צמח הקנאביס ידוע בסגולות הרבות שלו, ובכך שהוא מסייע לטיפול במחלות שונות לצד ההנאה הרבה והרוגע שהוא משרה. עם זאת, ישנם לא מעט אנשים שלאחר שנים של צריכת קנאביס באופן קבוע, החליטו להפסיק את השימוש בקנאביס. שוחחנו עם שניים שכבר לא צורכים בכלל קנאביס, ולדבריהם מרוצים מאוד מההחלטה.

אחד מהם הוא המוזיקאי רועי קורנבלום (בן 28), שמוכר לכם מתכנית הריאליטי "האח הגדול". רועי החל לצרוך קנאביס כשהיה בן 16 והפסיק לעשן לפני שנתיים. "בפעם הראשונה שעישנתי קנאביס, חשבתי לעצמי איך לא עישנתי עד עכשיו. התאהבתי בזה מיד", מספר רועי. "זה התחיל מעניין חברתי – אני הייתי מביא את החומר לחבר'ה והקנאביס נתן לי תחושת שייכות. בהמשך עישנתי גם לבד כי זה הרגיע אותי וגרם לי לשכוח מהדאגות שלי ולא להתמודד עם עצמי. זה עזר לי לשמור על מצב רוח מרומם ותרם ליצירה שלי. הרגשתי עם הקנאביס כאילו אני סופרמן".  

אז למה החלטת להפסיק לצרוך קנאביס?
"הייתי מעשן לעיתים קרובות וכמעט ולא היה יום שבו לא עישנתי. כשהייתי בן 20 הבנתי כמה כסף הולך לי על הקנאביס, וקלטתי כמה זה יקר. אבל בכל זאת המשכתי לעשן. אמרתי לעצמי שאני אנסה לעשן פחות. מעבר לזה, שהרגשתי שאני מעבד את הריכוז שלי בכל פעם שאני כותב תחת השפעה. זה גם השפיע עליי כשיצאתי לדייטים או ביליתי עם חברים – הרגשתי שאני לא מצליח לתקשר כמו שאני רוצה. שאני לא כריזמטי או בעל ביטחון עצמי, כמו שאני בלי הקנאביס.

גבר מעשן מריחואנה (צילום: 123rf)
גבר מעשן ג'וינט | צילום: 123rf

בגיל 26 כבר עישנתי המון וראיתי שזה פוגע בתקשורת שלי עם בת הזוג שלי. שמתי לב שאני לא מצליח לבצע משימות שאני רוצה לעשות. התחלתי הרבה דברים, אבל לא הצלחתי לסיים אותם. הקנאביס גם גרם לי לקהות ברגשות – לא חוויתי שום רגש שלילי ורציתי להרגיש גם את הרגשות השליליים. כשהתחיל הסגר הראשון של הקורונה, החברים שלי רצו להתארגן ולעשן ביחד. אמרתי לעצמי שאו שאני מעשן כל הסגר – או שאני מפסיק. בת הזוג שלי עודדה אותי להפסיק לעשן וזה גרם לי להגיע להחלטה".

ספר על התהליך של הפסקת העישון.
"עישנתי עם חבר ג'ויינט ואז שמתי אותו בצד, לא סיימתי אותו ומאז כבר לא נגעתי בקנאביס. זה היה אחד הדברים הכי קשים בחיים שלי. לא היו לי תסמינים פיזיים של גמילה, אבל היו לי פתאום חלומות. כשהייתי מעשן לא חלמתי בכלל. החלומות הרגישו ממש אמיתיים. חלמתי פעם אחת שאני מעשן עם חברים ומרגיש רע עם עצמי, והתעוררתי בבהלה. בתקופת הגמילה היה לי חוסר איזון רגשי. הייתי עצבני מאוד, פתאום מצאתי את עצמי בוכה והייתי מבולבל רגשית.  רק אחרי חצי שנה הרגשתי שזה די מאחוריי. מצד שני, זה משהו שתמיד יהיה שם, אבל בכל יום קל לי יותר להגיד לא לקנאביס. פעם הייתי מסטול בכל דבר שעשיתי, ולמדתי איך ללכת לים ולא לעשן, איך לצפות בטלוויזיה ללא עישון. כשטסתי לחו"ל ולא עישנתי שם זה היה מטורף. למדתי לחיות מחדש".

