ממש לאחרונה נפל דבר בתחום הקנאביס הרפואי – פרקליטות המדינה החליטה להסיר את האישום המרכזי נגד ניר יופטרו, על הפקת שמן "ריק סימפסון" (RSO). ניר, שידוע בכינוי "המלאך", סייע לחולי סרטן רבים והפיק עבורם בהתנדבות את השמן שידוע כ"תרופת הטבעית" לסרטן. ניר נעצר בשנת 2019 ובמשך 3 שנים התנהל נגדו משפט, זאת בעקבות הימצאות של 3 ק"ג של פסולת קנאביס בביתו.

שמן ריק סימפסון מצריך עיבוד של הקנאביס – הוא מרוכז מאוד ומופק ממיצוי של הצמח המביא לריכוז גבוה במיוחד של חומרים פעילים. על פי פקודת הסמים המסוכנים, קנאביס הוא חומר המוגדר כ"סם מסוכן" שחל לגביו איסור להשתמש, לגדל, לייצר מוצרים ממנו וכל פעולה אחרת האסורה בפקודה, אלא אם ניתן לדבר רישיון כדין. אחרת - מדובר בעבירה פלילית.

"בית המשפט התייחס לקנאביס שנמצא אצל ניר ככמות מסחרית, ולא כתרופה מאושרת. כשהשוטרים הגיעו לניר הם ראו שני אנשים שיושבים בסלון שלו. מי שקורא את כתב האישום יכול לחשוב שניר כביכול רקח עבורם שמן למטרה מסחרית. לא צוין בכתב האישום שאלו היו אנשים חולים עם רישיון לקנאביס רפואי שניר עזר להם והפיק עבורם את השמן", כך מסבירה עו"ד פנינת ינאי שמייצגת את יופטרו. "ניר לא היה מורשה לרקוח את השמן ולא היה בידיו רישיון לעשות זאת, ולכן זה נחשב עבירה על החוק. אבל אם מטופל שיש לו רישיון לקנאביס רפואי מחליט להפיק לעצמו את השמן, זאת לא עבירה פלילית".

ניר יופטרו
ניר יופטרו ("ניר המלאך")


אז מדוע החליטו להסיר את כתב האישום נגד ניר על הפקת שמן ריק סימפסון?
"לצד החוק שקיים, יש לעיתים אינטרס ציבורי שמרוקן את החוק מתוכן. ניר לא הפיק את השמן עבור בצע כסף. הוא עשה את זה בהתנדבות, כדי לעזור לאנשים, ממקום של חסד ומניעים טהורים. הוא לא לקח שקל מהמטופלים. אם ניר ייכנס לבית הסוהר זה לא ישרת את האינטרס הציבורי. בית המשפט התעקש להעמיד אותו לדין, ואני נלחמתי בשביל ניר. בסופו של דבר בית המשפט חזר בו והסיר את האישום נגדו ושחרר אותו לחופשי".

מה זה בעצם שמן ריק סימפסון?

שמן ריק סימפסון נרקח לראשונה בשנות ה-90 על ידי חוואי קנדי ששמו ריק סימפסון. סימפסון טען כי השמן עזר לרפא את סרטן העור ממנו הוא סבל ועזר לו לנצח את המחלה. הוא הקים אתר אינטרנט שבו הפיץ מדריך להכנת השמן באופן ביתי. הוא סחף אחריו מטופלים מכל העולם שחולים במחלות קשות כמו סרטן, אפילפסיה ופסוריאזיס הטוענים כי השמן סייע להם להתמודד בקלות רבה יותר עם המחלה ואף להבריא ממנה.

