עולם היין הוא תחום כל כך מלא ועשיר במידע, עד שלפעמים מרוב כמות המושגים הגדולה בענף - צרכנים וחובבי שתייה חדשים נרתעים, לא יודעים מאיפה להתחיל, ואיך בכלל לגשת לאגף האלכוהול העתיק ביותר. חלק חשוב מאוד מעולם היין הוא תחרויות היין בינלאומיות, שבהן יקבים מכל העולם (כולל ישראלים, כמו ברקן שהוא היקב הישראלי בעל מספר המדליות הגדול ביותר בתחרויות בינ"ל מבין היקבים בארץ) מגיעים ומתחרים אחד בשני על המדליות הנחשקות באופן שמזכיר מעט את האולימפיאדה, התחרויות מתחלקות לקטגוריות שונות כמו מדינות, רמות סוכר, מחיר, זנים ועוד. 

השופטים שמגיעים מכל רחבי העולם הם בדרך כלל בדרגות הגבוהות ביותר בעולם היין; מאסטר אוף ווין ומאסטר סומלייה. רק מאות בודדים בעולם מחזיקים בדרגות הללו והם עוברים סינון קפדני, אם שופט נותן ציונים גבוהים או נמוכים יחסית ליתר הוא לא זכאי לשפוט. חוץ מאותן התחרויות קיימים גם מגזינים בעלי שם עולמי שמפרסמים אחת לכמה זמן דירוגי יינות שונים. כל מטרת התחרויות והדירוגים היא לעזור לצרכן להבין שהיין שמולו הוא אכן יין איכותי. אז כצעד הראשון שלכם אל תוך העולם המרתק הזה - הנה כמה מהמגזינים והתחרויות שאולי כדאי שתשימו עליהם עין:

Challenge Cnternational Du Vin Bordeaux (תחרות)

נתחיל עם קלאסיקה, מאז 1976 נערכת בבורדו בכל אביב תחרות שבמהלכה כ-800 מומחי יינות שופטים למעלה מ-5,000 יינות שונים מ-38 מדינות - התחרות נערכת במשך יומיים שלמים בעיר שמחוברת כל כך למשקה האהוב. מארגני התחרות מתגאים "בטהרת השיפוט" שלהם בגלל שהאירוע שלהם מתרחש ללא חסויות מגופי תקשורת או גופים מסחריים, אלא מתבסס אך ורק על אהבה ליין.


Decanter (מגזין)

מגזין יין ואלכוהול שמתפרסם בלמעלה מ-90 ארצות ומסקר את כל מה שמתרחש בתעשיית האלכוהול והיין, כולל מדריכים והמלצות כמובן. המגזין מארגן את "פרסי עולם היין של דנקטר" המוענקים מדי שנה (Decanter World Wine Awards) ותחרות זו היא מהגדולות ביותר המתקיימות כיום ברחבי העולם - אם לא הגדולה שבהן. יקב ברקן הישראלי עושה חייל בייצוג המדינה וזוכה במדליות בתחרות המכובדת כמעט בכל שנה.

View this post on Instagram

A post shared by Decanter (@decanter) on

Vinitaly (תחרות)

הוויניטלי היא תחרות איטלקית שנתית שמתקיימת בדרך כלל באפריל בעיר העתיקה ורונה. במהלך התחרות, שלל היינות נשפטים על ידי פאנל של 5 אנשים; שני שופטים איטלקים, שני עיתונאים בינלאומיים ושופט נוסף שאינו איטלקי. לאחר חישוב ממוצע הציונים שנתנו חמשת השופטים מחולקות המדליות; גרנד זהב, זהב, כסף, וארד. בנוסף לתחרויות, הגוף מארגן תערוכות יין שמיועדות אך ורק למומחים בתחום ומציג כ-3000 סוגי ינות שונים מעשרות מדינות ברחבי העולם.

View this post on Instagram

A post shared by Vinitaly (@vinitalytasting) on

Wine Spectator (מגזין)

מגזין לייף-סטייל שמתמקד בתרבות היין, ובו בכל גיליון מתפרסמות בין 400-1,000 ביקורות שנכתבו לאחר טעימה עיוורת. הספקטטור דואג לקיים פעם בשנה אירוע טעימות גדול שכולל מאות יינות, הרצאות וסמינרים. כמו כן, המגזין מקפיד מאוד שלא להתעסק רק בניתוח מקצועי של היינות אלא לזלוג טיפה גם החוצה, להביא קצת "ג'וס" כמו לסקר ריבים ומלחמות בתעשיית היין או יידוע הציבור על זיוף יינות.

View this post on Instagram

A post shared by Wine Spectator (@wine_spectator) onטרה וינו (תחרות)

וכמובן אי אפשר בלי גאווה ישראלית: הטרה וינו היא תחרות בינלאומית שמתרחשת בארץ מאז 2006. במסגרת התחרות נשפטים מאות יינות מישראל ומרחבי העולם על ידי שופטי יין בכירים מהארץ ומחו"ל, ביניהם כתבי יין, סומליירים, קניינים, ייננים מובילים ומובילי דעת קהל. היינות הישראלים בהחלט מייצגים אותנו בכבוד - בשנת 2018 למשל, יקב ברקן, שמרבה להשתתף ולקטוף מדליות בכל שנה בתחרות, זכה ב-2 מדליות זהב ו-4 מדליות כסף. 

v