ח"כ שרן השכל מהמחנה הממלכתי העלתה היום (רביעי) במליאת הכנסת את הצעת החוק להחלת לגליזציה של קנאביס בישראל. ההצעה נדחתה ברוב של 58 מתנגדים לעומת 38 בעד. הצעת חוק דומה שהגיש ח"כ בועז טופורובסקי מ"יש עתיד" נדחתה ברוב של 59 לעומת 38.

החוק שהעלתה ח"כ השכל נועד לאפשר החזקת קנאביס לשימוש עצמי במשקל של עד 50 גרם החל מגיל 21, וכן לאפשר לאזרחים לגדל עד שני שתילי קנאביס בביתם. בהתחשב בכך שהצעת חוק זהה נפסלה לפני ימים ספורים בלבד, היה ברור מלכתחילה כי הסבירות שההצעה הזו תעבור היא אפסית. זאת למרות שחברי כנסת שונים מהקואליציה, ביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצהירו בעבר על תמיכתם בלגליזציה. ח"כ השכל בחרה להגיש את ההצעה בכל זאת, לטענתה כדי "להראות לציבור שזה פשוט היה שקר מוחלט. שהם (הליכוד) לא רוצים ולא מעוניינים לקדם לגליזציה אמיתית".

ח"כ שרן השכל (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ח"כ שרן השכל | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

במהלך הנאום שנשאה לפני ההצבעה, האשימה ח"כ השכל חברי כנסת שהצהירו בעבר שיתמכו בלגליזציה אך מעולם לא תמכו בה במעשים, אלא רק במילים. בין השאר, ציטטה השכל את דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר בעבר "אם אתה בעד הצמח, אתה צריך להצביע לי". עוד הזכירה השכל את גלית דיסטל אטבריאן, שאמרה שכשתעלה ההצעה למליאה היא תצביע בעד, ואת שמו של ח"כ אמיר אוחנה, שטען שהוא תומך במהלך. עוד ציינה את שמם של חברי הכנסת מאי גולן, ניר ברקת, יואב קיש, מירי רגב, טלי גוטליב ואופיר אקוניס, תוך הבאת ציטוטים המעידים על תמיכתם הפומבית בלגליזציה. "מאי גולן, אמרת שאת בעד לגליזציה והודית שעישנת בקנאביס בשנים האחרונות", אמרה השכל. "טענת שזה היה רק לטיפול בכאבים. מעניין שכשזה נוגע לכאבים שלכם אתם מוצאים את הפתרון".

בנוסף, הזכירה ח"כ השכל את שמם של חברי כנסת המזוהים עם הזרם הליברלי בליכוד, כמי שהיו אמורים להוביל את המהלך ללגליזציה, וכן את השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שלטענתה מחזק את ארגוני הפשיעה בכך שהוא לא מצביע בעד לגליזציה של קנאביס. דבריה של ח"כ השכל הופרעו מספר פעמים על ידי קריאות ביניים של ח"כ טלי גוטליב. גם ח"כ בועז טופורובסקי מ"יש עתיד" נשא דברים בעד החוק.

בנימין נתניהו במליאת הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
ראש הממשלה נתניהו. הבטיח לגליזציה | צילום: ערוץ הכנסת

דברי נגד נישאו על ידי שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי ח"כ יצחק וסרלאוף מטעם שר הבריאות, ואמר: "אנו סבורים שבמדינת ישראל טרם בשלה העת לבצע מהלך כזה ועל כן אבקש מחברי הבית להצביע נגד ההצעה".

"כולכם חסרי עמוד שדרה", סיכמה ח"כ השכל את דבריה. "כולכם הבטחתם לגליזציה. אני מצפה מכל אחד מכם לא לברוח מהמליאה ולא להתקזז כמו שאתם תמיד עושים. תעמדו מאחורי המילה שלכם, ואם לא – אז תסתכלו לציבור בעיניים ותגידו להם את האמת: שאתם שיקרתם".