על אף האיסור להפיק שמן ללא רישיון, מטופלים רבים ברחבי הארץ ממשיכים להיעזר באנשים אחרים שאין להם רישיון לכך שיפיקו עבורם את השמן. הספרות הרפואית אמנם אינה מכירה בהשפעה האנטי סרטנית של שמן ריק סימפסון, אך ל' אונקולוג מומחה ל' (השם המלא שמור במערכת), תומך בטיפול בשמן. "שמן ריק סימפסון יכול לעזור לחולי סרטן. אני מכיר מקרוב כמה מקרים של אנשים שחוו שיפור במצב המחלה שלהם בעקבות השימוש בשמן. כאלה שהייתה להם מחלה מתקדמת וסופנית, וכל ניסיונות הטיפול הקונבנציונלי נכשלו. ואז אחרי שצרכו את השמן, המצב שלהם השתפר, הייתה נסיגה של הגידול הסרטני ותוחלת החיים שלהם התארכה", אומר ל'. "הייתה לי למשל מטופלת עם סרטן בלבלב במצב סופני ולרופאים כבר לא היה מה להציע לה. היא התחילה להשתמש בשמן ופתאום ממישהי ששוכבת כל היום במיטה ונאנקת מכאבים כל היום, הכאבים שלה פחתו באופן משמעותי, התיאבון שלה חזר והסרטן נסוג".

שמן ריק סימפסון (צילום: refui.com)
הכנת שמן ריק סימפסון | צילום: refui.com


יחד עם זאת, ל' גם מצביע על תופעות הלוואי של השמן: "יש אנשים שצורכים את השמן ומתקשים לתפקד ביום יום. הם מושבתים, לא יכולים לקום ומרותקים למיטה בגלל סחרחורות ועייפות גדולה. בגלל שאין סמכות רפואית שתפקח על העניין, אותם מטופלים מסתמכים על מלווים מזדמנים וקהילה תומכת שאין להם ידע רפואי. מצד שני, ברגע שמפסיקים את השימוש בשמן ההשפעה חולפת. השמן לא גורם לנזק בלתי הפיך. חשוב גם לציין שהשמן יקר ויש מטופלים שלא יכולים לעמוד במחיר הכלכלי הזה. אותם מטופלים לא מצליחים להתמיד בשימוש בשמן ולכן לא רואים שיפור".

אתה חושב שבעקבות החלטת הפרקליטות בעניין ניר יופטרו, השמן יהפוך לחוקי?
"אני לא חושב. הרפואה המערבית מנסה לייחס לעצמה הגמוניה, לעיתים בצורה כוחנית. כיום הממסד הרפואי ותעשיית התרופות מנסים ללמוד על האפקט של השמן ועל המנגנון שלו. אם יימצא במחקרים שיש לשמן השפעה חיובית על מחלת הסרטן, הממסד הרפואי יעתיק את המנגנון לתרופה קונבנציונלית ויפתח תרופה כלשהי שתיצור את אותו אפקט כמו השמן. אבל יש לזה מחיר - צריך להבין שהרבה פעמים השימוש העודף בתרופות הוא יותר מזיק מאשר מועיל. אחוז ניכר ממקרי המוות בעולם הם כתוצאה מתופעות לוואי של תרופות. צריך להכיר בכך שיש שיטות טיפול אחרות מלבד הרפואה המערבית שיכולות לעזור לחולים".

מי האנשים שמכינים אותו?

אחד מהאנשים שמסייעים למטופלים להפיק את השמן, הוא מתן שמיר – יועץ רגולציה לטיפול בקנאביס. מתן (בן 42, נשוי+2, מרמת גן) גילה את נפלאות הקנאביס לאחר שהיה מטופל במשך שנים במרפאות כאב: "נפצעתי בצבא ועברתי שני ניתוחים שפגעו לי במערכת העצבים. בשנת 2012 התחלתי לקבל אינספור טיפולים במחלקות כאב – זריקות, כדורים, אופיאטים ומדבקות. הטיפולים האלה לא עזרו לי. רק כשהתחלתי להשתמש בקנאביס הכאב פחת באופן משמעותי. היום העבודה שלי היא להסביר לרופאים ומטופלים על השימוש בקנאביס רפואי בכלל ועל שמן ריק סימפסון בפרט".

