תחושת התרגשות יתרה, צחוק בלתי נשלט, כבדות, סחרחורת ועייפות, יובש בפה ובחילות - אלו חלק מתופעות הלוואי שמטופלים עלולים לחוות בעקבות שימוש לא נכון בקנאביס. כיוון שלא מדובר בתרופה כימית, אלא בצמח, יש צורך בתהליך הסתגלות שכל מטופל צריך לעבור, על מנת להבין איזה זן הכי מתאים לו ועל מנת להימנע מאותן תופעות.

זה המפתח לטיפול מוצלח שמנסה חברת בטר (better) להעביר לכל לקוחותיה על ידי הדרכה מסודרת. "מי שיעבוד לפי עקרונות שאנחנו מדגישים, במרבית המקרים לא יחווה את התופעות", מסבירה רותם וולפרמן, אחראית ההדרכה בארגון. "בשונה מתרופות קונבציונליות, בתחום הקנאביס, תופעות הלוואי לא מסוכנות לרוב וגם עוברות יחסית מהר. הדבר המהותי ביותר שמוכיח את עצמו היא להתחיל מהמינון הכי נמוך בהדרגה ובעקביות כדי שיעילות הטיפול תהיה מיטבית".

האם התופעות רלוונטיות לזנים מסוימים?

"התשובה מורכבת. למטופל חסר ניסיון הייתי ממליצה להתחיל בזנים עם  THC נמוך ולהתמקד בקבוצת זני האינדיקה. זנים אלו עובדים באופן פיזי על הגוף ומסייעים בהרפיית שרירים, למשל. אפשרות נוספת ומומלצת היא להתחיל עם זנים שעשירים ב- CBD, רכיב פעיל אשר אינו מעורר תופעות לוואי ובעל סגולות רפואיות רבות. זאת לעומת זני הסאטיבה שבהכללה גסה בעיקר פועלים על הראש ומסייעים לשיפור מצב הרוח או הגברת תיאבון לדוגמא, כמו במקרה של מטופל אונקולוגי שמתמודד עם בחילות. לכן, בשלב הראשון לא נמליץ למטופלים לצרוך סאטיבה כי היא לרוב מלווה בהתחלה בתופעות לוואי וחוויות פחות נעימות".

אם בכל זאת, מתקלתם בתופעות לוואי, יש כמה דברים שעשויים לעזור. בגלל שהקנאביס גורם לירידה בלחץ דם וברמת הסוכר עלולות להופיע סחרחורות ובמקרה כזה אפשר לאכול או לשתות משהו מתוק – פרי, שוקולד או מיץ. אם תקפידו לשתות מים לאורך כל היום, זה יקל על תחושת היובש ואם יש כבדות או עייפות רצוי לשכב במאוזן או פשוט ללכת לישון. בכל מקרה, כדאי לצרוך את הקנאביס באיזור נוחות. כמו למשל, על הספה בבית ולזכור שתופעות הלוואי חולפות (בעישון ואידוי לאחר כשעה-שעתיים ובשמן לאחר כ- 5-6 שעות). אנשים שסובלים מרמת סוכר ולחץ דם נמוכים צריכים לעקוב אחרי המדדים שלהם, אך ההנחיה החשובה ביותר, בכל מקרה שיש ספק או רביוי תופעות לוואי קיצוניות, יש לפנות לרופא.

 איך מטופלים אמורים לקבל מידע בנושא כשיש שינויים כל כך תכופים בין הזנים?

"קודם כל בבתי המרקחת שבהם רוכשים את התרופה. באתר של בטר (better) מופיע סרטון הסברה מעמיק שהפקנו וכמובן שהמוקד שלנו פתוח וניתן להתקשר ולקבל מידע נרחב. בכל אופן, במידה ומתעוררת תופעה קיצונית, יש לפנות לרופא כמובן. על כל שקית, יש מדבקה עם כל הנתונים המעודכנים של THC ו- CBD. מכיוון שמדובר בסופו של דבר בצמח, יש שינויים לעיתים בין אצווה לאצווה שתלויים בשינויי מזג אוויר ותנאים אחרים. אך בקנאביס יש מאות רכיבים פעילים נוספים בעלי חשיבות וההרכב הייחודי שלהם בכל זן יקבע את ההשפעה הסופית, מה שמכונה אפקט הפמליה"

אילו צעדים אתם כחברה עושים על מנת להפחית את התופעות?

"מבחינת ותק – אנחנו החברה השנייה בארץ, כך שאפשר כבר לזהות יציבות בזנים שרואים לאורך הזמן וזה מסייע למגוון רחב יותר של ההנחיות. בין המאמצים שנעשים, כדי לשפר את איכות השנים, התחלנו לאחרונה שיתוף פעולה עם עמותת "עמד"א" לטיפול בחולי אלצהיימר. במקרה הזה, אין לנו רווח מהשת"פ, אלא המטרה היא לחשוף כמה שיותר לשמן  CURE EP שאנחנו  מטפחים מ-2009 כי אנחנו יודעים שהוא עוזר מאוד. CURE EP הוא זן מיוחד בעל אחוז CBD גבוה ופחות מאחוז THC ולכן לא יהיו תופעות לוואי בשימוש שלו, פרט למקרים מאוד חריגים. בזכות השת"פ הזה, נוכל לעזור למטופלים להוציא רישיון ולסייע למטופלים שסובלים מאלצהיימר".