מרוקו נחשבת ליצואנית החשיש הגדולה בעולם והחשיש המרוקאי נחשב לאחד המבוקשים בעולם. עשרות אלפי טונות מוברחים ממרוקו לרחבי העולם. החשיש מוברח באמצעות שורה של כלי תחבורה (כולל צוללות לא מאוישות המופעלות באמצעות שלט רחוק) במעבר שבין טנג'ר למצרי גיברלטר. על פי ההערכות, מדובר בסכום של כ-50 מיליארד דולר בשנה. כדי להבין את סדרי הגודל, ענף התיירות הנכנסת למרוקו מכניס למדינה סכום של כ- 15 מיליארד דולר.

השלטונות במרוקו מתעלמים בחצי עין מגידולי החשיש, שלרוב נעשים בהרי הריף שבצפון המדינה. כ-70 אלף מגדלים פועלים באזור הזה באין מפריע. 'הבוסים הגדולים' דואגים לשחד אנשי צבא ומשטרה כדי שלא יפריעו לגידולים. במשך שנים רבות נטען שבית המלוכה המרוקני דאג לגזור לכיסיו קופונים של מיליארדי דולרים בשנה, בתמורה לעצימת עין והתעלמות מהגידולים. עד כדי כך, שאפילו בכירים בממלכה מעורבים בהברחות החשיש מחוץ למדינה.

גורמים עבריינים בישראל מעורבים בהברחת חשיש לאירופה

אבל גם פה מסתבר שיש קשר ישראלי, שנחשף בפעם הראשונה. גורמים עבריינים ישראליים לוקחים חלק בהברחת חשיש ממרוקו לרחבי אירופה, בשיתוף ארגוני פשיעה מצרפת וספרד. בשנים האחרונות נעצרו ברחבי אירופה כ-50 חרדים שהיו מעורבים בהברחות סמים ממרוקו לספרד, איטליה, צרפת ופינלנד. כמה מהם נתפסו בשדה התעופה בקזבלנקה שבמרוקו ונדונו לעונשי מאסר.

רשתות ההברחה החרדיות, המתמחות בהברחת חשיש מרוקאי, מופעלות על ידי עבריינים בכירים בארגוני פשיעה בישראל. אותם עבריינים מתגוררים מחוץ לישראל, בין אם בדובאי או בבריטניה, מגלגלים מיליארדי דולרים בשנה.

אריה (30),הוא אברך מירושלים, נשוי ואב לילדים ונחשב לאחד ממבריחי החשיש הגדולים ממרוקו למדינות במערב אירופה ואיחוד האמירויות. העובדה שהוא מחזיק בדרכון אמריקאי מאפשרת לו לנוע בחופשיות מבלי לעורר חשד בנמלי התעופה ומעברי הגבול ובנתב"ג.

"עבור כל הברחה של 100 ק"ג חשיש מרוקאי לאירופה אני מקבל 3,000 יורו"

"אני כבר חמש שנים בתחום וזה עסק משתלם מאוד. עבור כל הברחה של 100 ק"ג חשיש מרוקאי לאירופה אני מקבל 3,000 יורו", הוא מספר. "הרבה אברכים עובדים כבלדרים בגלל שאף אחד לא חושד בהם שהם יבצעו הברחות של סמים. מרבית ההברחות זה לספרד, בלגיה, הולנד, צרפת, גרמניה, בריטניה, פינלנד, נורבגיה שוודיה, אומן, איטליה, מדינות איחוד האמירויות, איים בקריביים וישראל. בחודש טוב אני יכול להרוויח גם 7,000 יורו".

View this post on Instagram

A post shared by @ketama_city

אתה לא פוחד שיעצרו אותך?

"עצרו אותי פעם בספרד על הברחת 20 ק"ג חשיש ממרוקו. אחרי כמה חודשים שחררו אותי וזהו. סיכון זה חלק בלתי נפרד מהעבודה שלי. בכל זאת יש לי אישה וארבעה ילדים לפרנס".

גם יאיר (שם בדוי) בן 30, אברך מצפת, עובד כבלדר כבר כשלוש שנים בהברחת חשיש מרוקאי לרחבי אירופה וישראל ועדיין לא נתפס. "חבר טוב שלי שעובד כבלדר הכניס אותי לתחום והחלטתי לנסות. עשיתי כבר עשרות הברחות בעיקר לצרפת וספרד, למזלי עוד לא נתפסתי. אבל אם זה יקרה הכול בחסדי ה'. יש לי השגחה עליונה. יש לי משפחה לפרנס ואי אפשר לחיות מ-2,500 שקל בחודש.

