ילדים שנולדו לנשים שעישנו קנאביס במהלך ההריון לא פיתחו אוטיזם או הפרעות התפתחויות במספרים שונים מילדים לאמהות שלא עישנו. אלו הן התוצאות של מחקר של קבוצת חוקרים מקולורדו שפורסם בשבוע שעבר (ב-12 בנובמבר).

הנושא של צריכת קנאביס בהריון הופך לרלוונטי יותר ויותר עם השנים, בשל מספרים הולכים וגדלים של נשים שלא מפסיקות עם ההרגל גם כשהן נושאות עובר ברחמן, וזאת בעוד המחקר המדעי ממשיך להיות חלוק למדי. רק בסוף השבוע האחרון (ב-19 בנובמבר) פרסמנו כאן ב-mako קנאביס התייחסות מקיפה לנושא, אך התשובה עדיין לא נמצאה.

נראה שעל כל מחקר המעלה כי קיימים סיכונים בצריכת קנאביס בעת ההריון, מופיע אחד שטוען ההפך. המחקר האחרון שפורסם בקולורדו הוא כזה. מתוך 4,284 נשים שהשתתפו במחקר, 4.3% ציינו כי צרכו קנאביס בחודשים שקדמו להריון, ועוד 2.3% צרכו קנאביס במהלך ההריון עצמו. בסך הכל נמצא כי שיעור הילדים האוטיסטים, או לחלופין כאלה הסובלים מפגיעה התפתחותית, אינו שונה בין כאלה שאמם צרכה קנאביס לפני ההריון ו/או במהלך ההריון לעומת כאלה שאמם לא צרכה קנאביס כלל. הנתונים נבדקו על ילדים בגילאי שנתיים וחצי עד חמש וחצי.

אגב, כמעט כל הנשים (96%) שצרכו קנאביס במהלך ההריון טענו שהן עשו זאת כדי להקל על בחילות. מרביתן ציינו בנוסף גם סיבות אחרות. בכל אופן, חשוב לציין שלמחקר היו מספר מגבלות, בראש ובראשונה מספר הנשים הנמוך שצרכו קנאביס במהלך ההריון ועל בסיסן נערכה ההשוואה מלכתחילה (כאמור, 2.3%). בנוסף, הנתונים נבדקו שנים ספורות אחרי הלידה (כאמור 2.5 עד 5.5 שנים) ולכן יתכן כי קיימת הטיה בזיכרון, וכי חלק מהנשים סיפקו תשובות לא מדויקות.

לכן, כמובן שאי אפשר להסיק מסקנות מרחיקות לכת מהמחקר, ולבטח שאין בו משום המלצה לנשים לעשן קנאביס במהלך ההריון. אבל כן מדובר פה בעוד עדות קטנה, המתווספת לרשימה ההולכת וגדלה של מחקרים המביאים תמונה שלמה יותר, על אף שעדיין חסרה, של הסיכונים בצריכת קנאביס במהלך הריון.