מה המסר שלך למי שמתלבט אם להפסיק לצרוך קנאביס.
"חשוב לפתח מודעות לגבי התמכרות לקנאביס. הייתי ממליץ לא לעשן לבד כי זה משהו שקל להתרגל אליו. למי שרוצה להפסיק אני ממליץ פשוט להפסיק ולתת לזה זמן של לפחות שלושה חודשים. רק אז אתה רואה איך החיים נראים בלי קנאביס. החלק הקשה זה להפסיק לאורך זמן. אז אחד הדברים שדירבנו אותי קדימה ועזרו לי להתמיד בגמילה זאת קבוצת הפייסבוק "מפסיקים ומפחיתים קנאביס". כדאי לפנות לחברי הקבוצה והם יסייעו לך. כדאי גם לפנות לטיפול פסיכולוגי ולקבל תמיכה מחברים. חודש אחרי שהפסקתי היה לי רגע שכמעט נשברתי. שלחתי הודעה לחבר וסיפרתי לו שאני מגלגל ג'וינט, והוא תוך עשר דקות היה אצלי בבית וביקש שלא אעשן. זה שינה את הכל ועזר לי מאוד. זה לא פשוט להיגמל, אבל זה משנה חיים ברמה לא הגיונית".

רועי קורנבלום (צילום: אוהד אדריאן)
רועי קורנבלום | צילום: אוהד אדריאן

"מהרגע שהחלטתי להפסיק לעשן זה נגמר"

גם גולן (שם בדוי, השם האמיתי שמור במערכת), התחיל לצרוך קנאביס בגלל ההנאה שבדבר: "עישנתי קנאביס במשך 3 שנים. אהבתי את העניין המרדני שבעישון. לא הבנתי איך יכול להיות שיש צמח שהוא כל כך טוב, ושאסור לי לעשן אותו? והייתה לזה השפעה חברתית. הרגשתי שזה משנה לי את התודעה והרגיע אותי. זה הפך את החרמנות הטבעית שלי למשהו יותר פילוסופי. הקנאביס הפך אותי לחפרן".

אז למה החלטת להפסיק לצרוך קנאביס?
"החלטתי להפסיק לפני שנתיים וזה קרה בעקבות תאונת דרכים - אני רוכב אופנוע ונסעתי באור ירוק ומישהו נכנסה בי כשהיה לה רמזור אדום. אמנם זה לא הייתה אשמתי, אבל כעסתי על עצמי שהייתי צריך להסתכל לכל הצדדים בצומת. הבנתי שהקנאביס שעישנתי ערב לפני כן פגע בריכוז שלי. מעבר לזה, שמתי לב שאני מתחיל ללכת בצורה רופסת. העישון הוא גם לא בריא - הרגשתי את המחנק בנשימה בכל פעם שעישנתי. חשוב לי להיות בריא אז החלטתי להיות סאחי ולהפסיק עם הקנאביס".

ספר על התהליך של הפסקת העישון.
"מהרגע שהחלטתי להפסיק לעשן זה נגמר. הקנאביס עצמו לא ממכר. מה שממכר זאת החגיגה סביבו. העישון עם החברים, הציפייה לזה. בגלל שההחלטה שלי הייתה מושכלת, לא הרגשתי שום רצון לחזור לעישון. כשאנשים הציעו לי שאכטות, פשוט אמרתי לא. אני לא מתגעגע לקנאביס".

מעשנים ביחד (צילום: Inside Creative House

, shutterstock)
הקנאביס לא ממכר. מה שממכר זאת החגיגה סביבו" | צילום: Inside Creative House , shutterstock