פמקה הלסמה, ראשת העיר של אמסטרדם, הגישה לאחרונה למועצת העיר הצעה לפיה תיירים ומבקרים זרים לא יורשו להיכנס יותר ל'קופי שופס' המפורסמים של העיר, דרכם ניתן לרכוש ולעשן מריחואנה בצורה חופשית. על פי ההצעה, שאם תאושר תיושם כבר בשנת 2022 ונתמכת על ידי משטרת אמסטרדם והפרקליטות העירונית, בתי העסק הרבים שמוכרים מריחואנה יוכלו להכניס ולמכור אך ורק לאזרחים המחזיקים בתעודת זהות הולנדית.

בכך, הלסמה מבקשת לפתור שתי בעיות אליהן היא התייחסה פעמים רבות מאז נבחרה לראשות העיר בשנת 2018. הראשונה היא עומס התיירים שמגיעים לאמסטרדם מדי חודש והפגיעה, לטענתה, באיכות חייהם של תושבי אמסטרדם. בממוצע, למעלה ממיליון תיירים נהגו לפקוד את אמסטרדם מדי חודש (עד תקופת הקורונה), ובעירייה מקווים שסגירת הקופי שופס למקומיים בלבד, תוביל לירידה משמעותית בכמות התיירים שמגיעים לעיר מדי שנה.

הסיבה השנייה היא חלק מהמלחמה של הלסמה והמשטרה המקומית בארגוני הפשע המאורגן, שמנצלים את תיירות הסמים של אמסטרדם לצורך העברה והבחרה של סמים קשים יותר וסחר בלתי חוקי. "שוק הקנאביס באמסטרדם גדול מדי ומוצף לחלוטין", הכריזה הלסמה. "אני רוצה לצמצם אותו ולשלוט בו. זאת הצעה מרחיקת לכת, אך אני לא רואה שום אפשרות אחרת. אמסטרדם יכולה להיות עיר פתוחה, סובלנית ומארחת, אך אנחנו יכולים גם להיות קשוחים כלפי עבריינים ופושעים ולהפחית את אינפלציית התיירות."

באמסטרדם יש למעלה מ- 160 חנויות קנאביס וקופי שופס הפזורים ברחבי העיר. אם וכאשר ההצעה תתקבל ותיושם, העיר תאבד את אחד מסמלי התיירות שלה, והתיירים שירצו לרכוש מריחואנה ייאלצו לחפש ערים אחרות לעשות זאת. לשמחתם, אמסטרדם אחראית רק לשליש מחנויות הקנאביס ברחבי העולם, כך שהם יוכלו לצאת מחוץ לתחומי העיר ולרכוש בקלות בערים הסמוכות.