איכות היא מילה חשובה מאד, כאשר מדובר בכל מוצר וביתר שאת כאשר מדובר במוצר בעל שימוש רפואי. לכן, כאשר עושים שימוש במוצרי קנאביס רפואי חשוב לדעת לבחור נכון, בעיקר במדד האיכות, כדי לא לסכן את ההשפעות החיוביות על הסימפטומים הרלוונטיים, הרצף הטיפולי המוצלח ושאר היתרונות שמעניק הקנאביס.

איכות של קנאביס בכלל ושל מוצרי קנאביס רפואי בפרט, שלא כמו שניתן לחשוב על מוצרים ממקור טבעי שאינו מהונדס, היא דבר מדיד יחסית (לא תמיד בכלים הנמצאים בידי צרכן פרטי). לכן ניתן לקבוע מהו קנאביס איכותי על פי מאפיינים מסוימים, אשר אותם כל מטופל קנאביס רפואי יכול לזהות ולהכיר. כדי לערוך את ההיכרות עם נושא חיוני זה, פנינו לצחי אסולין, ממחלקת הגידול של חברת הקנאביס הרפואי 'בטר' (better).

באילו מדדים נמדדת איכות של מוצרי קנאביס רפואי?

"ישנם כמה מאפיינים שעל פיהם בודקים איכות של קנאביס. המאפיין הראשון הוא הריח, וזהו הדבר הראשון שאפשר להיחשף אליו בעת פתיחת השקית. הריח אמור להיות של קנאביס ולא ריח של דשא או ריח מעופש, שמאפיין מיד קנאביס לא איכותי. מאפיין שני ששמים לב אליו הוא הצבע, שאמור להיות בדרך כלל בין ירוק ככה בגוון יער לבין ירוק בהיר יותר, כאשר חלק מהזנים עשוייפ לפתח גם מאפייני צבע כחול וסגול עם קצת צבע כתום (שהוא תוצאה של השיערות הקטנות שעל גבי הפרחים שמבשילים לקטיף). כל צבע אחר שמופיע על הפרח, כמו למשל, צבע שחור או חום או צהוב, מאפיין בדרך כלל קנאביס ישן מדי, קנאביס שאוחסן לא כראוי ולכן נפגם או קנאביס מקולקל או נגוע בעובש".

"המאפיינים הבאים בתור הם ויזואליים - מבנה הפרח ורמת הדחיסות שלו. צמחי אינדיקה יהיו צפופים יותר וצמחי סאטיבה נוטים בדרך כלל להיות מעט אווריריים יותר, אך בשני המקרים, כאשר מדובר בקנאביס איכותי, התפרחות יהיו קבוצות יותר מאשר פזורות ולא יהיה ניתן לראות מרווחים ביניהן, כיוון שדלילות במבנה הפרחים היא סימן ברור לאיכות ירודה".

"מאפיין נוסף שצריך ואפשר לשים אליו בבדיקה ראשונה לפי העין הוא כמות הטריכומות שעל גבי הפרחים, שכן בהן נמצא הריכוז הגבוה ביותר של חומרים פעילים. זהו סממן בעל השפעה משמעותית בהיבט של האפקט שיהיה לקנאביס על הגוף. בפרח ממש איכותי יהיה ניתן לראות נצנוץ קריסטלי שנובע מכמות גדולה של טריכומות בריכוז גבוה. כמו כן, אפשר לעשות בדיקה פשוטה של ניעור קל של הפרח מעל משטח שחור נקי, בה אמורות לנשור טריכומות מעטות על גבי המשטח שיעידו על כך שהקנאביס איכותי וגם עבר תהליך ייבוש ראוי. בדיקת הטריכומות היא חשובה מאד, שכן את כמות החומרים הפעילים לא ניתן למדוד באופן אחר ללא אמצעים טכנולוגיים מיוחדים".

"השלב הבא בבחינה הוא הטרימינג – הגיזום הסופי שעברו הפרחים. טרים מכני, שפחות עדיף בהיבטים של איכות, יהיה אפשר לזהות לפי קיצוץ אגרסיבי של התפרחת וצורה סימטרית של הפרחים. כיוון שבתהליך זה נפגעים הפרחים במספר היבטים ובין היתר בהיבט של הסרת כמות גדולה מדי של טריכומות בעת הגיזום, טרים ידני הוא עדיף בהקשר זה".

