ידיעות על מעצרים בנוגע לייבוא, גידול או סחר בקנאביס צצות מדי יום בכל רחבי העולם, למרבה הצער מדובר בעניין שבשגרה. אבל אם תמיד כדאי לחשוב פעמיים לפני שעוברים על החוק, הרי שבסינגפור כדאי לחשוב על כך כמה פעמים נוספות.

לפני שלוש שנים, נעצר גבר סינגפורי בחשד לייבוא 1 ק"ג של קנאביס לסינגפור. הסיפור מתחיל ביולי 2018, עת יצא עומאר יאקוב במחאג'י בן ה-38 ביחד עם אביו ממדינת האי הקטנה אל מלזיה השכנה ברכבם הפרטי. בשלב מסוים התפצלו הבן ואביו, ועומאר פגש שני קרובי משפחה. השניים ביקשו ממנו להעביר שלושה צרורות של צמח, עטופים בנייר עיתון, בחזרה עמו לסינגפור. כשחזרו עומאר ואביו לסינגפור הם נעצרו לבדיקה שגרתית על-ידי שוטרים, וכשאלו הבחינו במארזי הצמחים המונחים ברכב, הבינו מיד במה מדובר. עומאר הודה כי העביר את הצמחים מתוך צורך נואש להרוויח קצת כסף, אולם בהמשך טען שההודאה נכפתה עליו וכי לא ידע שהחבילות שקרובי משפחתו ביקשו ממנו להעביר לסינגפור הם למעשה שתילי מריחואנה.

אל - אבל אל - תתעסקו עם החוק בסינגפור

בחלק מהמדינות חוקי הקנאביס נוקשים פחות ובחלקן יותר. מאי-הפללה, דרך קנסות ועד לעונשי מאסר, קנאביס גורם למערכות החוק והאכיפה לעבוד שעות (מיותרות) נוספות בכל העולם. אבל בסינגפור הסטנדרט הוא אחר לגמרי. "יש לנו חוקים נוקשים נגד שינוע, אחזקה, צריכה, ייבוא וייצוא של סמים לא חוקיים, כולל קנאביס", נכתב באתר הרשות למלחמה בסמים של סינגפור. כמה נוקשים? ובכן, שימו לב לזה:

בעוד אחזקת קנאביס עשויה להסתיים בקנס של 20,000 דולרים במקרה הטוב, או מאסר של 10 שנים במקרה הרע, ייצוא או ייבוא של קנאביס אל סינגפור עשוי להוביל לעונש מוות. יתרה מכך – אם יימצא אזרח סינגפורי שעבר על אחד מחוקי הקנאביס המקומיים בעודו שוהה בחו"ל (גם אם במדינה בה קנאביס הוא חוקי) – הוא צפוי לאותם העונשים בדיוק.

ואכן, חוקים יש לקיים, למרבה הצער עומאר יאקוב במחאג'י – היום כבר בן 41 – נשפט לתליה בגין ייבוא הקנאביס אל מדינת האי. אחרי שערעורו נדחה, אם לא יהיה שינוי בלתי סביר, ימצא במחאג'י את מותו בקרוב. הערעור, אגב, עסק רק בשאלה 'האם באמת אין ספק סביר כי במחאג'י ידע שהוא מעביר קנאביס?'. אף אחד לא חשב בכלל לערער על הקביעה כי אם אכן הכניס את הצמח לסינגפור ביודעין, דינו אכן להישלח אל העולם הבא.