"זה שימוש לא מושכל במשאבים מוגבלים, לרדוף אחרי אנשים שמצייתים לחוקי המריחואנה הממלכתיים", כך התבטא מריק גרלנד, התובע הכללי החדש של ארה"ב לפני ימים אחדים. האמירה הברורה של גרלנד עתידה להשפיע על מדיניות משרד המשפטים בנוגע למקרי הקנאביס, בדומה למדיניות שיושמה בממשל אובמה (המוכנה תזכיר קול) ובוטלה מאוחר יותר על ידי התובע הכללי הראשון של הנשיא דונלד טראמפ.


גרלנד שימש כשופט פדראלי בבית המשפט לערעורים של מחוז קולמביה, עד שמונה לתפקידו. הוא עוד לפני היבחרו כי ישנה את יחס השלטון כלפי פשעי מריחואנה. בדבריו השבוע אמר כי "אכיפת הפללת מריחואנה היא "הדוגמא המושלמת" לאופן שבו מערכת המשפט הפלילי מוטה גזעית ומשפיעה באופן לא פרופורציונאלי על אוכלוסיית השחורים במדינה. זאת מאחר ומעצר על רקע החזקת קנאביס עלולה 'להשפיע על שארית חייו' של אותו אדם".


"אחד הדברים המשמעותיים במדינה שלנו, באופן מדהים, הם מעצרי מריחואנה. בשנת 2019 היו לנו יותר מעצרי מריחואנה מכל פשע אלים אחר" אמר גרלנד והוסיף כי שחורים ולבנים מקבלים יחס שונה, למרות שהשימוש דומה. 

מריק גרלנד  (צילום: Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)
צילום: Photo by Chip Somodevilla/Getty Images


"זו בהחלט עדות לטיפול שונה של המערכת שלדעתי נובע מהטיה מרומזת. זה חלק מהסביבה לכך שרציתי להיות היועץ המשפטי. זה פשא לא אלים שאינו מחייב אותנו לכלוא אנשים ואנחנו עושים זאת. זה לא בסדר וזו סוג הבעיה שתלווה אנשים למשך שארית חייהם, לא תאפשר להם להשיג עבודה ראויה ותשפיע על מצבם הכלכלי של משפחותיהם".