זה לא במקרה שלבירה נדבק הכינוי "משקה האלוהים". בעבר, מבשלות רבות היו קיימות במנזרים עתיקים והנזירים הם היו אלו שאמונים על המלאכה. ב-Grimbergen Abbey, מנזר בלגי עתיק, החליטו לשחזר את הפעילות של קודמיהם וחזרו לייצר את בירה על פי מתכון בן למעלה מ-220 שנה.

השבוע, האב קארל סטאוטומס (Karel Stautemas) הציג בגאווה את הבירה במסיבת עיתונאים שבה נכחו חובבי בירה בלגיים נרגשים. האב סיפר כי זהו תהליך שלקח 4 שנים שבמהלכם חקרו את שיטות בישול של הנזירים במנזר לפני שהוא נשרף על ידי המהפכנים הצרפתים בשנת 1798. לאחר שהמנזר שוחזר הדעה הרווחת הייתה שהמתכונים הלכו לתמיד.

סטאוטומס הודה שאולי לא כדאי לשתות יותר מדי מהמשקה החדש מכיוון שהוא מכיל כ-10.8% אלכוהול. "כוס או שתיים זה לגמרי בסדר", הרגיע אחריו כריס סלאסלאג' (Chris Selleslagh) ראש עיריית גרימברגן.


מה שדירבן את חברי המנזר לשוב ולבשל בירה במבשלה (שמוקמה בדיוק איפה שהמבשלה העתיקה מוקמה), היה גילוי של ספרים עתיקים מהמאה ה-12 שהכילו תיאורים של שיטות בישול ישנות של הנזירים. העובדה שהם בישלו עם כשות הייתה די חדשנית, לעומת שאר המבשלות באותה התקופה שהשתמשו בצמחים.

"הספרים היו ברשותנו כל הזמן הזה, אבל לא יכולנו לקרוא אותם כי הם היו כתובים בלטינית עתיקה מאוד", סיפר האב. "גייסנו מתנדבים למשימה בשביל לפענח את המרכיבים של הבירה העתיקה". אם זה אומר שבשביל לבשל בירה במנזר בלגי עתיק, אנחנו צריכים ללמוד לטינית עתיקה - אנחנו לגמרי בעניין!