עכשיו זה רשמי: גרמניה בדרך ללגליזציה. אחרי שתוכניות מעשיות לקידום המהלך פורסמו כבר לפני חצי שנה, ממשלת גרמניה פרסמה אמש (רביעי) את תכנית משרד הבריאות להוצאתו המוחלטת של הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים במדינה, ולרגולציה של לגליזציה מלאה שתהפוך את גרמניה ל"פרויקט הלגליזציה הליברלי ביותר באירופה".

מאחורי הציטוט עומד שר הבריאות של גרמניה קארל לאוטרבך, שהציג את תכנית המשרד לרגולציה של שוק הקנאביס החוקי לצרכי פנאי במדינה. לטענתו, מדובר בצעד הכרחי למיגור הפשיעה הקשורה בקנאביס, והסחר בצמח בשוק השחור שהמדינה לא הצליחה למנוע לאורך שנים. בגרמניה, טען, צורכים קנאביס יותר מ-4 מיליון אזרחים.

אנשים מעשנים קנאביס (צילום: christopherbrownphotos, shutterstock)
מעשנים קנאביס | צילום: christopherbrownphotos, shutterstock

החוק החדש, כאמור, יוציא מפקודת הסמים המסוכנים את THC, החומר הפעיל העיקרי בצמח הקנאביס, וזה שהופך את הצמח לבלתי חוקי ברוב העולם (רכיב הקנאביס CBD, למשל, חוקי לשימוש במדינות רבות, ביניהן ארצות הברית וכל מדינות האיחוד האירופי). על פי החוק, כל אזרח מעל לגיל 18 יוכל לרכוש קנאביס בבתי מרקחת או בחנויות ייעודיות שיקבלו אישור לכך, ולהחזיק בכל עת ובכל מקום עד 30 גרם מהחומר. בנוסף, יאושר גידול עצמי של קנאביס, בהיקף שטרם צוין. בשלב הראשון לא תאושר מכירת מוצרי קנאביס אכילים, ופרסום של מוצרי קנאביס – מלבד כזה הקשור לחינוך לשימוש בטוח ונכון בצמח – ייאסר לחלוטין.

התוכנית תלויה כעת באישור ביורוקרטי מטעם האיחוד האירופי, וממשלת גרמניה לא התחייבה על מועד מדויק להוצאתו לפועל. עם זאת, הגלגלים כבר מסתובבים, ונראה כי בקרוב נראה שוק קנאביס חופשי במדינת הענק.