 הטעם של הקנאביס

"לאחר הבחינה הוויזואלית, מגיעה הבדיקה בטעימת המוצר. לרוב, הטעם יהיה מאד דומה לריח, כלומר פירותי או חמצמץ או אפילו מתוק, במקרים קיצוניים של זנים ספציפיים, יתגלה אפילו טעם הדומה לדלק הנובע משילוב ייחודי של טרפנים. במקרה שהפרח ממש חסר טעם וןבצבע חום צהבהב, הפרח בדרך כלל ישן ולא ראוי לעישון, ולכן בדרך כלל גם תהיה לו ארומה של חציר יבש בעת העישון. לעומת זאת, טעם של דשא טרי מעיד על ייבוש לא נכון שעברו הפרחים, כלומר, חוסר מוכנות שלהם לעישון שיגרום בין היתר לתחושת שריפה בגרון ואי נעימות בעת העישון. כמו גם לחוסר יחסי בהשפעה עקב תהליך הייבוש הקלוקל".

"חשוב לציין כי תפרחת קנאביס טרייה ואיכותית תהיה תמיד גם נקייה, ולא יהיו עליה שום סימנים של נוכחות מזיקים, לכלוך או נקודות שחורות או חומות. כל הדברים הללו עלולים להעיד על מזיקים או נוכחות עובש, מה שכמובן מוריד את דרגת האיכות של קנאביס לרמה שאינה ראויה לשימוש ואף עלולה להיות מאד מסוכנת לבריאות במקרה של צריכה".

מבין המדדים הללו, מהו המדד החשוב ביותר עבור המטופל ומדוע?

"חשוב לציין כי איכות היא שלם שכולל את סך כל חלקיו. אם יש לפרח צבע יפה או ריח טוב אבל יש עליו זכר לעובש או מזיקים, הוא באיכות ירודה ולא נאותה לשימוש. אם לפרח יש מאפיינים חיצוניים נאותים אבל הוא חסר השפעה בעת הצריכה עקב כמות נמוכה מדי של טריכומות, הוא לא יהיה בעל אפקט רפואי מספק. מתוך כל מאפייני האיכות שדיברנו עליהם, כולם יאפיינו בהכרח פרח קנאביס איכותי".

מה מבדיל קנאביס איכותי מקנאביס לא איכותי במראהו החיצוני?

"ההבדל בין פרח איכותי לפרח לא איכותי יהיה ניתן לזיהוי בעיקר ברמת הדחיסות שלו, כמות טריכומות שניתנות לזיהוי על גבי הפרח בתצורת נצנוץ קריסטלי, בצבע שיהיה ירקרק או כחלחל-סגלגל ולא צהוב או חום, ולעיתים רבות גם גימור הגיזום, שיהיה טבעי יותר".

האם טעם וריח חזקים מעידים בהכרח על איכותו של מוצר קנאביס?

"בהחלט, כיוון שזה מעיד על פרופיל גבוה של טרפנים ובדרך כלל גם על פרופיל קנאבינואידי גבוה, כלומר שבדרך כלל תהיה לפרח בעל ריח וטעם חזקים גם השפעה חזקה ויעילה. כמו כן, יש לציין פה את אפקט הפמליה, שרק עכשיו נחקר בעולם המדע בצורה נאותה, כאשר במחקרים שעד היום כבר הראו ראיות לכך שלטרפנים ולקנאבינואידים ישנן סגולות ריפוי מדהימות המבוססות על תכונות כימיות של החומרים, השזורות זו בזו ויוצרות אפקט רפואי ייחודי".

האם איכותו של מוצר קנאביס עלולה להיפגם עם הזמן?

"בהחלט. החומרים שקיימים בקנאביס עוברים תהליכים כימיים ומשתנים. כלומר, לצמח יש תוקף מסוים, ואחרי שהוא פג הצמח מתחיל להתיישן ולמות. במיוחד אם לא מאחסנים אותו כראוי והוא נחשף בעקבות כך לאור, אוויר, לחות גבוהה ושאר גורמים מסכנים. הפגיעה בהשפעה שעלולה להיווצר במקרה זה היא אבסולוטית, עד כדי כך שלא תהיה לקנאביס השפעה כלל על המטופל, זאת עקב התפרקות ודגרציה טבעית של החומרים הפעילים שגורמת לשינוי בהשפעה שלהם על הגוף. בעת אחסון נכון של מוצר קנאביס איכותי אשר יוצר בתהליך מבוקר ובתנאים אופטימליים, בצורה בה הוא אינו נחשף לקרינה, לסביבה חיצונית ובקירור יחסי, חיי המדף של המוצר יהיו בדרך כלל באורך של עד שנה".