אורי אבנרי // עיתונאי, פעיל חברתי וחבר כנסת

 שנת פטירה: 2018 (בגיל 94)

אורי אבנרי היה עיתונאי פורץ דרך, שללא ספק, הקדים את זמנו. הוא נודע כאיש שמאל ופעיל שלום, אבל בעיקר כמי שעומד מאחורי השבועון "העולם הזה", אותו ערך במשך ארבעה עשורים. משנתו העיתונאית של אבנרי בלטה בעמודי העיתון, שעוד ילמדו עליו רבות במגמות תקשורת באוניברסיטאות.

עם שורת התבטאויות חריפה נגד הכיבוש הישראלי כבר משנות ה-60, מפגש עם ערפאת בימים בהם הדבר נחשב לעבירה על החוק ותמונות עירום שעיטרו את העיתון מדי שבוע, העמדות של אבנרי בתחום הקנאביס נבלעו בתוך הרעש. לכן, רובנו לא מכירים אותו כאחד הדוברים הראשונים בזכות הלגליזציה. כבר ב-8 בדצמבר 1965, מתפרסמת כתבה ב"העולם הזה" על תופעת עישון החשיש בישראל. כתבת השטח שולה תבור יוצאת לאילת, שומעת מהצרכנים על החוויה ואף מתנסה לראשונה בעצמה בעישון חשיש. 

אבנרי וערפאת בביירות (צילום: ענת סרגוסטי, מתוך ארכיון אורי אבנרי, הספרייה הלאומית, חדשות)
צילום: ענת סרגוסטי, מתוך ארכיון אורי אבנרי, הספרייה הלאומית, חדשות

ב-26 בפברואר 1969 פורסמה כתבה של נתן זהבי, שהביאה נתונים על היקף השימוש האדיר בחשיש במצרים לעומת מה שקורה בישראל. זהו, ככל הנראה, האייטם הראשון שנכתב אי פעם בישראל על השפעות הקנאביס והמיתוסים המיוחסים לשימוש בו, גם עשורים אחרי. בכתבה מופיעים נתונים מחקריים שסותרים את הטענה שקנאביס מסוכן ועמדות של מומחים בינלאומיים שקוראים לאי הפללת צרכני קנאביס. אם חיפשנו יריית פתיחה למאבק בלגליזציה – היא כנראה נמצאת כבר כאן.

וב- 28.3.72 התפרסמה כתבה שכותרתה "אין חשש מחשיש" ובה מובאות מסקנות וועדה ממלכתית מארה"ב, שקובעות כי "לא הוכחה לא סכנה בסם".

קנאביס רפואי
מתוך ארכיון "העולם הזה"

אבל הפעילות של אבנרי בתחום הקנאביס לא מסתיימת רק בשבועון השערורייתי. ב-1965, הוא מקים את מפלגת "העולם הזה – כוח חדש" שקראה לקידום חופש הפרט ולסיום הסכסוך. באותה תקופה, חלה עליה משמעותית במספר האזרחים שנעצרו על עישון קנאביס ולראשונה נערך במליאת הכנסת דיון על הפללת צרכני הקנאביס. במהלך הדיון, מציע אבנרי להקים ועדה שתחקור את השפעות הצמח מנקודת מבט מדעית ותגבש החלטה על פי הממצאים. הרעיון שלו נדחה על הסף ונאלצנו לחכות עוד 30 שנה עד למתן הרישיון הראשון לקנאביס רפואי.

המהפכה הירוקה: 16 האנשים ששמו את ישראל על המפה