רכיבי בצמח הקנאביס יכולים למנוע מנגיף הקורונה לחדור אל תאים בגוף האדם. זו הכותרת הראשית היוצאת מפרסום חדש של אוניברסיטת אורגון בארצות-הברית. בהודעה רשמית שפורסמה על-ידי האוניברסיטה ב-10 בינואר. המחקר, שפורסם בכתב העת המדעי Journal of Natural Products, בחן את השפעתם של מספר חומצות המצויות בצמח ההמפ, זן של קנאביס הידוע בהיותו לא ממסטל, ואף בשימושים הרבים אשר ניתן לעשות בו בתעשיות השונות, ממזון ועד ייצור בדים וחבלים.

התוצאות המרכזיות של המחקר מצביעות על שני רכיבים שנמצאים בצמח הקנאביס – CBGA ו-CBDA – כבעלי פוטנציאל למנוע את המחלה הנוצרת מנגיף הקורונה. מדובר בשני רכיבים הנפוצים מאוד בהמפ וכן בתמציות שונות המופקות ממנו (CBDA הוא החומר ממנו נוצר ה-CBD, אחד החומרים הפעילים היותר נלמדים בצמח הקנאביס. CBGA הוא החומר ממנו נוצר CBG, רכיב מוכר נוסף בצמח הקנאביס). בבדיקות המעבדה שנערכו באוניברסיטת אורגון נמצא כי שני הרכיבים הללו של צמח הקנאביס נקשרים אל החלבון שאחראי על הדבקת תאי הגוף על-ידי הוירוס. מדובר באותו החלבון שבו מתמקדים החיסונים נגד קורונה.

"החומצות הקנבינואידיות הללו נפוצות מאוד בהמפ ובמיצויים שונים שלו", אומר ד"ר ריצ'רד ואן ברמן, ראש קבוצת המחקר שערכה את הניסוי. "לא מדובר בחומרים מפוקחים כמו THC, הרכיב הפסיכואקטיבי של מריחואנה. ניתן לקחת את החומרים הללו באופן אוראלי, ויש להם היסטוריה של שימוש בטוח בבני אדם. יש להם את הפוטנציאל למנוע הדבקה בוירוס, כמו גם לטפל באלו שנדבקו".

זו לא הפעם הראשונה בה עולה האפשרות של טיפול בקורונה באמצעות קנאביס, אבל הפעם לא מדובר רק בניסוי וטעיה של חולים/צרכנים. הפעם יש ממצאים מולקולריים של ממש, המצביעים על הרכיבים בצמח הקנאביס שיכולים למנוע את המחלה, ועל האופן בו הם עושים זאת. התוצאות הן ראשוניות, ונבדקו במעבדה ולא בגופם של חולים אמיתיים. עם זאת, מכיוון שכל-כך קל ליישם את הממצאים הללו בפועל (גם במדינות רבות בהן אין לגליזציה, השימוש במוצרי המפ הוא חוקי). יתכן בהחלט שמדובר בפריצת דרך מחקרית של ממש.