ונוס וויליאמס (צילום: Julian Finney, GettyImages IL)
וויליאמס. מאסטרית | צילום: Julian Finney, GettyImages IL

אחרי שלקחה את ווימבלדון, זכתה הערב (ראשון) ונוס וויליאמס בתואר המשמעותי השני שלה השנה עם ניצחון 7:6, 0:6 ו-2:6 על ורה זבונרבה בגמר טורניר המאסטרס שבדוחא.

זבונרבה שגברה על ילנה ינקוביץ' ואלנה דמנטייבה בדרך לגמר, פתחה מצוין והצליחה לשבור פעמיים את יריבתה בדרך ליתרון 2:5 מבטיח במערכה הראשונה. וויליאמס לא אמרה נואש, הצליחה להציל 4 נקודות מערכה של יריבתה וכפתה שובר שיוויון בו נוצחה 7:5 - 0:1 לרוסייה במערכות.

וויליאמס לא נבהלה ועם כל הניסיון החזירה לעצמה את השליטה המערכה השניה בעזרת משחק מצוין מהקו האחורי והגשה אימתנית. לזבונרבה האומללה לא היה מענה אל מול העוצמה של האמריקנית והיא נוצחה 6:0 בדרך לשיוויון 1:1 במערכות.

במערכה השלישית הפכה זבונרבה מתוסכלת ומיררה בבכי בעוד וויליאמס מצליחה לשבור אותה פעמיים בדרך ל-1:4 מבטיח. הרוסייה לא ויתרה, נלחמה על כבודה אך לא יכלה אל מול החבטות האדירות של המדורגת 8 בעולם, שניצחה בסופו של דבר 2:6 ו-1:2 במשחק כולו.

וויליאמס, שעלתה למאזן 11:40 ב-2008, תשלשל לכיסה בעקבות הזכיה צ'ק שמן על סך 1.34 מיליון דולר.

מערכה ראשונה - 6:7 לזבונרבה
זבונרבה פתחה טוב את המשחקון הראשון וחבטה ווינר מהקו האחורי בכדי לעלות ליתרון 0:30. וויליאמס ניסתה לעלות לרשת אך בשלב זה לא הצליחה להתמודד עם חבטות ההעברה של הרוסייה, שהוליכה 0:40. טעות בלתי מחוייבת של האמריקנית העלתה את זבונרבה ל-0:1 מהיר.

זבונרבה התקשתה להתמודד עם עוצמת החבטות של וויליאמס, אך למזלה נהנתה מטעויות בלתי מחוייבות של יריבתה והשיגה נקודה שבירה אחרי שגיאה כפולה בהגשה. טעות נוספת של ווילאמס העניקה לרוסייה שבירה ראשונה בדרך ל-0:2.

וויליאמס לא אמרה נואש ועלתה ל-0:30 במשחקון השלישי בעזרת חבטות עוצמתיות מהקו האחורי. מכת כף יד אדירה העלתה את זבונרבה בחזרה ל-30:40, אך וויליאמס, עם בק-הנד שנחת ממש על הקו, גררה את המשחקון לשובר שיוויון. האחות הגדולה לבית וויליאמס השיגה שתי נקודות שבירה אותן לא הצליחה לנצל. מנגד, שגיאה כפולה של זבונרבה החזירה את המשחקון ל-40:40. בסופו של דבר הצליחה הרוסייה להכריע את המשחקון הארוך לטובתה ועלתה ל-0:3.

ההגשה חזרה לוויליאמס שפתחה את המשחקון הרביעי באייס אדיר וסרב נוסף שלא זכה למענה מצד הרוסייה - 0:30. הגשה אדירה נוספת של ונוס, שהגיעה אחרי שגיאה של זבונרבה, צימקה את התוצאה ל-3:1.

דרופ-שוט נאה של זבונרבה העלה אותה ל-15:30 במשחקון הרביעי, זאת לאחר שהמצלמות קבעו כי הכדור נחת בתוך תחומי המגרש, בניגוד להחלטה המקורית של שופטת המשחק. שני ווינרים נוספים העניקו לרוסייה יתרון מבטיח - 1:4.

אייס אדיר של וויליאמס, השני שלה במשחק, העניק לה יתרון 15:40 במשחקון השישי. מיד לאחר מכן החמיצה האמריקנית בצורה שלומיאלית ליד הרשת, אך סגרה את הגיים עם ווינר אדיר - 2:4 לזבונרבה.

ווילאמס המשיכה להיות לא יציבה וביצעה שגיאה נוספת שהעלתה את זבונרבה ל-0:30. חבטה אדירה מהקו האחורי החזירה את וויליאמס ל-30:30, אך זו שגתה בפעם המי יודע כמה והעניקה לרוסייה 30:40. בהמשך חתמה זבונרבה את המשחקון עם הגשה עוצמתית - 2:5.

זבונרבה המשיכה להיראות קלילה והריצה את יריבתה מצד לצד בדרך לעוד ווינר ו-15:30. וויליאמס השיבה מלחמה, עלתה ל-30:40 וקינחה עם חבטת גב יד עוצמתית בכדי לצמק את התוצאה ל-3:5.

השליטה המוחלטת של זבונרבה נמשכה גם במשחקון ה-9 והיא עלתה ל-0:40 תוך כדי הפגנת טניס נפלא. וויליאמס שהיתה עם הגב לקיר, השיבה בשלושה ווינרים משלה וכפתה שובר שיוויון. זבונרבה החמיצה ארבע נקודות מערכה ואיפשרה לוויליאמס להשיג נקודת שבירה. האמריקנית כשלה בניסיון הראשון אך לאחר מכן השיגה את השבירה המיוחלת - רק 4:5 לרוסייה.

