כמעט ואין עסק תיירותי בעולם שלא נפגע ברמה זו או אחרת מהנזקים שהביא עמו נגיף הקורונה. סגרים, הגבלות, איסורים וירידה משמעותית בתנועת תיירים – הביאו כולם לפגיעה, לעתים אף פגיעה אנושה, ביציבות הכלכלית של עסקים רבים ושל בעליהם.

בהולנד, כפי שרבים יודעים, קיימת אטרקציה תיירותית שלא קיימת במקומות רבים בעולם, ובטח שלא באירופה. ה"קופי שופס" המפורסמים שממלאים את אמסטרדם הם אי של אוטופיה בעולם המערבי. אפשר פשוט להיכנס, לרכוש קנאביס ולעשן אותו, ברוגע ובשלווה, וללא חשש מהחוק. אף אחד לא יפריע לכם לעשן בנחת. בקופי שופס שבאמסטרדם, אנשים נמצאים כאילו בעולם אחר. וזו גם הסיבה לכך שתיירים רבים מכל העולם בוחרים להגיע אל העיר הזו (מבלי לגרוע מהאטרקציות האחרות שיש לבירת הולנד להציע, בהיותה אחת מהערים היותר יפות ומעניינות באירופה).

משט התעלות באמסטרדם (צילום: D.Cz., Shutterstock)
אמסטרדם, מהערים היפות באירופה | צילום: D.Cz., Shutterstock

הקורונה, כאמור, פגעה בעסקים המבוססים על תיירות. והקופי שופס באמסטרדם בהחלט עונים להגדרה הזו. אם עד לפני שנתיים הם עמדו הומי אדם, מלאים בתיירים מכל העולם, הרי שכיום רבים מהם עומדים יחסית שוממים. ממקום בו ניתן לשמוע עשרות שפות שונות, בחלק מהקופי שופס של אמסטרדם כבר בקושי שומעים אנשים מדברים אפילו הולנדית.

קופי שופ - עסק חיוני

הקופי שופס באמסטרדם זכו למעמד של עסק חיוני, בניגוד לברים, מסעדות ובתי קפה רגילים. זאת מכיוון שבזמן הקצר בו גם הקופי שופס עמדו סגורים לחלוטין, החלו תושבים רבים באמסטרדם לרכוש קנאביס בדרכים בלתי-חוקיות. תוך הבנה שאחוזי צריכת הקנאביס בהולנד לא באמת עומדים להשתנות, בחרה הממשלה להחריג את הקופי שופס, על-מנת למנוע את התחזקותם של ארגוני פשיעה. ולמרות זאת, כעסקים המבוססים במידה רבה על תיירות נכנסת, נותרו מועדוני הקנאביס הללו שוממים לחלוטין.

אמסטרדם (צילום: Ververidis Vasilis, shutterstock)
קופי שופ באמסטרדם בימים יפים יותר | צילום: Ververidis Vasilis, shutterstock

אם בישראל עברו מסעדות רבות לבסס את הכנסתן על משלוחים, הרי שהקופי שופס באמסטרדם נאלצו לעשות את אותו הדבר. על-פי דיווח ב-CNN, ההכנסה העיקרית של רבים מאותם הקופי שופס הפכה להיות מבוססת על אנשים שמגיעים לאסוף את המוצר ולצרוך אותו בבית, אבל אין בכך כדי להשוות את ההכנסות שמגיעות מתיירים מכל העולם שממלאים את המקום.

יתרה מכך, למרות שסקרים מראים כי אחוזי צריכת הקנאביס בקרב האזרחים ההולנדים עלו משמעותית מאז תחילת המגיפה, רבים מהקופי שופס הגיעו אל סף קריסה. מרבית הקופי שופס באמסטרדם ממוקמים באזורים תיירותיים, ובהיעדר תיירים, לא מעט מתוכם שורדים עדיין רק בזכות סיוע כלכלי מצד העירייה.

סיבה לאופטימיות?

הקופי שופס בבירת הולנד סבלו לא רק מהיעדר תיירים, אלא גם מהגבלות שונות המוכרות לנו היטב מכל עסק של מסעדנות באשר הוא: הגבלה על מספר האנשים, דרישה להצגת תעודות חיסון (במדינה בה אחוז המחוסנים לא גבוה כמו בישראל) ועוד. אבל הסרתן המתוכננת של מגבלות רבות בשבועות הקרובים נותנת מקום לאופטימיות בקרב בעלי העסקים.

מכירת קנאביס בקופי שופ באמסטרדם (צילום: Girish Menon, shutterstock)
קנאביס נמכר בקופי שופ באמסטרדם | צילום: Girish Menon, shutterstock

בעלי הקופי שופס, במיוחד באזורים התיירותיים, מקווים כי גם מגבלות על כניסת תיירים להולנד תוסרנה בהקדם. זאת למרות שגם אם תותר כניסת תיירים באופן גורף, הם עדיין יאלצו להתמודד עם יוזמתו של ראש עיריית אמסטרדם למנוע כניסת תיירים לקופי שופס, מתוך מטרה להפחית את הבלאגן, הרעש והלכלוך שתיירים מביאים איתם פעמים רבות (לא תיירים ישראלים כמובן) ומפריעים לתושבים המקומיים. בערים אחרות, כמו רוטרדם למשל, איסור כזה כבר מתקיים.

קשה להאמין כי בסופו של דבר יוחלט לאסור על תיירים להיכנס אל הקופי שופס באמסטרדם. מהלך שכזה ינחית מכה אנושה על התיירות המקומית, שספגה בשנתיים האחרונות מכה קשה בין כה וכה. כל שנותר לבעלי הקופי שופס לקוות הוא שהסדר ישוב על כנו, שהתיירים ישובו העירה, ושהם יוכלו לעשן קנאביס בשקט ולהיות רגועים. בדיוק מה שהמקומות הללו נועדו להיות.