חברת GW המפתחת תרופות למחלות נוירולוגיות על בסיס מיצוי של קנאביס, צפויה להימכר לחברת התרופות Jazz Pharmaceuticals לפי שווי של 7.2 מיליארד דולר, מהם 90% במזומן והיתר במניות. העסקה מהווה פרמיה של 50% על המחיר של GW בנאסד"ק הבוקר לפני ההודעה על העסקה, וכעת עולה מניית GW 46% בקדם מסחר.

GW היא ייחודית בשוק הקנאביס בכך שהיא משווקת את EPIDYOLEX, מוצר מבוסס CBD שעבר את כל מסלול האישורים המלא כתרופה, מול ה- FDA , רשות המזון והתרופות האירופאית. המוצר מיועד לטיפול בכמה תסמונות גנטיות בילדים המאופיינים בהתקפים דמויי אפילפסיה. כמו כן יש לה אישורים מחוץ לארה"ב לתרופה המשלבת בין מספר רכיבים מצמח הקנאביס, Sativex , לטיפול בתסמינים של טרשת נפוצה. המוצר נמצא בתהליכי רישום כתרופה בארה"ב.

>>הכתבה פורסמה במקור בגלובס

העסקה הזו מהווה הכרה של עולם התרופות הממוסד בעולם הקנאביס הרפואי, אמנם בנציג של סקטור הקנאביס שהוא הדומה ביותר לחברת תרופות, אך עדיין זוכה בכך הסקטור להכרה שלא נראתה עד כה. GW קיבלה את אישור ה- FDA ולכן יכולה לפעול באופן חופשי בארה"ב וגם להיסחר בבורסה, אך הקנאביס עדיין לא חוקי בארה"ב, ברמה הפדרלית, אפילו כמוצר רפואי, אף שהוא הוגדר כחוקי בכמה מדינות - מצב משפטי סבוך. לכן לחברות בסקטור שלא מצויידות באישור כזה אין אפשרות להיסחר בבורסה אמריקאית אם הן פועלות בארה"ב, והן צריכות לעבוד עם בנקים מיוחדים שלקחו על עצמם את הסיכון המשפטי.

חברות הפארמה נרתעו עד היום מהתחום, גם בגלל המגבלות החוקיות ברמה הפדרלית, וגם משום שרוב המוצרים בתחום לא מיוצרים עדיין כתרופה במינונים מדוייקים, ולא קיבלו אישורים כתרופה, וקשה לרשום עליהם פטנטים כתרופה, ולכן העולם הרפואי לא ממש יודע כיצד "לאכול" אותם. החלפת השלטון בארה"ב מגבירה את התקווה של השוק לשינויים רגולטוריים, החל מקבלה פדרלית של קנאביס רפואי, ועד לגליזציה מלאה.

בתחילת דרכה התקשתה GW לבנות הכנסות משמעותיות משום שמול הצרכנים היה לה קשה לבדל את מוצריה ממוצרי הקנאביס הרפואי שלא אושרו כתרופה. אולם, בהדרגה המוצר שלה תופס נתח שוק, בין היתר לאחר שיותר חברות ביטוח מסכימות לסבסד את הטיפול עבור החולים - מה שכמעט לא קיים כאשר קונים מוצר קנאביס, אפילו כזה שמגדיר את עצמו כרפואי, מחברה ללא אישור FDA .

ברבעון השלישי של השנה רשמה החברה הכנסות של 137 מיליון דולר, מהן 132 מהמוצר אפידיולקס, ומהן 121 מיליון דולר בארה"ב. הכנסות הרבעון מהוות צמיחה של 50% לעומת התקופה המקבילה. ההכנסות ל-9 החודשים הראשונים של השנה עמדו על 378 מיליון דולר, צמיחה של 88%.

הרוכשת, ג'אז פרמצבטיקה, נסחרת בעצמה לפי שווי של 8.76 מיליארד דולר, כלומר לא הרבה יותר ממה שהיא מתכננת לשלם עבור GW . עם ההודעה מנייתה יורדת 4% לפני המסחר. החברה קיבלה אישור ב-2011 למוצר לפיברומיאלגיה, ומאז התפתחה באמצעות סדרה של רכישות, ויש לה תרופות במספר תחומים, כולל דיכאון, מחלות נוירולוגיות וגם סרטן. היא צפויה ליטול הלוואה כדי לממן את הרכישה.

בחברות הקנאביס בבורסה בתל אביב נרשמו היום בעיקר עליות אם כי היה קשה לזהות קשר ישיר בין פרסום ההודעה של GW לבין העליה, למעט בחברת שיח ובחברת אינטרקיור, אשר צפויה בקרוב להירשם לנסחר בנאסד"ק באמצעות חברת רכישה ( SPAC ).