אחת מהתופעות המוכרות ביותר שמופיעה אחרי עישון מריחואנה היא המאנצ'יז – הדחף הבלתי מובן לאכול הרבה, ומיד. לעתים אנשים נהנים מהאכילה המענגת, והתכונה הזו של קנאביס אפילו נמצאת בשימוש להעלאת התיאבון כחלק בטיפולים רפואיים מסוימים. כתלות בזן הצמח ובהרכבו, קנאביס עשוי אפילו לייצר את האפקט ההפוך ולהוביל לירידה במשקל. עם זאת, בעבור רוב האנשים, המעוניינים לשמור על משקל גוף קבוע ועל אורח חיים בריא, המאנצ'יז היא תופעת לוואי שאפשר היה להסתדר בלעדיה.

אז איך אפשר להנות מקנאביס בערב מבלי לכעוס על עצמך בבוקר על כל האוכל שנשנשת בלילה? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור על תזונה בריאה מבלי להילחם עם המאנצ':

הימנעות

 האפשרות הראשונה היא התשובה המובנית מאליה, אבל בהחלט מדובר בפרקטיקה יעילה בעבור אנשים רבים, ולכן ראוי לציין אותה כאן. הימנעות מאכילה – פשוט כך. ישנם כאלה הנמנעים מראש מנוכחותו של אוכל בסביבתם בעת שהם צורכים קנאביס, למשל על-ידי עישון בחוף הים או בשטח פתוח אחר. עם זאת, לא תמיד יש זמן לצאת אל השדה הפתוח ולא תמיד מזג האוויר מאפשר. אחרים משתדלים להישאר עסוקים ומרוכזים בדברים אחרים שיסיחו את דעתם מהאוכל, כמו משחק טלויזיה או צפיה במשחק כדורגל. הימנעות יכולה גם להתבצע פשוט על-ידי החלטה: "אני יודע שבא לי לאכול, אבל אני יודע שאצטער על זה ולכן אמנע מזה באופן מודע". בסופו של דבר המאנצ' יעבור, ואנשים רבים מצליחים בשיטה זו גם להיפטר מתחושת המאנצ'יז באופן קבוע בסופו של דבר.

מאנצ' בריא יותר

לא מצליחים להימנע מהמאנצ' (או לא באמת רוצים)? לפחות תעשו אותו בריא יותר. אם אתם מודעים היטב לכך שבעקבות עישון יופיע הדחף המיידי לאכול את הדבר הראשון שתמצאו במקרר, למה לא לצייד את המקרר בפירות, אגוזים, שקדים וירקות טריים וחתוכים מבעוד מועד? כך בהחלט תוכלו לחדש את מאגרי האנרגיה בגוף ולצמצם את תחושת הרעב, וזאת מבלי שתשאלו בבוקר אם באמת אכלתם אתמול בלילה ארבעה משולשי פיצה מהמקפיא.

אגוזים (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
אגוזים | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

לעשן לפני הארוחה

כפי שנכתב בפתיח, בשביל הרבה מאוד אנשים תחושת המאנצ'יז יוצר עונג באכילה שאינו מתקיים ללא קנאביס. במילים אחרות, הרבה אנשים ממש לא רוצים להיפטר מתחושת המאנצ'יז, ומבחינתם היא חלק מחוויית העישון. אם כך, מה יותר מלצרוך את הקאנביס שלכם לפני הארוחה שתאכלו בין כה וכה? האוכל הוא אותו האוכל, אבל כך אולי תהנו ממנו יותר. ואם מדובר בארוחה טעימה במיוחד, צפו לתענוג צרוף. וויד, מאנצ' משמח וארוחת ערב טעימה במיוחד – מה צריך יותר?

תזונה יומית מסודרת 

לא כולם יכולים לקיים את הסעיף האחרון. עישון לפני ארוחת הערב לא מתאים ללוח הזמנים של כל אחד, ורבים מאוד האנשים שהתענוג האמיתי שלהם נמצא בג'וינט של לילה, אחרי שסיימו את היום לחלוטין, במרפסת או מול הטלוויזיה לפני השינה. מדובר בשעה שלא מתאימה במיוחד לאוכל, ויתרה מכך – מאנצ'יז בשעות מאוחרות יגרום למערכת העיכול לעבוד שעות נוספות ויקשה על השינה בלילה. הרגלת הגוף לזמני ארוחה קבועים ולמנות מזינות היא עצה טובה לכל אחד, וכך גם בהקשר של הכתבה הנוכחית. אם תהיו רגילים לארוחות מסודרות בבוקר, בצהריים ובערב, תחושת המאנצ' תהיה פחות בולטת מאשר במצב בו אתם אינכם נוהגים לאכול באופן מסודר ובשעות קבועות.

שולחן ארוחת ערב (צילום: shutterstock)
שולחן ארוחת ערב | צילום: shutterstock

להחליף את הזן בו אתם משתמשים

 לזנים שונים של קנאביס השפעות שונות מאוד, כתלות בהרכב החומרים בצמח. למשל, זנים המאופיינים באחוז גבוה של THC גורמים לתחושת "היי" משמעותית יותר, וכן גם למאנצ'יז חזק יותר. החלפת הזן בהחלט עשויה לגרום לכם להרגיש תחושות שונות, חלקן אף נעימות יותר, ואתם עשויים לגלות זן חדש שמספק את צרכיכם, ובמאנצ'יז מופחת.