סקר חדש שפורסם בארצות-הברית בסוף החודש שעבר (ספטמבר 2021) ביקש לבחון באופן נרחב מה חושב האזרח האמריקאי על קנאביס ומה הוא יודע על הצמח. בנוסף, בחן הסקר את הרגלי הצריכה של האמריקאים, החל בתדירות השימוש שלהם בקנאביס וכלה באופן צריכתו.

מאחורי הסקר, שנערך באופן מקוון, עומדת יצרנית הקנאביס הניו-יורקית AZUCA, והוא כלל 1,089 נבדקים. למעלה ממחציתם הזדהו כצרכני קנאביס, אבל גם מבין אלו שלא, נראה כי הסובלנות כלפי הצמח נמצאת במקום מאוד חיובי בעיני רבים מהאמריקאים. עוזרת בוודאי העובדה שהקנאביס כבר חוקי לחלוטין ברבות מהמדינות בארה"ב, ובמדינות רבות אף יותר הוא נמצא בשימוש רפואי. לפי ממצאי המחקר, 58% מהנשאלים מאמינים כי הקנאביס הוא העתיד של רפואת הכאב, וכ-70% מכירים את הצמח ויודעים להבחין בין CBD לבין THC (שני החומרים הפעילים הנפוצים והמוכרים ביותר בקנאביס).

בנוגע להרגלי הצריכה של האמריקאי הממוצע, מתוך אלו שמגדירים את עצמם כצרכני קנאביס, 28% משתמשים בו על בסיס יומי. נתון שאולי יפתיע את הקורא הישראלי – רק 30% ממשתמשי הקנאביס האמריקאיים מעדיפים לעשות זאת בעישון. 70% הנותרים מתחלקים בין שיטות צריכה שונות כגון משקאות, אידוי, ובעיקר - מוצרים אכילים (למשל סוכריות ועוגיות). התוצאות מיטיבות עם האינטרס של החברה שהפיקה את הסקר, המתמחה בייצור מוצרי קנאביס אכילים. על כל פנים, מסתבר כי בעולם מקביל בו קנאביס הוא מוצר חוקי, ישנן דרכי צריכה רבות שעשויות להיטיב עם מי שמעוניינים לחוות את ההשפעות של קנאביס אבל מתקשים עם שאיפת עשן לריאות.

לעשן בעבודה, לעשן עם סבתא

הפיכתו של השימוש בקנאביס לחוקי במדינות רבות בארה"ב הביאה לשינוי בתפיסה לגביו בקרב האוכלוסיה הכללית. בעבור אזרחים רבים, הלגליזציה הובילה ללגיטימציה, והדבר מתבטא בתחושותיהם של המשתתפים בסקר לגבי השימוש בקנאביס בסיטואציות חברתיות שונות: למעלה משליש מהמשתתפים השיבו כי מבחינתם אין בעיה עם צריכת קנאביס בשעות העבודה.

שאלה הממחישה יותר מכל את השינוי בתפיסה הייתה "האם היית צורך קנאביס עם סבך או סבתך?". 60% מהעונים על הסקר ענו את התשובה הקצרה והמפתיעה – "כן". עכשיו רק מעניין מה דעתם של סבא וסבתא בנושא.