שנת 2021 הגיעה לסיומה, וזה בדיוק הזמן לסכם את מה שקרה בעולם הקנאביס הישראלי בשנה שחלפה. יותר נכון, את מה שלא קרה.

המהפכה שלא קרתה

"מהפכת הקנאביס יוצאת לדרך, יותר שימוש ביתי מעל גיל 21", הובטח לנו לפני שנה, בדצמבר 2020. "שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע היום על קידום לגליזציה, לאחר שנים של אכיפה פלילית נגד צרכני קנאביס". ניסנקורן לא עשה זאת על דעת עצמו בלבד: הוא אימץ את מסקנות הצוות הבין-משרדי שהוקם לבחינת הרפורמה בתחום הקנאביס, בראשות המשנה ליועמ"ש עמית מררי.

חובבי הקנאביס לא מיהרו לצאת לחגוג וכיכר רבין נותרה שוממה, אולי משום שמאסו בהבטחות הפוליטיקאים אשר לעולם אינן מתממשות. והנה אנחנו בפתחה של שנת 2022: שר המשפטים אמנם חתם, אבל בינתיים קמה לנו ממשלה חדשה וההליך החוקתי, אשר אמור היה להמשך 9 חודשים, לא יצא אל הפועל למרות ששר המשפטים החדש, גדעון סער, הבטיח לבוחריו לקדם את הלגליזציה. מסקנות הצוות הבין-משרדי הושלחו לפח, שעות עבודה רבות ירדו לטמיון.

שר המשפטים אבי ניסנקורן (צילום: אלעד מלכה)
אבי ניסנקורן | צילום: אלעד מלכה

האידאולוגיה שלא התממשה

מפלגת "כחול לבן" בראשות בני גנץ, "תקווה חדשה" בראשות גדעון סער, "העבודה" בראשות מירב מיכאלי ו"מרצ" בראשות ניצן הורוביץ הבטיחו לתמוך ולקדם מתווה ללגליזציה. חלק מהן אף הבטיחו כי הלגליזציה תהיה תנאי לכניסתן לממשלת בנט-לפיד.  בפועל, מלבד חה"כ שרן השכל, נראה כי אף אחד לא ממש מנסה לקדם את הנושא. מסתבר שבכל הקשור להפרת הבטחות, אין הבדל בין מפלגות הימין לבין מפלגות המרכז והשמאל.

בני גנץ (צילום: כנסת ישראל)
בני גנץ | צילום: כנסת ישראל

ההבטחות על עצירת הייבוא

בספטמבר 2020 הודיע משרד הבריאות על הקשחת התנאים ליבוא קנאביס רפואי. עוד קודם לכן, בחודש ינואר, אמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופסור איתמר גרוטו: "היבוא הוא פתרון זמני בלבד. עוד חצי שנה לא נזדקק לו, לפי צפי גידולי הקנאביס שאישרנו. אף אחד לא יצטרך לייבא".

בינתיים, חצי השנה של פרופ' גרוטו חלפה מזמן והייבוא עודנו כאן. לאחרונה אנו עדים לניצוצות של גידולים מקומיים באיכות שלא נופלת מזו של הייבוא, אולם אין ספק שלולא הייבוא, איכות הגידולים המקומיים לא הייתה משתפרת. יש לקוות כי בעתיד לא רק שייבוא יהיה מיותר, אלא שהקנאביס הישראלי יממש את הפוטנציאל הגלום בו ויהיה כה איכותי, עד כי ישראל תייצא יותר פרחים מנשק (אני בטוח שהרגולטור הישראלי יסכים איתי על כך).

"המצב בישראל שונה מבאירופה". פרופ' גרוטו (צילום: חדשות 2)
פרופ' איתמר גרוטו | צילום: חדשות 2

מבצע ההנחות הנעלם

באוקטובר 2020 דיווח משרד הבריאות על "פיילוט להוזלת מחירי הקנאביס הרפואי" במסגרת הפיילוט, חברות קנאביס ישראליות יקבלו אישור לייצא את מוצריהן לרחבי העולם בתנאי שיסבסדו חלק מהזנים המוצעים למטופלים הישראלים וימכרו אותם במחיר של עד 150 שקלים לצרכן. בפועל, החברות סבסדו רק את הזנים הלא מבוקשים והפיילוט, כצפוי, נכשל. לבינתיים, משרד הבריאות לא מצא דרך להוזיל את מחירי הקנאביס לצרכן ומטופלים רבים נאלצים לבחור בין תרופה לבין מזון.

פרחי קנאביס (צילום: Jeff W, unsplash)
צילום: Jeff W, unsplash

עוד שיחות על החרגה

"בקרוב על המדפים בישראל: מוצרי מזון וקוסמטיקה עם רכיב הקנאביס CBD". בדצמבר אשתקד חתם שר הבריאות יולי אדלשטיין על החרגת ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים. ועדת הבריאות של הכנסת הייתה אמורה לאשר את הצעד מיד לאחר מכן. בפועל: הממשלה נפלה, ה-CBD עדיין לא הוחרג אבל הורוביץ, בצעד מקורי ונועז, הורה על הקמת ועדה שתבדוק את... החרגתו. זאת כאמור, אחרי ששר הבריאות הקודם כבר חתם על החרגת ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים. השרים מתחלפים אך מנגינת הפקידים לעולם נשארת.

שמן CBD (צילום: ElRoi, shutterstock)
צילום: ElRoi, shutterstock

הרפורמה שלא הייתה

אוגוסט 2020: "קבלת קנאביס רפואי תעבור מרישיון למרשם של רופא מומחה". בדיון שקיימה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, הציג סגן שר הבריאות יואב קיש את התיקונים עליהם הוחלט ברפורמת הקנאביס הרפואי:  "קבלת הקנאביס הרפואי תעבור מרישיון למרשם שיונפק על ידי רופאים מומחים. זו בשורה לציבור המטופלים!" הכריז סגן השר. בינתיים, לא רק שהליך קבלת הרישיון לקנאביס רפואי לא עבר למרשם של רופא מומחה אלא שלאחרונה, החל משרד הבריאות לאכוף את התקנה לפיה מרשמים לקנאביס רפואי יונפקו רק במרפאות ציבוריות ובכך להקשות עוד יותר על התהליך.

ח"כ יואב קיש (צילום: מאיר פרייליכמן)
יואב קיש | צילום: מאיר פרייליכמן

לסיום, נקודת האור:

מספר המטופלים חצה השנה את רף ה-100,000, המודעות הציבורית לסגולות הרפואיות של הקנאביס הולכת וגוברת ועמה מספר הפניות לקבלת הרישיון. יותר ויותר ישראלים מבינים שקנאביס הוא לא סם, אלא שהוא צמח בעל סגולות רפואיות רבות. חולים אשר עד לפני זמן לא רב שללו בתוקף את האפשרות להיעזר בו, שוקלים את עמדתם מחדש.

עלי קנאביס (צילום: Kym MacKinnon, unsplash)
צילום: Kym MacKinnon, unsplash