שמן ריק סימפסון (צילום: refui.com)
הכנת שמן ריק סימפסון | צילום: refui.com


איך נחשפת לראשונה לשמן ריק סימפסון?
"לפני שבע שנים אבא שלי חלה בסרטן בראש והטיפול הקונבנציונלי לא עזר לו. חבר שלי מארצות הברית סיפר לי על שמן ריק סימפסון שעוזר לחולי סרטן. באותה תקופה היו שני מטפלים בארץ שעסקו בהפקת השמן. פניתי לאחד מהם שלימד אותי איך מפיקים את השמן. אחרי שראיתי איך השמן עזר לאבא שלי, נכנסתי לעולם הזה. התחלתי ללמד בהתנדבות מטופלים אחרים איך להפיק את השמן, ובחמש השנים האחרונות אני עורך סדנאות להפקת השמן".

מה בעצם סוד הקסם של השמן הזה? הוא באמת עוזר לרפא סרטן?
"השמן לא עוזר למטופלים להבריא מסרטן, אבל הוא מגביר את התועלת של הטיפולים הקונבנציונאליים ב-30-40 אחוז. בנוסף, השמן עוזר להאריך את החיים של חולים סופניים. היה לי מטופל שסבל מסרטן בלבלב. הרופאים אמרו לו שיש לו חצי שנה לחיות, אבל השמן עזר להאריך את חייו לארבע שנים נוספות. השמן יכול לעשות את ההבדל שבין למות מבולבל בהוספיס לבין למות רגוע וצלול בבית ובחיק המשפחה. הטיפולים הקונבנציונליים כמו כימותרפיה יכולים לגרום לתופעות לוואי, כמו בחילות, כאבים, נדודי שינה, אובדן תיאבון. השמן עוזר להפחית את התופעות האלו ומשפר את איכות החיים של החולים".

קיימות תופעות לוואי לשמן?
"כמו כל מוצר רפואי, אם צורכים את השמן בצורה לא נכונה, עלולות להיות לו תופעות לוואי כמו עייפות כרונית, הזיות והתקפי חרדה. כדי למנוע את תופעות הלוואי, חשוב להקפיד על מינון נכון. לפי סוג הסרטן ומצבו של החולה נקבע סוג התרכובת של השמן".

פרחי קנאביס (צילום: Jeff W, unsplash)
פרחי קנאביס | צילום: Jeff W, unsplash


איך מפיקים את השמן?
"כדי להפיק את השמן צריך למהול את תפרחת הקנאביס בתמיסת אלכוהול. אחרי סינון מתקבל אלכוהול מזוקק עם הקנבינואידים, ללא שאריות של הקנאביס עצמו. התרכובת עוברת חימום, ובסוף התהליך מתקבל שמן שחור וצמיגי מאוד. אני דואג לערבב את השמן הזה עם שמן mct או שמן קוקוס מזוקק כדי שאפשר יהיה לצרוך אותו כטיפות שאפשר לטפטף לפה. כך המטופל מקבל מנה מדודה ומדויקת".

אבל לא כל אחד יכול לעשות את זה בבית.
הכנת שמן ריק סימפסון צריכה להתבצע אך ורק ע"י אדם אשר מכיר את התהליך על בוריו והוא בעל ניסיון בתחום. בפייסבוק קיימת קבוצה בשם "רפואי - כל המידע על קנאביס, שמן ריק סימפסון ושמן CBD" אשר מסייעת למטופלים לאתר את האדם הנכון והמקצועי בכדי לקבל סיוע בהכנת השמן ובהדרכה אחראית, אמינה ונכונה.

המטופלים אומרים: זה משנה לנו את החיים

שוחחנו עם ליאת (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), אחת המשתתפות בסדנת הפקת השמן של מתן, כדי להבין מה הייתה ההשפעה של השמן על מחלתה. בחודש יוני האחרון, ליאת אובחנה כחולה בסרטן השד ובבלוטות הלימפה. "אחרי שבישרו לי שאני חולה עשיתי מחקר על שיטות הטיפול השונות. החלטתי שלא לגשת לטיפול כימותרפי כי זה רעל שמוחדר לגוף וגורם לנזקים בלתי הפיכים. במקום זאת, אני מקבלת כיום טיפול הורמונלי בכדורים ומשלבת את הטיפול עם צריכה של שמן ריק סימפסון".

איך בכלל שמעת על השמן?

