שרן השכל // חברת כנסת מפלגת "תקווה חדשה"

גיל: 37

תרומה עיקרית

בשנים האחרונות, המודעות ליתרונות הקנאביס ושבירת הסטיגמה קפצו מאפס למאה. המהלך הזה, לא קורה מעצמו. במשך תקופה ארוכה, חברת הכנסת שרן השכל דחפה מהלכים לקידום אי הפללה ולגליזציה ולקחה תחת חסותה כמחוקקת, נושא נישתי (שלא נחשב למביא קולות מבחינה פוליטית) והביאה אותו למרכז הבמה. את המהלך הזה היא לא עושה במפלגות השמאל, אלא נאבקת על תדמית הקנאביס בלב לבו של השיח השמרני, ממקום מושבה שאז כחברת כנסת בליכוד.

בעקבות הפעילות שלה, קודם מתווה מפורט ומגובה מחקרית ללגליזציה מלאה בישראל. למרבה הצער, בסופו של דבר הוא לא צלח בגלל משחקים קואליציוניים. כמו בתחומים רבים נוספים שנמצאים בקיפאון בשנתיים האחרונות, גם כאן המפסידים העיקריים הם האזרחים.

איך התגלגלה למהפכה הירוקה

כשהתחילה את פעילותה בכנסת במסגרת הליכוד, קיבלה השכל פניות רבות ממטופלי קנאביס. הם סיפרו לה על ההתנהלות המתסכלת מול היק"ר (היחדיה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות), על אינספור מחסומים וקשיים שהם נתקלים בהם בדרך לקבלת הטיפול. היא התחילה לחקור את הנושא וגילתה אינספור מחדלים. בעקבות הגילוי הזה, היא מקימה את השדולה לקנאביס רפואי.

הפעילות בשדולה חשפה אותה לידע נרחב אודות הקנאביס. השיח עם מומחים בתחום וקריאת כל נפח הנתונים, הביא אותה לכדי מסקנה ברורה – הסטיגמה מהווה את אחד החסמים הגדולים ביותר בפני מטופלים, בעיקר בגלל המשמעויות הפליליות של צריכת הצמח. זו הייתה נקודת המפנה עבורה. במובן הזה, שרן השכל הייתה חברת הכנסת הראשונה המכהנת במפלגת שלטון שקידמה את הרעיון שלגליזציה היא תנאי הכרחי לרווחת מטופלי הקנאביס. היא הפעילה לחצים רבים על חברי כנסת מהליכוד ומכחול לבן ונתקלה בהתנגדות רבה. בסופו של דבר, על אף שזכתה לרוב בוועדה למתווה של אי הפללה מלאה, נתקלה בהתנגדות מצד גלעד ארדן. השר לבטחון פנים דאז. את המתווה שאנו מכירים שארדן אישר בסוף, כינתה שרן "החריקה האחרונה בדלת שינוי המדיניות".  

איפה היא היום?

חה"כ שרן השכל מוצבת כיום במקום החמישי ברשימת "תקווה חדשה" בראשות גדעון סער. תחום הקנאביס עדיין עומד בלב האג'נדה שלה.

מי התורם החשוב ביותר לתעשיית הקנאביס בישראל מבחינתך?

"יש ברשימה הזו הרבה אנשים ראויים. אני אחלק את התשובה שלי לשני מישורים. במישור הפוליטי, אני מוקירה מאוד את שלומי סנדק ובועז וכטל שהקריבו את כל חייהם למטרה החשובה הזו. על אף כל הצחוקים והדאחקות שהיו בתחילת הדרך, הם עשו עבודה חשובה וסייעו לי רבות גם במסגרת העבודה הפרלמנטרית שלי. על זה אני אסירת תודה להם. במישור המדעי, יש לי המון הערכה לפרופ' רפאל משולם – החלוץ המרכזי של התחום".

איך היית רוצה לראות את עתיד תעשיית הקנאביס בישראל?

"בלי לגליזציה מלאה, לא נוכל באמת להתקדם ולסייע לעשרות אלפי המטופלים בישראל. יתרה מכך, לא נוכל לסייע למיליון אזרחים בישראל שצורכים קנאביס תחת איום לניהול תיקים פליליים. אנשים יכולים לספוג פגיעה אנושה בחייהם גם על תיקים של שימוש עצמי, בעיקר באזורים שיש בהם שיטור יתר. במובן הזה, זה גם צעד חשוב לקידום השוויון. המתווה ללגליזציה כבר היה על השולחן. הפסדנו כאן הזדמנות היסטורית וחבל. קשה לי להאמין שקואליציה עם סמוטריץ' ובן גביר תוכל לקדם את היוזמה הזו. אני מקווה שתוקם קואליציה שתאפשר להמשיך ולקדם את המתווה שלי".

המהפכה הירוקה: 16 האנשים ששמו את ישראל על המפה