בחודשים האחרונים, מאז הרכבת הממשלה הנוכחית, מתכנסת כל שבת בבוקר משמרת מחאה מול ביתו של שר הבריאות, ניצן הורוביץאת המחאה מובילים פעילים ותיקים בקהילת מטופלי הקנאביס שציפו שהממשלה החדשה תקיים את הבטחותיה ותספק מענה לבעיות בוערות בתחום הבריאות שנזנחו עד היום. למרבה הצער, לא רק שפניותיהם החוזרות ונשנות לשר לא נענו, אלא שכעת נראה שגם חופש ההפגנה שלהם נשלל על ידי אותם גורמים שהציבו את עצמם כשומרי הסף של עקרונות הדמוקרטיה הישראלית.

בשבת האחרונה, הגיעו שוטרים אל מוקד ההפגנה מתחת לביתו של הורוביץ ודרשו מהנוכחים במקום, ארבעה במספרם, להתפנות מיד מהמתחם. בצעד פשוט אחד, שעשוי להיראות למביטים מהצד טריוויאלי, שללה מדינת ישראל את הכלי האחרון שנותר בידיהם של מטופלי הקנאביס כדי להשמיע את זעקתם שנראה שכבר מזמן פשוט אינה נשמעת, לא משנה מי יושב בממשלה.

למחות מותר, רק אל תפריעו לשכנים

"הגענו כמו בכל שבת", מספר אסף פורת, אחד מיוזמי משמרת המחאה השבועית מול ביתו של הורוביץ. "התחלנו לשים את השלטים בסביבת הבניין ובקושי הספקנו להתמקם כשהגיע למקום שוטר".

זו הפעם הראשונה שזה קורה?

"כן, עד היום גם לא שמענו תלונה רצינית מהשכנים והיו גם כאלו שתמכו בנו".

אז מה השוטר אומר לכם בעצם?

"מההתחלה הוא התייחס אלינו בצורה מאוד מזלזלת ומשפילה. הוא טען שאסור לנו למחות מול בית השר ושאם נרצה למחות אנחנו יכולים למחות בשקט רק בסוף הרחוב. אם נרצה למחות בצורה שעשינו את זה עד עכשיו, כמו שעשינו ב-14 השבועות האחרונים בכל שבת מ-09:00-10:00, נוכל לעשות את זה רק בכיכר רבין, במרחק של מעל 300 מטר מהמקום!".

הפגנה מול בית שר הבריאות

בוודאי תהיתם לעצמכם מהי הדרך הפראית והרועשת שבה התנהלה המחאה שבגללה נדרש פינוי מידי של משמרת המחאה (שמנתה להזכירכם ארבעה אנשים). לא, הם לא שרפו צמיגים וגם לא זרקו חזיזים בשטח הבניין, המחאה כללה בעיקר הקראת מסמך עקרונות במגאפון וחלוקת פרחים לנכנסים והיוצאים מהבניין בצירוף מידע המפרט את הבעיות במדיניות הנוכחית של הסדרת הטיפול בקנאביס.  

נבהלת?

"בעיקר הייתי המום, לא האמנתי שידרשו מאיתנו לפזר התקהלות חוקית בלי שום הצדקה או הסבר. הוא רק אמר שוב ושוב שאנחנו 'יכולים ללכת לקצה הרחוב כמו שבאנו לפה', לא משנה כמה הסברנו לו שאנחנו כאן עם רכב צמוד ויש לנו מגבלות פיזיות שמקשות עלינו להתנייד. שום דיבור או הסבר לא עזר".

איך הגבתם בסופו של דבר?

"היה רגע ששקלנו לסרב להתפנות מהמקום, אבל במצב הרפואי שלנו אין לנו שום יכולת לשבת במעצר, גם לא לכמה שעות. פנינו לדנה בר-און מעמותת הקנאביס הרפואי כדי לקבל ייעוץ, ועורך הדין שהיא הפנתה אותנו אליו ביקש לדבר עם השוטר. השוטר סירב לשוחח עם עורך הדין, לא היה מוכן למסור פרטים וגם לא היה מוכן לקרוא את פסיקת בג"ץ כיכר גורן בה הוגדר שחור על גבי לבן האיסור לפזר התקהלות מחאה".

