פרופ' רפאל משולם // חוקר, מרצה ויזם

 גיל: 90

תרומה עיקרית:

כל מה שאנחנו יודעים היום על קנאביס, מהרכיבים הפעילים שלו ועד שלל היתרונות הרפואיים שהוא מעניק לעשרות אלפי חולים בישראל, מתחיל במחקרים של פרופ' משולם. משולם הוא המדען הראשון שבודד בהצלחה את ה-THC וגילה את ה-CBD. מאז ועד היום, משמשים הרכיבים האלו כדי לטפל בעשרות התוויות רפואיות. המחקר של משולם, שעדיין נמשך במרץ, פתח את הדלת אל עולם ידע שלם ואפשר לבסס באופן מדעי את כל מה שיוחס לצמח שנצרך כבר אלפי שנים על ידי תרבויות בכל רחבי הגלובוס.

הצעדים הראשונים בעולם הקנאביס:

בשנות ה-60, פרופ' משולם פעל כחוקר במכון וייצמן. באותם ימים, שלושת החומרים העיקריים שנחשבו לסם מסוכן היו המורפין, הקוקאין והקנאביס. משולם הבחין להפתעתו שבעוד שהמורפין והקוקאין נחקרו באופן נרחב, הידע על קנאביס מאוד מצומצם. מעט המחקר הכימי שנעשה אודות הקנאביס בוצע בעיקר בשנות ה-30 ובאותה תקופה האמצעים הטכנולוגיים שהיו קיימים לא אפשרו לבודד ביעילות את הרכיבים הפעילים. הוא הבין שכדי להבין לעומק את השפעות הצמח, חייבים להתחיל מהכימיה. הוא פנה אל משטרת ישראל וביקש 5 ק"ג קנאביס למטרות מחקר. מאותם 5 ק"ג, בודדו פרופ' משולם והצוות שלו לראשונה את ה-THC, את הקנבידיול (CBD) ועוד מגוון חומרים נוספים.

איפה הוא היום?

פרופ' משולם הוא יו"ר הוועדה המאשרת מחקרים ביחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות וממשיך בחקר הקנאביס עם צוותים בכל רחבי העולם.לאחרונה, בגיל 90, חבר ליזם צעיר משדרות וביחד הקימו את חברת EPM שמפתחת תרופות מרשם על בסיס חומצות של צמח הקנאביס. כעת הם בדרך להנפקת חברת התרופות שלהם. 

מי התורם החשוב ביותר לתעשיית הקנאביס בישראל מבחינתך?

"אני מתנצל, אני פחות מכיר את פועלם של האנשים שהזכרת. אני עוסק בעיקר במחקר ומכיר את האנשים המשמעותיים בתחום הזה. אני מוקיר מאוד את עבודתם של מאות חוקרים ברחבי העולם שמקדמים את התחום וראוי לדעתי לציין בעיקר את פרופ' יוסי תם מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית שעושה עבודה מצוינת בחקר הקנאביס היום".

איך היית רוצה לראות את עתיד תעשיית הקנאביס בישראל?

"אני מאמין שבמדינות דמוקרטיות, החוקים צריכים לשקף ככל הניתן את רצון הרוב ואת רוח החברה. מדינות רבות ברחבי העולם בחרו להפוך את הקנאביס לחוקי. לי אישית אין עמדה ברורה בנושא ואינני מעורב בתחום הפוליטי. אני חושב שצריך לוודא מה הם רחשי הציבור ולפעול בהתאם לכך".

 

המהפיכה הירוקה: 14 האנשים ששמו את ישראל על המפה