ניר יופטרו // אגרונום ואקטיביסט

גיל: 38

תרומה עיקרית

בקרב אלפי מטופלים בישראל, ניר יופטרו מכונה "המלאך" והיה עבורם דמות משנת חיים. יופטרו הוא אחד מהפעילים הבולטים בישראל להנגשת הקנאביס הרפואי ולאחרונה, אף שילם מחיר אישי כבד עבור קידום המטרה. במשך שנים, ניר הפיק עבור חולים רבים, ביניהם חולי סרטן במצבים סופניים, שמן קנאביס ואף הדריך אותם כיצד להפיק אותו בעצמם. הוא עושה זאת בהתנדבות מלאה ומתוך תחושת שליחות, במהלכה גם נעצר מספר פעמים על ידי משטרת ישראל ולאחרונה מתמודד עם כתב אישום בגין הפקה וייצור סם מסוכן.

איך התגלגל למהפכה הירוקה

כבר בגיל התיכון, גילה יופטרו שכשהוא מעשן קנאביס הוא מרוכז יותר בלימודים ונינוח עם המשפחה והחברים. לאחר שעבר תאונת עבודה, הבחין שהשימוש בקנאביס הוא גם היעיל ביותר לטיפול בכאבים שהתמודד איתם. עם זאת, נקודת המפנה המשמעותית ביותר שדחפה אותו לפעילות בשנים האחרונות, הייתה כאשר אימו אובחנה בסרטן בשנת 2014. ניר כבר הכיר את הסיפור של שמן ריק סימפסון שפורסם ב-2005 ועבורו זה היה ברור -קנאביס הוא הפתרון בשבילה. אמוו סירבה בתוקף להתנסות בקנאביס וחששה מכך מאוד. חדור מוטיבציה לספק לה את הטיפול הטוב ביותר שניתן לקבל, חיפש ניר מטופלי קנאביס שיספרו לה ממקור ראשון על היתרונות וישכנעו אותה. כך התחיל להכיר את המטופלים והבין כמה מדובר בתחום פרוץ. מהטיפול באימו, הוא הרחיב את היקף העשייה שלו לכל אדם שפנה אליו לעזרה והפך לכתובת משמעותית עבור מטופלים רבים בישראל.

איפה הוא היום?

לאחר שנעצר בפעם השנייה, בית המשפט הורה לו להפסיק את הפעילות הזו באופן מידי. לכן, כיום הוא לא מפיק עוד שמן ומנהל את קו ההגנה המשפטי שלו. רבים מהמטופלים שפנו אליו לאורך השנים ובני משפחותיהם, נאבקים כיום כדי לסייע לו בהליך המשפטי שלו.

מי התורם החשוב ביותר לתעשיית הקנאביס מבחינתך?

"אני חושב שהיום כמעט ואין אף אחד שפועל למען כל 90 אלף החולים בישראל ומסייע להם לטפל בבעיות המיידיות ביותר. מהרשימה הזו, פרופ' משולם הוא החשוב ביותר וגם ד"ר ג'וני גרינפלד עשה המון למען חולים. יש עוד המון מה לעשות ולמרבה הצער למרות כל העבודה של פעילים בתחום, רוב המטופלים עדיין מופקרים לחלוטין".

איך היית רוצה לראות את עתיד תעשיית הקנאביס בישראל?

"החזון שלי הוא שהקנאביס יוגדר כתוסף תזונה לכל דבר לעניין ויהווה חלק אינטגרלי מהמערכת הרפואית. ראוי שכל אדם יקבל נגישות לצמח שיאפשר לו לחזק את המערכת הקנבינואידית שלו. אנחנו מונעים מהגוף שלנו חומר חשוב שאחראי להמון תפקודים חיוניים. אם אני כבר חולה, בוודאי שארצה זן מדויק, בדוק וייעודי, בלי ניסוי וטעיה. אני לא הייתי אמור לעשות את מה שעשיתי, זה היה אמור להיות התפקיד של משרד הבריאות להנחות אנשים כיצד לקבל את הטיפול שעוזר להם. ב-2016, משרד הבריאות החליט להפסיק לשווק שמן ריק סימפסון באופן שרירותי לחלוטין. אל תוך הוואקום הזה אני נכנסתי והמצב האידיאלי הוא שהם יחזרו לקחת את האחריות הזו". 

המהפכה הירוקה: 16 האנשים ששמו את ישראל על המפה