למרבה האירוניה, מדובר בפסיקת בג"ץ שהתקבלה על רקע המחאות מול ביתו של אביחי מנדלבליט, היועמ"ש לשעבר, מחאה שבמובנים רבים נתמכה וגובתה על ידי מפלגות האופוזיציה ובפרט מפלגת מרצ, שחבריה הזדעקו יותר מפעם על הפגיעה בזכותם של המשתתפים במחאה להפגין.

"לא נוח לך שמוחים לך מול הבית? גם הרפורמה לא נוחה לנו"

"בהיעדר סיכון קונקרטי להסתה או אלימות, אין לאסור הפגנה – זוהי הקביעה הברורה של בג"ץ כיכר גורן", קובעת דנה בר-און, מנכ"לית עמותת הקנאביס הרפואי שליוותה את המפגינים בזמן אמת. "ההפרעה לשכנים או אי הנוחות לא רלוונטיים לסוגיה הזו. זו פשוט חזרה על סיפור מנדלבליט, רק שכאן מדובר באנשים חולים. אם בית המשפט פסק שאסור לעשות את זה לאנשים מן השורה, אדרבא כשמדובר באנשים חולים שזקוקים לתרופה וזועקים מול האיש שמחזיק את התרופה הזאת בידיים שלו".

את מאמינה שדין המחאות בכיכר גורן כדין המחאה מול הורוביץ?

"כמו שאמרתי, אני מאמינה שזה אפילו יותר קריטי. מה בדיוק המשמעות של הצעד הזה? האם השר הורוביץ מעוניין ליצור לעצמו שטח סטרילי מחולים שמעוניינים לקבל ממנו מענה? למי בדיוק נפנה אם לא אליך? לא נוח ולא נעים לך שמוחים לך מול הבית? גם הרפורמה שלך לא נוחה לנו, לא נוחה בכלל. אי אפשר להאשים אותי בביביזם, אבל אם זה היה ביבי שיוצר שטח סטרילי מהפגנות מול הבית שלו ומפנה מפגינים עם שוטרים שמסרבים לתת פרטים, זה היה מתפוצץ על כל הכותרות הראשיות. איך זה עובר בשתיקה כשמדובר באנשים המוחלשים ביותר?".

את מאוכזבת מההתנהלות של הורוביץ?

"מפלגת מרצ חרתה על דגלה קידום זכויות אדם ואת חופש ההפגנה. החבר'ה שהובילו את המחאה הזו הם שני בחורים עדינים ורגישים מאוד. לא מדובר כאן בבלגניסטים. זה עיקור של חופש ההפגנה שלנו, תוך ניצול העובדה שאנחנו חולים. כל זה רק כדי שיהיה לו נוח בשבת בבוקר והוא לא יצטרך לשמוע את הבכי שלנו שאין לנו את התרופה שאנחנו צריכים. אם ממרצ אי אפשר לצפות שישמרו על זכויות אדם ממי נצפה? מבן גביר? היום זה הורוביץ, מחר זה יקרה גם מול נחמן אש או בנט. העיקרון הזה יכול לחול בכל רגע אחר. מה ההבדל בין הבית של הורוביץ ובין בניין משרד הבריאות? מה זה בעצם אומר? אין לנו יותר זכות להפגין? כמה כלים כבר נשארו לנו לעמוד על הזכות שלנו לטיפול רפואי ראוי?".

"ההרגשה הסופית היא שאנחנו חיים בדיקטטורה", מוסיף אסף פורת, "במדינה דמוקרטית חופש ההפגנה הוא ערך עליון ופה אין כבר חופש הפגנה, ברגע שיכולים להחליט שלא נוכל להפגין מול בית השר".

ממשטרת ישראל נמסר: משטרת ישראל פעלה בסוף השבוע האחרון, כמו בשאר אירועי הפגנות בארץ, לשילוב ולאיזון מתמיד בין זכות המחאה לבין שמירת מרקם החיים של האזרחים המתגוררים באזור. ככל שמתבצעת חריגה מתנאי המחאה או עבירה על החוק בהתאם מתבצעת אכיפה. משטרת ישראל פועלת ותמשיך לפעול בכדי לאפשר את זכות המחאה תוך שמירת האיזונים הנדרשים בגבולות החוק ומאידך לא תאפשר את הפרת הסדר הציבורי.