וויליאמס צברה ביטחון ועלתה ל-0:30 בעזרת חבטות עוצמתיות, אך השגיאות היו בעוכריה ואיפשרו לזבונרבה לחזור ל-30:30. בהמשך הצליחה וויליאמס לאזן את המערכה ל-5:5.

ההגשה חזרה לזבונרבה, שהצליחה להשיג סופסוף ניצחון במשחקון ועלתה ל-5:6. וויליאמס השיבה מלחמה ועלתה ל-15:40 במשחקון הבא ואיזנה ל-6:6 בהמשך עם חבטת כף יד נאה.

ורה זבונרבה (צילום: Julian Finney, GettyImages IL)
זבונרבה. עדיין לא יכולה לאחיות וויליאמס | צילום: Julian Finney, GettyImages IL

שובר שיוויון: וויליאמס עלתה ל-0:1 אך זבונרבה עלתה לרשת ואיזנה ל-1:1. הנחתה מדוייקת להפליא של האמריקנית העניקה לה 1:2. ההגשה חזרה לרוסייה ששגתה ונקלעה לפיגור 3:1. חבטה נהדרת של וויליאמס נחתה ממש על הקו והעלתה אותה ל-1:4 מבטיח.

שגיאה נוספת של זבונרבה קבעה 1:5 לוויליאמס. זבונרבה לא אמרה נואש וחזרה ל-5:4 תוך ניצול מקסימאלי של הסרב. חבטת וולי נהדרת של זבונרבה קבעה 5:5 בשובר השיוויון.

שגיאה כפולה של וויליאמס בהגשה, בזמן הכי לא נכון מבחינתה, העלתה את זבונרבה ל-5:6 והעניקה לה נקודת מערכה. זבונרבה הצליחה בסופו של לנצח את המערכה בזכות נקודה מוזרה משהו שהושגה בעזרת הרשת - 5:7.

מערכה שניה - 0:6 לוויליאמס
ההגשה חזרה לוויליאמס שעלתה ל-0:30, אך זבונרבה נותרה רגועה והענישה את האמריקנית במכת דרופ-שוט נהדרת - 30:30. שגיאה של זבונרבה העניקה לוויליאמס ניצחון בגיים הראשון של המערכה השניה. המומנטום של האמריקנית נמשך והיא הצליחה לכפות שיוויון 40:40 מול ההגשות של יריבתה. וויליאמס הצליחה להשיג נקודת שבירה אחרי מכת גב יד אדירה מהבייס-ליין וקינחה עם פיניש נהדר מהרשת בדרך ל-0:2 במערכה.

המומנטום של וויליאמס נמשך עם 15:40 בגיים השלישי של המערכה השניה. שגיאה נוספת של זבונרבה העניקה לאמריקנית 0:3 משמעותי. זבונרבה איבדה ביטחון, הירבתה לשגות ואיפשרה לוויליאמס לשבור אותה בפעם השניה במערכה - 0:4.

בניגוד למהלך המשחק, הצליחה איכשהו זבונרבה להשיג נקודת שבירה על ההגשות של יריבתה, אך וויליאמס השיבה במכת כף יד מדוייקת שאיזנה ל-40:40. חבטה לא מדוייקת מהקו האחורי העניקה לוויליאמס ניצחון בגיים ו-0:5 במערכה. האמריקנית המשיכה בשלה והגיעה לנקודת מערכה אחרי שגיאה של זבונרבה. וויליאמס הצליחה בסופו של דבר לנצח במערכה 0:6 ולהשוות ל-1:1.

מערכה שלישית - 2:6 לוויליאמס
סרב אדיר של וויליאמס פתח את הסט השלישי והעלה אותה ל-0:15. זבונרבה הפגינה נחישות ובמכת גב יד איזנה ל-30:30. וויליאמס השיבה עם אייס שני במשחקון ללא מענה ולקחה את הגיים עם מכה אדירה מהקו האחורי.

ההגשה חזרה לזבונרבה שנקלעה במהרה לפיגור 40:15. וויליאמס הצליחה לשבור בפעם הרביעית ברציפות ועלתה ל-0:2 משמעותי במערכה השלישית. זבונרבה הפתיעה והצליחה לעלות ל-15:40 אל מול ההגשה של וויליאמס, האמריקנית השיבה עם אייס, אך חבטה לרשת ואיבדה משחקון ראשון אחרי שזכתה ב-8 רצופים קודם לכן - 1:2 לוויליאמס.

הנחתה של וויליאמס ליד הרשת העניקה לה נקודת שבירה אל מול ההגשות של הרוסייה. כדור נוסף של זבונרבה שנעצר ברשת העניק לאמריקנית שבירה נוספת, 1:3 במערכה וכל זאת בעוד הרוסייה ממררת בבכי מתוך תיסכול.

וויליאמס לא התחשבה ביריבתה ומחצה אותה גם במשחקון הבא ללא כל מענה מהצד השני - 1:4. דווקא כשהיא עם הגב אל הקיר, הצליחה זבונרבה להפיק טניס לא רע בכלל ולקחה את הגיים השישי של המערכה ללא מענה מצד וויליאמס - 2:4 לאמריקנית. זבונרבה הנחושה המשיכה להילחם באומץ ובחבטת העברה אדירה איזנה ל-30:30 במשחקון הבא. סרב אדיר של וויליאמס הכריע את המשחקון לטובתה - 2:5.

אחותה הגדולה של סרינה וויליאמס לא התכוונה לעצור ועלתה ל-15:40. את המשחק נעלה וויליאמס עם ווינר יפה ליד הרשת, הניפה את ידייה לשמיים והחלה בחגיגות.