שנת 2021 הסתיימה, וקרו בה לא מעט אירועים גדולים ברחבי העולם. מלגליזציה בניו-יורק ועד לאירופה, העולם הולך ומקבל את הקנאביס כחלק לגיטימי ובלתי נפרד מהתרבות במדינות רבות. עכשיו כששנת 2022 באה עלינו לטובה, נשאלת השאלה מי הן המדינות שיקבלו את הקנאביס לחיקן בשנה הקרובה? באילו מדינות נזכה לראות בקרוב לגליזציה?

אם נתחיל באירופה, הרי שבשתי מדינות כבר התקבלה באופן רשמי הצעת החוק להפיכתו של הקנאביס לחוקי. מדובר כמובן בלוקסמבורג ומלטה. בשתיהן מדובר רק בעניין של זמן עד שיוסדרו כל העניינים שיהפכו את רחובותיהן למקומות בהם רכישת קנאביס היא עניין של מה בכך.

אבל שתי המדינות הקטנטנות הללו אינן לבד, ובהחלט יתכן שבעוד שנה נכתוב כתבה דומה, לרגל שנת 2023, כשברשימה כבר יש לנו עוד כמה מדינות בהן ניתן לרכוש קנאביס בקלות ובאופן חוקי.

ZGPhotography - מלטה (צילום: ZGPhotography , shutterstock)
מלטה | צילום: ZGPhotography , shutterstock

הולנד: המובן מאליו

כשמדברים על קנאביס, רובכם כנראה רואים את אמסטרדם לנגד עיניכם. אז למי שלא יודע, באופן פורמלי השימוש בקנאביס במדינה השטוחה אינו חוקי. אבל מדיניות של אי-הפללה מאפשרת להיכנס לקופי שופס ברחבי אמסטרדם, לרכוש לעצמכם איזה משהו לעשן, וכל עוד לא תפריעו לסביבה, הסביבה (ובמקרה הזה המשטרה) לא תפריע להם. על כל פנים, הממשלה ההולנדית רואה את התהליכים המתרחשים בעולם הקנאביס מחוץ לגבולה, ובוחנת בכובד ראש את חוקי הקנאביס הקיימים במדינה. הנושא המדובר הוא תכנית פיילוט, שתבחן גידול חוקי של קנאביס ומכירתו במספר קופי שופס ברחבי המדינה, שמצדם יחויבו למכור אך ורק את המוצרים שהגיעו לחזקתם באופן חוקי.

כמו דברים רבים אחרים בעולם בימינו, התוכנית מתעכבת, בין השאר בשל הגבלות הקורונה הבאות והולכות, ולא ברור כעת בדיוק מתי היא תצא לדרך. השאיפה, בכל אופן, תהיה לקדם אותה כמה שיותר מהר.

אמסטרדם, רחוב זיידייק (צילום: fokke baarssen, shutterstock)
אמסטרדם, הולנד | צילום: fokke baarssen, shutterstock

גרמניה: הכי מוחשי

אחרי 13 שנות שלטון, בראשות הממשלה של גרמניה עומד קנצלר חדש. אם להאמין לכל הדיווחים, הקואליציה החדשה בגרמניה בהחלט מתכוונת, כאחד מהצעדים הראשונים בשלטונה, להיכנס לעובי הקורה בכל הנוגע ללגליזציה של קנאביס. הגרמנים, שכבר הפכו למעצמה של ממש בכל הנוגע לשוק הקנאביס הרפואי, רואים היטב את היתרונות הכלכליים המצויים בהפיכתו של הקנאביס לחוקי, החל בהכנסות פוטנציאליות של מיליארדים ממיסוי המכירה של הצמח, וכלה בהעצמה נוספת של התיירות, שבימים כתיקונם פורחת בגרמניה בין כה וכה.

התצפית ממגדל פרנסטורם, ברלין (צילום: immodium, shutterstock)
ברלין, גרמניה | צילום: immodium, shutterstock

שווייץ: כמו שעון

השווייצרים יודעים להיות מדויקים, ולכן ניתן לקוות שכשהם מצהירים שיחלו בניסוי להפצה חוקית של קנאביס בסתיו 2022, הם יעמדו בכך. הניסוי מתוכנן להתקיים בציריך, והוא יתבסס על מכירת קנאביס חוקית בנקודות מכירה שיוגדרו מראש ברחבי העיר. מדובר בניסוי כאמור, וככזה הוא ילווה על-ידי המרכז הפסיכיאטרי האוניברסיטאי בעיר לכל אורכו. ייבחנו נושאים כמו אופי החומר הנמכר, שיטות המכירה וההשפעה על האוכלוסייה, וזאת במטרה להביא מסקנות וממצאים שיכינו את השטח למודל לגליזציה של ממש.

ציריך (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ציריך, שוויץ | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

איטליה: העם יחליט

בשנה האחרונה הרימו אקטיביסטים איטלקיים את הכפפה והחליטו לאסוף חתימות על דרישה אזרחית ללגליזציה של קנאביס. לאחר שאספו לא פחות מ-630,000 חתימות, גברה השמועה על כך שהממשלה ברומא נוטה לקיים משאל עם, ובו יקבעו האזרחים בעצמם האם הם תומכים בשימוש חוקי בקנאביס בארץ המגף. הדיווחים האחרונים מאיטליה מדברים על עריכתו של משאל העם במהלך הרבע הראשון של שנת 2022. במידה והמשאל יתקיים, ואם אכן העם יבחר בקנאביס, יתכן מאוד שגם איטליה תיכנס לרשימת המדינות בהן הקנאביס הוא חוקי למהדרין.

רומא (צילום: Caleb Miller, unsplash)
רומא, איטליה | צילום: Caleb Miller, unsplash