בקרוב - העונש על עבירות של שימוש עצמי בקנאביס יעמוד על קנס בשווי 500 ש"ח בלבד. כך נמסר אמש (ד') בהודעה רשמית של שר המשפטים, גדעון סער. על-פי התקנה, עבירת שימוש בקנאביס תיחשב כעבירה פלילית, והעונש יהיה כרוך בקנס האמור לעיל וללא רישום פלילי. זאת לעומת קנסות של 1,000 ו-2,000 ש"ח הנהוגים כיום לעבירה ראשונה ולעבירה שניה, בהתאמה. במסגרת התקנות החדשות, גם ההבדלה בין עבירה ראשונה לעבירות נוספות תבוטל. יש לציין כי התקנות צריכות עדיין לעבור אישור של ועדת החוקה של הכנסת.

שר המשפטים, גדעון סער: ״היעדר מדיניות בנושא הופכת, הלכה למעשה, אזרחים נורמטיביים רבים בישראל לעבריינים פליליים, פוגעת בזכויות הפרט ומערערת את האמון בין האזרחים למערכות אכיפת החוק. המהלך הזה מצטרף למהלכים אחרים שאני מוביל שמגמתם: דה-פליליזציה - צמצום היקפם של האישומים הפליליים והעבירות הפליליות והצורך במיקוד המשפט הפלילי בפשיעה".

אישה מחזיקה ג'וינט (צילום: Shane N. Cotee, shutterstock)
מעשנת קנאביס | צילום: Shane N. Cotee, shutterstock

הודעתו של סער מגיעה בהמשך לפעילותה הרבה של חברת סיעתו, ח"כ שרן השכל, כיו"ר ועדת הקנאביס בחודשים האחרונים, במטרה להקל על יצרני הקנאביס בישראל ולהפחית מחירים ורגולציות ממטופלי הקנאביס. זאת בנוסף לתמיכתו של שר הבריאות, ניצן הורוביץ, בהקלת חוקי הקנאביס, כפי שהובעה בעבר.

"אני מבקש להודות לשר הבריאות ניצן הורוביץ על הסכמתו להתקנת התקנות ועל שיתוף הפעולה", הוסיף שר המשפטים. "אני מודה גם ליו״ר סיעת תקווה חדשה ח״כ שרן השכל שפועלת שנים רבות בנושא.״

"התקדמנו. אין שום סיבה שהמדינה תמשיך להתייחס למשתמשי קנאביס כעבריינים", מסר שר הבריאות, ניצן הורוביץ. "המהלך החשוב של דה-פליליזציה של שימוש עצמי, יחד עם המהלך שאנו מובילים במשרד הבריאות להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים, הם חלק משינוי גישה כולל של הממשלה הזו כלפי הקנביס. הגיע הזמן. איפה שאפשר - נמשיך לפתוח ולשחרר".