אמש פורסם ב-N12 על מעצרה של עו"ד מאיה רייטן-סטול, שנחתה בנמל תעופה במינסק עם 2.5 גרם של קנאביס רפואי (ברישיון) ונלקחה למעצר על-ידי המשטרה הבלארוסית. על אף שהציגה רישיון רשמי של משרד הבריאות הישראלי להחזיק ולהשתמש בקנאביס, עצרו השוטרים הבלארוסים את עורכת הדין הישראלית ומאז היא מוחזקת במתקן מבודד, כבר שלושה שבועות.

הנושא של שימוש בקנאביס רפואי במדינות אחרות הוא מורכב ויש להקדיש לו תשומת לב רבה לפני שאתם אורזים את הקנאביס שלכם וטסים איתו לחו"ל. חוקי הקנאביס שונים מאוד ממדינה למדינה, והוא עדיין נחשב לחומר בלתי-חוקי במרבית מדינות העולם. גם השימוש לצרכים רפואיים אינו קונצנזוס, ואם במדינות מסוימות הוא כרוך בנשיאות אישורים רשמיים, באחרות הוא אסור כליל.

"זה שיש לך רישיון, לא אומר שלכל מקום אתה יכול לנסוע עם הרישיון", אומר לנו עו"ד ליאור פרי, העוסק רבות בנושאים של עבירות הקשורות בקנאביס. "מה שמותר בישראל לא מותר במדינות אחרות. הרי לכל מדינה יש את החוקים שלה. במדינות מסוימות יש קנאביס רפואי, באחרות הקנאביס מותר לחלוטין, באחרות הוא אסור לחלוטין. מה שקבוע זה המדינה שאתה הולך אליה, לא המדינה ממנה אתה בא".

האותיות הגדולות

"יש מעט מאוד מדינות בעולם שבהן צריך רישיון רפואי מתורגם נוטריונית" מסביר פרי. "אתה צריך להצהיר בשדה התעופה שאתה מחזיק קנאביס ולהראות את המרשם. באתר של משרד הבריאות יש רשימה מעודכנת של ארצות המאפשרות כניסה בלי בעיה, רק עם רישיון מתורגם נוטריוניות. מדובר במספר מצומצם מאוד של מדינות".

במרבית המדינות, לעומת זאת, המצב מסובך יותר. "יש מדינות שבהן אתה צריך גם לתרגם את האישור וגם להביא אישורים נוספים ממשרד החוץ ומהקונסוליה. זה לא רק לגבי קנאביס, גם פעולות אחרות בארצות אחרות, אחרי שאתה עושה תרגום נוטריוני, אתה צריך אישור ממשרד החוץ ואישור מהקונסוליה של אותה המדינה.

ברוב המדינות בעולם, אתה לא יכול פשוט לבוא עם כל התרגומים הרשמיים ועם מרשמים ולהגיד שיש לך רישיון. צריך להסדיר את המצב בשגרירות מראש, לעדכן אותם שאתה נוסע לחו"ל ורוצה את התרופה שלך איתך, ולקבל מראש היתר".

ובלארוס? היא כנראה אחת מהמדינות בהן החוקים קשים אף יותר. "יש מדינות שהן מאוד אנטי ואין בכלל עם מי לדבר. אדם שיש לו רישיון, נוסע לחו"ל ורוצה לקחת את הקנאביס איתו, הדבר הכי נכון זה לפנות הרבה מראש לשגרירות של אותה המדינה בישראל, לעדכן שהוא רוצה להכניס קנאביס רפואי ולברר את כל הדרישות, כדי לבוא בצורה מסודרת עם הקנאביס.

הבעיה היא שאם אתה טס עם קנאביס זה לא רק עבירה של אחזקה אלא גם עבירה של ייבוא. אם אתה נוחת ומגלים אצלך קנאביס, מבחינת המדינה ביצעת עבירה של ייבוא סמים. לכן - לא לנסוע מבלי לקבל את ההיתר הכי חוקי מהמדינה המארחת. היתר חוקי, רשמי, פורמלי, מתורגם ומאומת בכל האישורים. השורה התחתונה היא לפנות לשגירות".