יתכן ששמתם לב בימים האחרונים לשלטי חוצות בערים שונות ברחבי הארץ, הקוראים לרשויות להימנע ממופע הזיקוקים המסורתי ביום העצמאות. המטרה – להקל את סבלם של אנשים הסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומתית (PTSD), ורעש הפיצוצים מעורר בהם תחושות חרדה קשות, כאלה שמי שאינו סובל מההפרעה לעולם לא יוכל להבין.

מי שעומד מאחורי הקמפיין הוא מותג הקנאביס Peace Naturals, בשיתוף עם עמותת "לוחמים לחיים", המלווה נפגעי פוסט טראומה ומעניקה להם סיוע רפואי ומשפטי. "חברת הקנאביס הרפואי "פיס נטורלס" חרטה על דגלה לשים את מטופלי הקנאביס במרכז העשייה שלה", אומרת רוני כץ-עמיחי, סמנכ"ל השיווק והמכירות של החברה.

קמפיין נגד זיקוקים ביום העצמאות - חדרה (צילום: אלון גרגו)
שלט מתוך הקמפיין - בחדרה | צילום: אלון גרגו

"בשיתוף פעולה עם עמותת "לוחמים לחיים", החליטה החברה לנסות להקל על סבלם של נפגעי חרדה והלם קרב גם מחוץ לזירה הרפואית – שלטי חוצות בפריסה ארצית, הקוראים לראשי ערים לוותר על מופעי הזיקוקים המסורתיים שגורמים למטופלים לסבל רב, בכל שנה מחדש". הקמפיין הופץ על שלטי חוצות בכבישים מרכזיים בשמונה מהערים הגדולות הארץ, בהן חיפה, חדרה, תל אביב, פתח תקווה, נס ציונה, אשדוד, ראשון לציון ובאר שבע.

"אנחנו חייבים להם כל כך הרבה, זה המעט שאנחנו יכולים לעשות"

"רק כשנכנסתי לפני קצת יותר מעשור לעולם הקנאביס הרפואי, התוודעתי להלומים ולהלומות אשר חייהם השתנו מהקצה אל הקצה בעקבות האירועים אותם הם חוו במהלך שירותם הצבאי. ההכרות שלי איתם שינתה את חיי ומאז, לקחתי על עצמי את האחריות לעזור להם להשמיע את קולם בנושאים החשובים להם ובלי קשר לקנאביס רפואי. אני חושבת שאנחנו חייבים להם כל כך הרבה וזה המעט שאנחנו יכולים לעשות עבורם."

רוני כץ עמיחי (צילום: אסנת רום)
רוני כץ עמיחי | צילום: אסנת רום

אנשים הסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומתית עלולים לחוות התקפי חרדה קשים ופלאשבקים מאיימים כתוצאה מחשיפה לסיטואציה שמזכירה להם את האירוע הטראומתי שעורר את ההפרעה מלכתחילה. בישראל, רבים מהפוסט-טראומתיים סובלים מההפרעה כתוצאה מאירועים שהתרחשו בשדה הקרב או בפיגועים, ורעש פיצוץ הזיקוקים עלול להוות טריגר להתפרצות קשה של תסמיני ההפרעה.

באופן אירוני במיוחד, שעות ספורות לאחר שמציינים את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, נראה כי אנו שוכחים כליל את הנפגעים ששרדו את אותם האירועים המחרידים, בין אם כאזרחים בין אם במהלך שרות בטחוני, וכל זאת על מנת שנוכל להנות ממופע זיקוקים ססגוני. בשביל אנשים רבים בארץ, זה לא שווה את זה.