צ'כיה מתקרבת ללגליזציה: ממשלת צ'כיה מקדמת חוק שיאפשר מכירת קנאביס חוקית לאזרחים. ההבנה כי צריכת הקנאביס רק הולכת וגוברת בכל מקרה, הביאה את הצ'כים להבנה כי הרווח ממיסוי הקנאביס יכניס מיליוני אירו לקופת המדינה בכל שנה, ולבטח הרבה יותר מאשר מכניסים הקנסות שמחולקים לצרכני קנאביס שנתפסים כיום.

חוקי הקנאביס בצ'כיה דומים למדי לאלו הקיימים בישראל. השימוש בקנאביס הוא בלתי חוקי, אבל עבירות של אחזקת קנאביס בכמות המוגדרת לשימוש עצמי נחשבות כעבירות מנהליות, והעונש עליהן הוא קנס בלבד. סוג כזה של אי-הפללה נכנס לתוקף בישראל רק לאחרונה, אולם בצ'כיה הוא קיים כבר משנת 2010. כעת, הצ'כים מחשבים את דרכם אל עבר הצעד הבא: לגליזציה מלאה של קנאביס.

מי שמוביל את המהלך הוא ראש הרשות הצ'כית למלחמה בסמים, יינדז'יך וובוז'יל. על פי ערוץ הטלוויזיה הצ'כי CT24, וובוז'יל עובד על הצעת חוק להסדרת שוק הקנאביס במדינה, תוך דגש על בקרה מתמדת על ייצור, מכירה ורישוי להפצת מוצרי קנאביס, ותחת אילו הגבלות. על פי החוק שיוגש בקרוב, גם רכישת קנאביס תוגבל לכמות מסוימת לכל אדם.

חנות קנאביס (צילום: The Image Party, shutterstock)
מכירת קנאביס חוקית. בקרוב בפראג? | צילום: The Image Party, shutterstock

בכנס האירופי למלחמה בסמים שנערך אמש (רביעי) בפראג, דיבר וובוז'יל והביע תקווה כי מדינות נוספות באיחוד האירופי יצטרפו למהלך: "אנחנו מקווים שהמאמץ להסדרת שוק הקנאביס יהיה מאמץ משולב. זה בלתי-אפשרי שלא לדבר על כך ברמה כלל-אירופית. האיסור (על שימוש בקנאביס) לא הוכיח את עצמו כיעיל. אנחנו צריכים למצוא מודלים אחרים לשליטה בנושא. שוק מפוקח הוא הפתרון האפשרי היחיד".

הרעיון מאחורי הצעת החוק הוא ברור: אם אזרחי צ'כיה צורכים קנאביס בכל מקרה, עדיף שיעשו זאת בצורה אחראית, עם מוצרים מפוקחים, עם פירוט מאומת לגבי הרכב החומרים, ועם הכנסות גדולות יותר לקופת המדינה. על פי הדיווח בטלוויזיה הצ'כית, גם שר המשפטים פבל בלאז'ק אישר את המהלך ואמר "אין צורך בכך שהמדינה תמשיך לבזבז משאבים על רדיפת אזרחים ושפיטתם". "אני מקווה שנצליח להכניס את החוק לתוקף עד לינואר 2024 לכל המאוחר", אמר וובוז'יל. "זו השאיפה שלי".