תמר זנדברג // חברת כנסת ופעילה חברתית

 גיל: 44

 תרומה עיקרית

חברת הכנסת תמר זנדברג התחילה לפעול בכנסת בתחום הקנאביס בתקופה מורכבת. מצד אחד, השיח הפופולרי סביב המאבק ללגליזציה של קנאביס עוד התאפיין בעיקר בזלזול, בשעשוע ומעל הכול – בחשש שהמהלך יהפוך את ישראל לאומה של סטלנים. מצד שני, גם הכוחות שפעלו באותה תקופה בממשלה היו שמרנים מאוד. עם ליצמן כשר הבריאות וגלעד ארדן, יו"ר אל-סם לשעבר, כשר לביטחון פנים, רבים לא האמינו שזנדברג תוכל לעשות הרבה כיו"ר וועדת הסמים של הכנסת. למרות כל האתגרים האלו, דווקא בתקופה ההיא, התרחשו כמה מהמהלכים הדרמטיים ביותר בהסדרת הקנאביס הרפואי. מדיניות אי ההפללה, פתיחת שוק הקנאביס הרפואי ועשרות אלפי מטופלים חדשים שזכו לרישיונות – אלו רק כמה מההישגים שהתרחשו במשמרת של זנדברג.

איך התגלגלה למהפכה הירוקה

מהרגע הראשון כחברת מפלגת מרצ, התמיכה של זנדברג בלגליזציה הייתה על השולחן. אם עד זנדברג ההתייחסות לעישון קנאביס נעשתה תמיד בלשון עבר, כאיזו התנסות בימי הנעורים, זנדברג אמרה בקול חד וברור - "עישנתי, אני מעשנת ואין בזה שום בעיה". כשקיבלה את תפקיד יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול של הכנסת, המטרה הראשונית שלה הייתה לקדם לגליזציה מלאה.

במהלך ההשתתפות בדיוני הוועדה, היא התוודעה לכל המורכבויות שקיימות בתחום הקנאביס הרפואי והכירה רופאים, חוקרים ומטופלים שמתמודדים איתן מדי יום. ההיכרות המעמיקה הזו עם חוויית המטופלים הבהירה לה שמעבר לקידום החופש לבחור את אורח חייך, יש כאן סוגייה רפואית קריטית שטיפול נכון בה יכול לשנות חיים של עשרות אלפי אזרחים בישראל.

איפה היא היום?

זנדברג היא מספר 2 במפלגת מרצ.

מי התורם החשוב ביותר לתעשיית הקנאביס מבחינתך?

"כל האנשים ברשימה הם ראויים ועושים עבודת קודש. חלקם גם חברים יקרים. אבל בסופו של דבר, פרופ' משולם הוא האיש שהתחיל את הכול. הוא הוציא את התחום לאור והוכיח שיש כאן מה לחקור וששווה להתעכב על הצמח הזה. אני מאמינה שבמדיקליזציה של השיח והמשך המחקרים המדעיים בתחום נמצא הפתח המשמעותי לשינוי".

איך היית רוצה לראות  את עתיד תעשיית הקנאביס בישראל?

"אני חושבת שהמודל שנקטו מדינות כמו קולורדו הוא אידיאלי. אני תומכת בלגליזציה מלאה. אחזקה ורכישה לשימוש עצמי צריכים להיות חוקיים לחלוטין לאדם בוגר. אבל הצעד הזה חייב להיות מלווה ברגולציה. עם פיקוח נכון ותוכניות חינוך שיסייעו לעשות שימוש מושכל ואחראי, נוכל רק להרוויח. זו יכולה להיות הזדמנות אדירה להכניס סכומי עתק לקופת המדינה, לייצר מקומות עבודה ולהזניק את החקלאות בישראל".

 

המהפכה הירוקה: 16 האנשים ששמו את ישראל על המפה