"אשתי חושבת שאני עושה עסקים. היא לא יודעת שאני מבריח חשיש"

.

גם מילות הקוד מתחברות לעולמם של האברכים-הבלדרים. כך לדוגמא, "עמלק", פירושו גרמניה, "עשרת הדיברות" מתייחס ל-100 ק"ג חשיש ו"'חמישה חומשי תורה' הם 50 ק"ג.

"הסחורה הכי טובה בעולם"

אחד המגדלים בכפר 'קטמה', בו מופקים מידי שנה טונות של חשיש, מספר כי כי ישראליים רוכשים ממנו וממגדלים אחרים כמויות גדולות של חשיש. "יש לנו את החשיש הכי טוב בעולם. בקורונה הפסדנו הרבה כסף אבל עכשיו יש ביקוש גדול לחשיש יותר מאשר בשנת 2020. יש ישראליים שגרים במרוקו, יש להם אזרחות מרוקנית אז הם באים לפה באופן חופשי כדי לקנות טונות של חשיש כל שנה. הם התעשרו בזכותנו, קנו בתים חדשים, מכוניות. בניינים", מספר מ', "אצלנו זו הסחורה כי טובה בעולם בגלל זה באים אלינו. עשינו כל מיני ניסויים עם זנים מפקיסטן ויש חשיש חזק וטבעי יותר".

View this post on Instagram

A post shared by @ketama_city

מה דעתך על החשיש הלבנוני והמצרי?

"הם קונים אותו ממני. בגלל שהחומר שלהם באיכות נמוכה מאוד. מכרנו גם למורדים בלוב, ולסוחרים בלבנון ומצרים. לחשיש שלנו יש שם טוב בעולם. חשיש מרוקאי זה כמו פרארי, לעומת הלבנוני והמצרי שזה בערך כמו חמור או גמל. מצחיק אבל זו המציאות".

ק"ג חשיש מרוקאי עולה בהרי הריף כ- 2,000 יורו. כשהוא חוצה את הגבול למדינות אירופה השונות מחירו יכול להאמיר ל-30 אלף ק"ג ליורו. בישראל מחיר ק"ג חשיש מרוקאי שקשה להשיג יחסית עולה כ-50 אלף יורו.

"יש קושי להבריח חשיש מרוקאי לישראל בגלל סגירת הגבולות כתוצאה מהקורונה. בעבר ההברחות נעשו דרך מצרים, לבנון  וירדן. ההברחות מאותם מדינות הצטמצמו באופן משמעותי, בגלל פעילות הצבא והמשטרה לאורך הגבולות עם אותן מדינות.

"חשיש מרוקאי בישראל זה כמו זהב, ואני לא מגזים. קשה מאוד להשיג אותו וכן אנחנו נאלצים למכור חשיש מצרי שהוא באיכות נמוכה מאוד ולבנוני שהוא הרבה יותר טוב", מסביר ג', סוחר סמים וותיק בישראל. "כשחשיש מרוקאי מגיע לישראל לרוב דרך הגבול עם ירדן או בהברחות דרך נתב"ג  הוא נחטף תוך שניות".

עברייני סמים בישראל מעריכים שכאשר יתחילו הטיסות הישירות בימים הקרובים ממרוקו למרקש, יתחילו הבלדרים להישלח למרוקו כדי לבצע הברחות.

"ברגע שהטיסות למרוקו ובחזרה לשיראל יחזרו לפעול, נתחיל להפעיל בלדרים בקו הזה ונבריח כמה שיותר חשיש לארץ. הרווח מחשיש מרוקאי גדול בהרבה מהמצרי והלבנוני. רווח שיכול להגיע למאות אחוזים", חושף ג'. "אנחנו כבר מכינים את הבלדרים שלנו למשימות ההברחה".

גם במשטרת ישראל עוקבים אחר פתיחת קו הטיסות למרקש ונערכים בהתאם להברחות החשיש.

"אנחנו נפעל במישור המודיעיני מול משטרת מרוקו שעמה אנחנו נמצאים ביחסים טובים מאוד כדי למגר את ההברחות של החשיש לישראל", ציין קצין במשטרת ישראל.

 

View this post on Instagram

A post shared by @ketama_city