שלומי סנדק // פעיל חברתי

גיל: 61

תרומה עיקרית

אחרי 4 עשורים של עשיה, שלומי סנדק הפך "לפנים" של המאבק החברתי לטובת הקנאביס. כשהחל את פעילותו, התפיסה הרווחת בישראל הייתה שקנאביס אינו שונה מהרואין. כשהמידע היחיד הנגיש אודות הצמח היה מצומצם (טרום תקופת האינטרנט) וגופים כמו "אלסם" או "הרשות למלחמה בסמים", הם אלה ששלטו בשיח הציבורי.  

מאז הפעילות הזו עברה המון גלגולים, כשהראשונה הייתה בתחום הפוליטי. סנדק הוא ממקימי מפלגת 'עלה ירוק' ופעל במסגרתה במשך כעשור. הוא השתתף בעשרות ועדות בכנסת, רואיין בכלי התקשורת ואף הדליק ג'וינט בפריים טיים ונכח ובכל אירוע ציבורי בו התקיים דיון אודות קנאביס.  

כבר בימים הראשונים של תהליך המדיקליזציה של הקנאביס, שלומי ליווה מעל 14,000 מטופלים שסבלו מטווח רחב של מחלות וסייע להם להשיג את הרישיון. לקנאביס את הפעילות הזו, הוא ממשיך למעשה עד היום.  

איך התגלגל למהפיכה הירוקה

"כשהייתי בן 18, הרופאים הבטיחו לי שאעבור ניתוח בגב בגלל עקמת מולדת. הייתי אז עוד תלמיד בגימנסיה העברית ברחביה ושם הכרתי לראשונה את הקנאביס. אני זוכר שבזמנו נחשף שיש תלמידים שמעשנים קנאביס וכולם הזדעזעו שלא רק המזרחים במוסררה מעשנים את זה. שמתי לב שכשאני מעשן אין כאבים.

אחרי הצבא, עברתי תקופה ללוס אנג'לס. שם יצא לי לפתוח בפעם הראשונה את מגזין "High Times". קראתי שם כתבה שמגוללת את כל הנסיבות שהביאו להוצאת הקנאביס מהחוק. בהמשך הכתבה, ציינו המון יתרונות בריאותיים של הקנאביס והזכירו גם את פרופסור משולם. אני הייתי בטוח שאני קורא תיאוריות קונספירציה של מטורפים, אבל אמרתי לעצמי שאם יש סיכוי שיש פה טיפת אמת, אני חייב לעשות עם זה משהו כשאני חוזר לארץ.

כשחזרתי, התקשרתי למשולם וביקשתי לראיין אותו לכתבה. בסוף הראיון היה ברור לי שחייבים לעשות משהו. יש פה צמח שחושבים שהוא סם מסוכן אבל בפועל יכול לסייע לפרקינסון, פוסט טראומה, חרדות, אפילפסיה ועוד רשימה ארוכה מאוד של מצבים רפואיים. באותם ימים לא היו רשתות חברתיות. אני הייתי מסתובב עם סוני קטנה ומצלם חולים שמקבלים את הטיפול כדי שתהיה עדות להשפעה. את כל המידע הזה ריכזתי בחוברת ושלחתי גם לאמצעי התקשורת. אחרי כמה פרובוקציות ידועות, כבר הוזמנתי לוועדות כנסת.

הפעילות שאני הכי מתגאה בה התחילה רק ב-2009. כשקיבלתי רישיון לרפואי. פרסמתי בפייסבוק שאני שמח לגלות בפעם הראשונה מה זה להיות עם חופשי בארצנו. הוצפתי בפניות מאנשים שרצו לדעת איך הוצאתי רישיון ואיך יוכלו להוציא גם והתחלתי ללוות אותם. זה הפך להיות עבודה פול טיים. היה למשל חולה אונקולוגי שהדרכתי אותו איך לעשן. ברגע שראיתי שזה עוזר לו נסעתי עם המידע לד"ר יהודה ברוך, אז מנהל  מרכז לבריאות הנפש 'אברבנאל'. אחר הצהריים כבר חזרתי לחולה עם אישור. זה בימים כשעוד זה היה אפשרי. בהרבה מובנים, אין בי צורך יותר. הבריטים עזבו ולא צריך עוד מחתרות".

איפה הוא היום?

סנדק משמש כיועץ בכיר של 'עץ הדעת' הפועל לקידום המודעות אודות הקנאביס הרפואי. הארגון מספק הדרכות אודות שימוש ראוי, הדרכה וליווי לקבלת רישיון וסיוע בהתאמת הטיפול.

מי התורם החשוב ביותר לתעשיית הקנאביס בישראל עבורך?

"פרופ' רפאל משולם הוא זה שהתחיל את הכול. לדעתי חשוב מאוד לציין את עמוס סילבר מייסד הטלגראס ואת צחי כהן מייסד 'תיקון עולם' שבהרבה מובנים קבעו את הגבולות מחדש".

איך היית רוצה לראות את עתיד תעשיית הקנאביס בישראל?

"הפתרון היחיד הוא לגליזציה מלאה. המדינה צריכה להתערב ברמת החינוך וההדרכה, לקדם מחקרים ולסייע לצרכנים לקבל קנאביס איכותי עם התאמה לאינדיקציות שלהם".

המהפכה הירוקה: 16 האנשים ששמו את ישראל על המפה