פיילוט לגליזציה גדול במיוחד ייצא לדרך בקיץ הקרוב בציריך, העיר הגדולה בשווייץ. ממשלת שווייץ אישרה את המהלך, שיימשך שלוש שנים וחצי, ובאמצעותו יסיקו הרשויות מסקנות אודות ניהול נכון של לגליזציה, בכל הנוגע לפיקוח על חנויות, על תהליך האספקה, על איכות המוצרים ועל ההשלכות של שימוש נרחב וחוקי בצמח. המטרה היא להשתמש במידע שייאסף על מנת להנחיל בצורה טובה ומדודה מהלך של לגליזציה מלאה של קנאביס במדינה.

זה אינה הפעם הראשונה שממשלת שווייץ מאשרת מהלך שכזה. בספטמבר האחרון החל בבאזל, העיר השלישית בגודלה במדינה, פרוייקט דומה. 370 תושבי העיר קיבלו רישיונות לרכוש קנאביס ללא כל צורך רפואי ממספר בתי מרחקת המחזיקים קנאביס ברחבי העיר. המחקר בבאזל צפוי להימשך עד לתחילת שנת 2025, ובמהלכו מתבקשים המשתתפים לענות על שאלונים, שנועדו בין השאר להבין האם לגליזציה של קנאביס גורמת לשימוש נרחב יותר בצמח, ומה הן ההשלכות.

תפרחות קנאביס (צילום: Mitch M, shutterstock)
תפרחות קנאביס | צילום: Mitch M, shutterstock

הפיילוט החדש בציריך יתבצע בהיקף גדול הרבה יותר. 2,100 מתושבי העיר יקבלו רישיון שיאפשר להם לרכוש קנאביס ללא סיבה רפואית. במהלך התקופה הם יענו על שאלונים שונים, בנוגע להרגלי הצריכה שלהם, לאיכות החומר הנמכר ועוד. את הקנאביס יוכלו לרכוש ממספר חנויות ובתי מרחקת שיחזיקו סוגים שונים של תפרחות, בעלי ריכוזים שונים של הרכיב הפעיל העיקרי בצמח THC (עד ל-20%). המוצרים, כמובן, יהיו תחת פיקוח של משרד הבריאות של שווייץ.

בדומה לפיילוט שמתבצע בבאזל, מחירי הקנאביס החוקי בציריך יעמדו על 8 עד 12 אירו לגרם תפרחת, במטרה לשקף את מחירי השוק השחור במדינה (ובכך למנוע את האפשרות שתמורות שיחולו בהרגלי השימוש, מקורן יהיה במחיר הקנאביס). "הרעיון הוא להשיג עדות מהימנה מהעולם האמיתי, שתשרת את קובעי המדיניות להחלת חוקי קנאביס חדשים במדינה", אמרה ברברה בורי, מנהלת הפרויקט מטעם מחלקת הבריאות של עיריית ציריך.

באזל, שוויץ  (צילום: Alexander Chaikin, shutterstock)
באזל, שווייץ. שם זה כבר קורה | צילום: Alexander Chaikin, shutterstock