יובל לנדשפט // רוקח ומנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות

 תרומה עיקרית

כראש החידה לקנאביס רפואי, לנדשפט מוביל את המתווה החדש של משרד הבריאות להסדרת הקנאביס הרפואי בישראל. במהלך פעילותו, עלה מספר הזכאים לרישיונות באלפים. השוק נפתח וכיום התחרות הגוברת בענף מאפשרת מגוון רחב ועל פניו, אמורה לדחוף את המגדלים לשמור על איכות גבוהה.

בתור האדם שידו על השאלטר, הוא חשוף מטבע הדברים לקיטונות של ביקורת. בשנים האחרונות, ספג לנדשפט ביקורת חריפה מגורמים רבים בתחום – מחולים ופעילים ועד לחברי כנסת ואנשי תקשורת. מהעלייה החדה במחירי הקנאביס והפגיעה ברצף הטיפולי ועד למהלך שהפך את סופר פארם כמעט למונופול בתחום, מטופלים רבים מצאו את עצמם מתמודדים במציאות בלתי אפשרית כדי לקבל את הטיפול הראוי.  

איך התגלגל למהפכה הירוקה

ב-2016, משרד הבריאות מינה את יובל לנדשפט למנהל היחידה לקנאביס רפואי. מאז, לנדשפט מוביל את מדיניות הקנאביס הרפואי וללא ספק, הפך לדמות השנויה ביותר במחלוקת בתחום. על אף הביקורת הרבה, אין כל ספק שהנגישות לקנאביס רפואי גבוהה כיום יותר מאי פעם. השוק נפתח ומגוון הזנים התרחב. כל מטופל יכול להגיע היום לאחד מסניפי הסופר פארם או לשלל בתי מרקחת אחרים המחזיקים בקנאביס רפואי ולבצע רכישה בנוחות, או אפילו באופן מקוון ולקבל משלוח עד הבית.

אין ספק, יש עדיין מקום רב לשיפור, אך בשנתיים האחרונות חל זינוק אדיר בתחום הקנאביס הרפואי בישראל ופתח דלת להתפתחות ענף חדש בארץ. בהרבה מובנים, אנחנו נמצאים עוד בנקודת ההתחלה.

איפה הוא היום?

גם היום, ממשיך יובל לנדשפט להוביל את היק"ר.

איך אתה רואה את עתיד תעשית הקנאביס בישראל?

 "תהליך קידום ההסדרה עד כה, כלל צעדים מקצועיים רבים ומורכבים שהובילו לבניית תשתית רגולטורית אשר פתחה את הדרך להקמתה של תעשייה חדשה הפועלת על פי כללי איכות נאותים, המבטיחים זמינות של מוצרי קנביס ברמת איכות רפואית בבתי מרקחת. כמו כן, דגש נרחב הושם על איכות הטיפול הרפואי ופתיחת הדלת לקיום מחקרים ופיתוחים ישראלים חדשניים ופורצי דרך. אין לי ספק כי בזכות העושים והעמלים, ישראל תמשיך ותוביל את תחום הקנביס לשימוש הרפואי, לטובת המטופלים בארץ ובעולם".

קוּמִי אוֹרִי, כִּי בָא אוֹרֵךְ; וּכְבוֹד יְהוָה עָלַיִךְ זָרָח.
כִּי-הִנֵּה הַחֹשֶׁךְ יְכַסֶּה אֶרֶץ, וַערָפֶל לְאֻמִּים;
וְעָלַיִךְ יִזְרַח יְהוָה וּכְבוֹדוֹ עָלַיִךְ יֵרָאֶה.
וְהָלְכוּ גוֹיִם לְאוֹרֵךְ; וּמְלָכִים לְנֹגַהּ זַרְחֵךְ.

 

המהפכה הירוקה: 16 האנשים ששמו את ישראל על המפה