חזרתם לקבל מסרונים המציעים לכם לרכוש מוצרי קנאביס באופן לא חוקי? יתכן שבקרוב הנושא הזה סוף-סוף כבר לא יטריד אתכם. בעקבות פניית mako קנאביס, ממשרד התקשורת נמסר כי בעוד ב-25 באפריל צפויה להיכנס לתוקף הרפורמה שאמורה לשים קץ לתופעה.

כידוע, אזרחים רבים בישראל מקבלים הודעות SMS המציעות להם לרכוש קנאביס, כאשר לרוב מכילות ההודעות קישור לטלגרם או לוואטסאפ, שם אמורה להתבצע המכירה. במקרים רבים, מוצעת רכישה של מוצרי קנאביס רפואי, באופן שקשה לקורא הממוצע להבין בוודאות אם הוא חוקי או לא חוקי. למען הסר ספק, מדובר במכירה בלתי חוקית לחלוטין.

הודעות פישינג קנאביס, מרץ 2023

כבר לפני כשנה עסקנו בתופעה בהרחבה. בעוד המסרונים הללו עשויים להוות מטרד לכל אזרח שאינו מעוניין לקבלם (לא כל שכן מספר פעמים ביום), הם מעסיקים במיוחד הורים רבים לילדים בגילאים צעירים, הנחשפים להודעות כאלה בעצמם ועלולים להתפתות לרכוש קנאביס.

גם משטרת ישראל קיבלה תלונות רבות בנושא, ועל אף שהצליחה לעצור בחודש יולי האחרון את מי שעומד מאחורי אותן ההודעות, נראה כי מדובר בטיפה בים, שכן ההודעות לא פסקו ולא נעלמו. אבל אם המשטרה לא מצליחה לשים ידיה על כל העבריינים הנוגעים בדבר, יתכן שהפיתרון הנכון הוא במניעה של שליחת ההודעות הזו מלכתחילה, וכאן נכנסת לתמונה האסדרה החדשה עליה הכריז משרד התקשורת.

הודעות פישינג קנאביס, מרץ 2023

מדובר באסדרה שנקבעה בימי שר התקשורת הקודם יועז הנדל, ותחת השר קרעי הוחלט להשאיר אותה כמות שהיא. היא רלוונטית בעיקר לחברות הסלולר; הדגש העיקרי הוא בצעדים שתאלצנה חברות הסלולר לנקוט, ואשר יגבילו משלוח של הודעות SMS בתפוצה רחבה. בין השאר, הן תחויבנה להפעיל מנגנוני זיהוי שימנעו שליחת הודעות נרחבת באופן אנונימי: מפיצי המסרונים יחויבו לעבור הליך אימות שיכלול זיהוי באמצעים כגון שיחת וידאו מול גורם אנושי, הצגת מסמכים מזהים, אימות כרטיס האשראי באמצעותו נרגשה חבילת ההפצה ועוד. בנוסף, מנויים ששילמו מראש על חבילת ההפצה באמצעות מכשיר קצה יוגבלו ל-50 מסרונים ליום לכל היותר.

שר התקשורת שלמה קרעי (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
שר התקשורת שלמה קרעי | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

על מנת לאפשר לחברות להיערך, נקבע כי פרק הזמן למימוש החלקים השונים ברפורמה יעמוד על עד חצי שנה מיום ההחלטה, וכעת מדווחים במשרד התקשורת כי בתום חצי שנה ממועד ההחלטה, דהיינו ב-25 באפריל, היא תיושם באופן גורף וכל חברות הסלולר תידרשנה לעמוד בתנאים החדשים. המשמעות הישירה היא כי יתכן מאוד שבקרוב לא תוטרדו עוד מהודעות הפישינג שמציעות לכם לרכוש קנאביס, בין אם אתם חפצים בכך ובין אם לאו.

יועז הנדל
שר התקשורת הקודם, יועז הנדל