במקומות רבים בעולם כבר מכירים בפוטנציאל האדיר של קנאביס לשמש כטיפול למגוון רחב של מצבים רפואיים. אף על פי שלגליזציה מלאה עוד רחוקה למדי במרבית חלקי הפלנטה, שימוש רפואי בצמח כבר הפך נפוץ, בין אם בפיקוח נוקשה (כמו בישראל) ובין אם באכיפה מופחתת וכתרופת מרשם (כמו בגרמניה). על אף שסגולותיו הרפואיות של קנאביס ידועות כבר אלפי שנים, השימוש בו ברחבי העולם כתרופה מאושרת וחוקית החל רק בשנים האחרונות. למעשה, קליפורניה, המדינה הראשונה שאישרה את השימוש הרפואי בקנאביס, עשתה זאת רק ב-1996. אף על פי כן, כדי לאתר את מטופל הקנאביס הרפואי (החוקי) הראשון בארצות-הברית, נצטרך לחזור עשרים שנים נוספות אחורה, ל-1976.

לא אקטיביסט. מטופל.

הסיפור של רוברט רנדל יישמע לכם מוכר. אדם מן השורה שבצעירותו לקה בגלאוקומה, מחלה הפוגעת בעצב הראייה, ואשר עלולה להוביל בסופו של דבר לעיוורון. בעוד טיפולים שגרתיים מצילים את ראייתם של מרבית המטופלים, חלק מן הסובלים מהמחלה אינם מגיבים היטב לטיפול הקונבנציונלי. רוברט רנדל היה אחד מאותם המטופלים, ורופא העיניים שלו הבהיר לו כי למרבה הצער הוא צפוי לאבד את מאור עיניו בתוך שנים ספורות. בחיפושיו אחר מזור, הבחין רנדל כי עישון קנאביס מאט את המחלה ומסייע לו לראות טוב יותר. הוא החל לגדל את הצמח בביתו, עישן אותו באופן קבוע והרגיש שמצבו משתפר.

המשך הסיפור של רוברט רנדל יישמע לכם מוכר לא פחות: ב-1976 הוא נעצר על-ידי המשטרה והועמד לדין באשמת גידול ואחזקה לא חוקית של הצמח. בבית המשפט טען לחפותו, והצהיר כי גידל את הצמח במטרה לטפל בגלאוקומה ממנה הוא סובל וכדי להציל את ראייתו. בנוסף, הוא הוכיח בבית המשפט כי אף צורת טיפול אחרת לא שיפר את מצבו.

עוד רגעים בהיסטוריה של הקנאביס:

>> סרט התעמולה שיצר פאניקה

>> מקור המילה מריחואנה

>> הרכב הירוק של פורד

לא בטוח שהשופט הבין באותה העת את המשמעות ההיסטורית של ההחלטה שקיבל, והיא לזכות את רוברט רנדל מכל אשמה. הייתה זו הפעם הראשונה בה בית משפט בארצות-הברית הכיר בכך שבריאותו של אדם חשובה יותר מהצורך של המדינה לאכוף את חוקי הסמים "למען ביטחון הציבור". כך היה רוברט רנדל למטופל הקנאביס הרפואי החוקי הראשון אי-פעם בארצות-הברית.

לא מטופל. אקטיביסט.

בזכות צמח הקנאביס, רוברט רנדל החלים מהגלאוקומה. הוא זכה לחיות ולראות 26 שנים נוספות, עד אשר נפטר מסיבוכים רפואיים אחרים ב-2001. במהלך אותן 26 השנים הספיק להקים ביחד עם אשתו את "הברית לטיפול בקנאביס" – עמותה שנלחמה למען חוקיותו של הקנאביס הרפואי והעניקה ליווי משפטי לאנשים שנזקקו לטיפול בקנאביס.

עשרים שנה לפני הישראלי הראשון שזכה לטיפול חוקי בקנאביס רפואי, היה רוברט רנדל לאמריקאי הראשון שקיבל הכרה המשפטית ביעילותו של הצמח בארצות-הברית. כיום עומדת ארצות-הברית בחזית הלגליזציה העולמית, ורק ב-4 מתוך 50 מדינותיה אין עדיין אישור חוקי להשתמש בקנאביס רפואי מגל סוג שהוא. רוברט רנדל הוא האיש שבזכותו כל התהליך הזה החל.
ובאשר לגאלוקומה? קנאביס משמש עד היום לטיפול במחלה, במקרים בהם טיפולים אחרים אינם יעילים.