"אי אפשר פשוט להמציא פיתרון מהאוויר", הוא משפט שנאמר לא מעט על ידי אנשים חסרי אמונה כשהם נתקלים בבעיה שמרגישה להם כמסובכת מדי. תופתעו לגלות, מתברר שכן אפשר. קבוצת יזמים מניו יורק הצליחה לאחרונה לייצר וודקה מאוויר, מים ואנרגיה סולרית. וזוהי בעצם הוודקה ראשונה בעולם שמיוצרת מהאוויר, ואמורה להוריד את רמת הפחמן בעולם.

אמנם לא עשינו תואר בכימיה, אבל נשתדל להסביר בצורה הברורה ביותר: חברת הסטרטאפ "Air Co." משתמשת במכונה קטנה, המונעת מאנרגיה סולארית, ומאפשרת לשלוף CO2 מהאוויר בשביל שיהיה ניתן לפצל את הגז לפחמן וחמצן. ברגע שהמולקולות המופרדות מעורבבות במים ניתן לייצר מהן אתנול טהור, שהוא כידוע, היסוד הכימי שממנו עושים אלכוהול. 

"התהליך דומה מאוד לתהליך פוטוסינטזה שמתרחש בצמחים רק בצורה יעילה יותר", שיתף כימאי ומייסד החברה סאפורד שיאן. "לאחר ההמרה אנחנו מזקקים את 10% האתנול שנוצר ל-96% אחוז וודקה. בהמשך אנחנו מדללים את נוזל הוודקה לרמה של 40%". תהליך רגיל של זיקוק וודקה פולט לאוויר כ-5 קילו של פחמן, לעומת זאת התהליך החדשי מצליח להוריד את רמת הפחמן באוויר בחצי קילו. אם משווים לתהליך הטבעי מדובר בכמות ש-8 עצים עושים ביום. 

למי שחושש שאולי מדובר בוודקה פחות איכותית, ההפך הוא הנכון. המוצר הסופי נקי בהרבה מוודקה רגילה מכיוון שהוא לא צריך לעבור תהליך סינון של שאריות דגני, שמרים או חומרי תסיסה. על פי הדיווחים בחו"ל החברה כבר מקבלת הכרה מהקהילה הבינלאומית ואף זכתה בפרסים מטעם נאסה ו-UNECE. 

כרגע ניתן להשיג את המשקה הטהור בברים ומסעדות נבחרים ברחבי ברוקלין, וככל הנראה הוא יושק ברחבי ארצות הברית לאחר מכן כשמחיר לבקבוק יעמוד על 65 דולר (226 שקל).