"ברגע שאובחנתי כחולה, התחלתי לחקור את תחום הקנאביס כדרך לטיפול בסרטן. חברה שלי הציעה שאפנה לגדי וילצ'רסקי שפעיל בתחום, והוא הפנה אותי למתן שהסביר לי על השמן עם המון סבלנות. הוא אחד מתוך קבוצה של מלאכים שעוזרים לאנשים ועושים הכל בהתנדבות. מכאן הכל התגלגל".

הרופא שלך המליץ על השמן?

"האונקולוג שלי אמר שהוא פחות מאמין בשמן, אבל הוא אמר שזה לא סותר את הטיפול ההורמונלי ולא מזיק. לא חששתי מתופעות הלוואי והחלטתי לנסות. השמן שאני צורכת מורכב מ-80 אחוז cbd ו-20 אחוז THC".

שמן ריק סימפסון (צילום: refui.com)
שמן ריק סימפסון | צילום: refui.com


ומה ההשפעה של השמן? איך הוא עזר לך?
"אני שמחה לומר שאחרי פחות משלושה חודשים של טיפול בשמן יחד עם הטיפול ההורמונלי, הגידול שלי הצטמצם מ-2.5 ס"מ ל-1.4 ס"מ.  אני חושבת שהשמן נתן לטיפול ההורמונלי את הבוסטר. אם הייתי מקבלת רק טיפול הורמונלי ללא שמן, אז היה לוקח הרבה יותר זמן עד שהייתי רואה תוצאות. השמן גם עוזר לי להתמודד עם הכאבים – אני אמנם סובלת מכאבי מפרקים וכאבי שרירים, אבל אם לא הייתי לוקחת את השמן הכאבים היו הרבה יותר קשים. חוץ מזה, יש עוד יתרונות לשמן – אני אסתמטית ומאז שהתחלתי להשתמש בשמן לא היו לי התקפי אסתמה. בנוסף, יש לי אלרגיות לפרווה של כלבים ובזכות השמן אני כבר לא סובלת מאלרגיה. חוץ מזה, הוא עוזר להפחית לחצים. חצי שעה אחרי שאני לוקחת את השמן אני כבר מרגישה רגועה יותר וקל לי הרבה יותר להירדם בלילה".

את סובלת מתופעות לוואי כלשהן?
"אני מאוד עייפה, אבל זה בגלל הטיפול ההורמונלי ולא בגלל השמן. ירדתי ממשרה מלאה למשרה חלקית ואחרי שש בערב קשה לי לתפקד. הטעם של השמן הוא נוראי, אבל זה שווה את זה. אני ממליצה מאוד על השמן. אני חושבת שזה מזעזע שאין רגולציה על הנושא ושהקנאביס יקר מאוד. מי שאין לו ידע ואמצעים, עלול למות. זה צמח מדהים והממסד צריך לפתוח את העיניים".

מדוברות משרד הבריאות נמסר:

"קנביס מוגדר בפקודה כ"כל צמח מהסוג קנבוס (Cannabis) וכל חלק ממנו, לרבות שורשיו אך למעט שמן המופק מזרעיו, ובהתאם להגדרת סם מסוכן, גם כל מלח שלו נחשב סם מסוכן, וכן כל תכשיר, תרכובת, תערובת או תמיסה שלו ומלחיהם. בכל נושא ייצור מוצרים רפואיים - חובה לעמוד בכללי איכות ראויים, ונדרש רישיון לכך (גם לייצור מזון וכל דבר הנוגע לבריאות הציבור....), ולפיכך החלטת הממשלה 1587 קובעת לעניין מוצרי הקנביס כי יאושרו לייצור והפצה רק מוצרים העומדים באמות מידה מקצועיות כפי שגיבש משרד הבריאות, לעניין התצורה וריכוז החומרים הפעילים, ויחד עם זאת - ניתן יהיה להפיץ (ברישיון כמובן) גם מוצרים אחרים, בין בתצורות אחרות ובין בריכוז חומרים פעילים אחר, אם יאושרו על ידי משרד הבריאות לאחר שהמבקש שכנע בדבר בטיחות ויעילות המוצר, כמקובל בתכשירים רפואיים רשומים (תרופות)".