שאלת החיים על מאדים (או בחלל באופן כללי) היא סוגיה שמדענים דנים בה כבר שנים, ונראה שלא יגיעו בחיים לתשובה חד משמעית. אבל יכול מאוד להיות שבקרוב שכולנו נוכל ליהנות ממשהו מרגש אפילו יותר - יין שמיוצר על הכוכב האדום על ידי חוקרים גיאורגים.

באופן די הגיוני הגיאורגים הם אלו שקפצו על המשימה, כי לפני כשנתיים נמצאו כלי חרס ששימשו להכנת יין אצלם במדינה כבר לפני 8,000 שנה, ולמעשה, זוהי העדות הראשונה ליין בהיסטוריית האנושות. אז אם בכדור הארץ היו הראשונים, למה שלא גם בחלל?

 

"אם יום אחד אנחנו נחיה במאדים, אז גיאורגיה צריכה לתרום משהו", סיפר ניקולאז' דובורג'ינדזה, מקים צוות המחקר, "אבות אבותינו הביאו את היין לכדור הארץ, אז אנחנו יכולים לעשות אותו הדבר במאדים".

יקח עוד זמן עד שבאמת נוכל ליהנות מהפירות החוצניים, וכרגע החוקרים מנסים בעיקר לדמות את אדמת הכוכב מאדים ולגדל על הדוגמית זנים שונים של ענבים. לפי החוקרים עוד אי אפשר לדעת איזה סוג יין יעבוד יותר טוב, לבן או אדום - אבל הם טוענים שככל הנראה הענבים שמכינים מהם יין לבן יהיו מתאימים יותר מפני שהם נוטים להיות עמידים יותר כלפי וירוסים. מלצר, בשבילנו יקב מאדים, בציר 2054 ושיהיה צונן!