זה אמנם עבר בשקט יחסי, אך האיש שזכה לטייטל הבינלאומי "מלך הקנאביס" ביקר בשבוע שעבר לראשונה בישראל. לא בכדי אריאן רוסקאם מכונה בשם המחייב. במשך 40 שנה הוא גידל כמה מהזנים הטובים ביותר בעולם, וזכה ביותר פרסי קנאביס מכל אחד אחר. יש לו 4 קופי שופס באמסטרדם, את הראשון פתח ב-1992, ואם לא די בכך – הוא גם יצר סדרה של סרטים דוקומנטריים שנקראים "ציידי הזנים" (Strain Hunters) על מסעותיו בעקבות זני הקנאביס הנדירים והמיוחדים ביותר בעולם.

לרגל שיתוף פעולה חדש עם חברת "גרינקום" הישראלית, הגיע רוסקאם לישראל והעניק ראיון ראשון ובלעדי ל-mako קנאביס. את הראיון עמו עשה הפעיל החברתי הכי בולט בארץ, שלומי סנדק, שפועל בתחום הקנאביס ומאבק הלגליזציה בישראל כבר עשרות שנים. רוסקאם תיאר את סיבת הגעתו לישראל, התייחס לאיכות הקנאביס בארץ, הזדעזע לשמוע כי הצמח בישראל עובר הקרנות ואפילו ניפק התייחסות לכוונת שלטונות הולנד לסגור את הקופי שופס לתיירים.

אריאן רוסקאם - מלך הקנאביס - עם שלומי סנדק (צילום: Amir Soni, youtube)
אריאן רוסקאם (מימין) בראיון עם שלומי סנדק | צילום: Amir Soni, youtube

כשנשאל על ידי סנדק מה עמדתו לגבי איכות הקנאביס, ענה רוסקאם: "הקנאביס בישראל מאכזב למדי. כמובן שזה תחום חדש, הוא זקוק לזמן והוא תחת רגולציה. יש הרבה גידולי חממות, כך שזה לא באמת גידול "אינדור" איכותי". ואם יש דבר שהפריע למלך הקנאביס יותר מהכל זה העובדה שהקנאביס בישראל עובר הקרנות. "הזדעזעתי כשהגעתי לכאן ושמעתי על זה. ממש הזדעזעתי", הוא מתאר. נשמע שרוסקאם שולל מכל וכל את האפשרות להרוויח מייצוא קנאביס מישראל לחו"ל. "אתה לוקח בקבוק יין, מביא אותו למתקן גרעיני, מקרין עליו ואז נותן אותו ללקוח. אנחנו לא רוצים קנאביס מוקרן".

אריאן רוסקאם הוא אחד שהיה בלא מעט מקומות: 93 ארצות שונות, אם לדייק. הוא ראה תרבויות, טייל בג'ונגלים וטיפס על הרים בחיפוש אחר זני הקנאביס המיוחדים ביותר שניתן למצוא. כאחד שראה דבר או שניים, בהחלט כדאי להתייחס ברצינות לדבריו. הכתבה המלאה תפורסם בסוף השבוע הקרוב (ב-26 בנובמבר).

אריאן רוסקאם בביקור בגרינקום (צילום: Amir Soni)
אריאן רוסקאם (שני משמאל) בביקור בחברת גרינקום בישראל | צילום: Amir Soni

אריאן רוסקאם הגיע לישראל להעמיק את הקשר עם חברת גרינקום המדיקלית ואת העבודה בתחום הרפואה המשלימה בקנאביס. החברות ביצעו לפני חצי שנה יבוא של גנטיקות חדשות שלא נראו מעולם בשום מקום, וגם קווי מקור של הגנטיקות המוכרות לנו (כמו סופר ליימון הייז). ממש בימים אלו נקצרו הקווים הראשונים והחלה בדיקת התוצאות של החומרים הפעילים והטרפניים בצמח. אריאן בעצמו הגיע כדי לבחור את הגנטיקות המובילות.
מתוך 2000 קויים שונים של גנטיקות נבחרו 180 הטובים ביותר שימשיכו לבדיקות במחלקת מחקר ופיתוח של חברת גרינקום.
 
הראיון המלא עם אריאן רוסקאם יפורסם בשישי הקרוב ב-mako קנאביס