ועדת החוקה בכנסת, בראשות ח"כ גלעד קריב, אישרה הבוקר (ד') את הצו לביטול הרישום הפלילי על עבירת השימוש העצמי בקנאביס. הצו, עליו חתם שר המשפטים גדעון סער בשבוע שעבר, הוסכם גם על-ידי שר הבריאות, ניצן הורוביץ, והוא קובע כי הסדר עבירות הקנאביס לשימוש עצמי יהיה בתשלום קנס בלבד. אישורה של ועדת החוקה הופך את תקנות הצו לקבועות באופן רשמי.

גובה הקנס על החזקת קנאביס יופחת ל-500 ש״ח, במקום 1,000 ו-2,000 כיום על שתי עבירות ראשונות. התקנות יאפשרו להפוך את עבירות החזקת הקנאביס והשימוש בו לצריכה עצמית, לעבירות מנהליות בלבד ואת ביטול הרישום הפלילי.

סגן רה״מ ושר המשפטים גדעון סער השתתף היום (ד׳) בדיון בועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת שאישרה את התקנות שהביא בפניה השר. התקנות שאושרו נכללות בתפיסה הכוללת של השר (״דה פליליזציה״), והן יהפכו את העבירות של החזקת קנאביס ושימוש בו לצריכה עצמית, לעבירות מינהליות בלבד.

ההסדר קובע כי משתמשי קנאביס לא יואשמו בדין פלילי (למעט מקרים חריגים). בנוסף: תבוטל ההחרגה של אנשים עם עבר פלילי, תבוטל ההבחנה בין עבירה ראשונה לבין עבירות נוספות, והקנס על החזקה יוגבל ל-500 ש״ח. חיילים, שוטרים, סוהרים בשירות חובה וקטינים יוחרגו מהתקנות שנקבעו בצו.

שר המשפטים גדעון סער (צילום: חדשות 12)
שר המשפטים, גדעון סער | צילום: חדשות 12

״הבטחנו - וקיימנו. אין הצדקה להתייחס להתייחס לאזרחים נורמטיביים כאל עבריינים פליליים", אמר השר סער. "המהלך הזה מצטרף למהלכים אחרים שאני מוביל שמגמתם: דה-פליליזציה - צמצום היקפם של האישומים הפליליים והעבירות הפליליות והצורך במיקוד המשפט הפלילי בפשיעה ובפשיעה החמורה. אני מבקש להודות ליו״ר ועדת חוקה, חוק ומשפט ח״כ גלעד קריב על אישור התקנות בועדה, ולשר הבריאות ניצן הורוביץ על הסכמתו להתקנת התקנות ועל שיתוף הפעולה. אני מודה גם ליו״ר סיעת תקווה חדשה ח״כ שרן השכל שפועלת ונאבקת שנים רבות בנושא״.