דל פוטרו מנשק את הגביע (צילום: Al Bello, GettyImages IL)
עשה את הבלתי ייאמן. דל פוטרו וחבר חדש | צילום: Al Bello, GettyImages IL

לראות ולא להאמין. חואן מרטין דל פוטרו הוא אלוף ארה"ב לאחר ניצחון מדהים ב-5 מערכות על המדורג 1 בעולם, רוג'ר פדרר, בגמר שייזכר לעוד הרבה מאוד זמן.

פדרר, שזכה בגראנד סלאם האחרון של העונה ב-5 השנים האחרונות היה פייבוריט ברור לזכיה מול הארגנטיני הצעיר וחסר הניסיון, לו זו הופעה ראשונה בגמר גראנד סלאם, שבוע לפני יום הולדתו ה-21.

השוייצרי שבר פעם אחת במערכה הראשונה, מה שהספיק לו לניצחון 3:6. גם במערכה השניה הוא היה ביתרון של שבירה והיה נראה בדרך לזכיה בטורניר כשעלה להגיש ביתרון 4:5, אך דל פוטרו הוכיח אופי של ווינר כששבר לראשונה במשחק דווקא בנקודה הזו והמשיך לניצחון בשובר השוויון.

פדרר הצליח לנצח את המערכה השלישית 4:6 והיה נראה בכל זאת בדרך לניצחון, אך הארגנטיני הוכיח שהוא קורץ מחומר מיוחד כשהביא גם את המערכה הרביעית לשובר שוויון והצליח לנצח את פדרר בפעם השניה בשובר השוויון.

המערכה החמישית היתה כולה של הארגנטיני בן ה-20, ששבר פעמיים בדרך ל-2:6 מדהים במערכה המכרעת ותואר גראנד סלאם ראשון בגמר הגראנד סלאם הראשון בקריירה שלו.

השוייצרי המדורג 1 בעולם, שהחזיק ברצף בלתי נתפס של 41 ניצחונות בפלשינג מדו, לא הצליח להשלים זכיה שישית ברציפות ויחפש את תואר הגרראנד סלאם ה-16 שלו במקום אחר.

מערכה ראשונה: 3:6 לפדרר

פדרר הגיש ראשון ועלה ל-0:40 מהיר כשדל פוטרו לא מצליח להחזיר את הסרבים שלו. חבטה אחת של פדרר החוצה הורידה ל-15:40, אבל השוייצרי סגר את הסיפור בהגשה הבאה - 0:1. דל פוטרו התקשה יותר עם ההגשה שלו. פדרר עלה ל-0:15, 15:30 ו-30:40, אך כל פעם הארגנטיני לקח נקודה אחרי שפדרר לקח נקודה. אותו ניגון חזר לאחר מכן כשפדרר לא מצליח לנצל 4 נק' שבירה. בפעם החמישית הצליח סוף סוף המדורג 1 בעולם להשיג שתי נק' ברצף, האחרונה שבהן בתום ראלי מרשים ולשבור ל-0:2.

במשחקון הבא, משחקון הגשה של פדרר, עלה דל פוטרו ל-0:15, אבל השוייצרי הגיב ב-4 נק' רצופות ו-0:3 מוקדם. השניים ירדו למנוחה קצרה, ממנה חזר דל פוטרו מחוזק ועלה ל-0:40 במשחקון ההגשה השני שלו. פדרר הוריד ל-15:40, אבל בנקודה הבאה חבט לחוץ ודל פוטרו השיג את המשחקון הראשון שלו - 1:3. פדרר הגיב עם 0:30 מהיר במשחקון הבא, דל פוטרו חזר ל-30:30 אבל שתי נק' נוספות של השוייצרי העלו אותו ל-1:4 אחרי 23 דקות של משחק.

דל פוטרו עלה להגיש וכמו בפעם הראשונה התקשה מול פדרר שעלה ל-30:40, נק' שבירה. אבל הפעם הארגנטיני ידע להגיב ב-3 נק' רצופות, השתיים האחרונות שבהן אייסים, ולצמצם ל-2:4. הפעם עלה פדרר להגיש ודל פוטרו שמר על התנופה ועלה ל-0:30. בקהל כבר נשמעו רחשים, אבל השוייצרי הגיב טוב עם 4 נק' רצופות ועלה ל-2:5, מרחק משחקון מזכייה במערכה הראשונה.

דל פוטרו ניגש להגיש כדי להישאר בחיים, אבל היה לא מרוכז, חבט החוצה כדורים קלים ונקלע לפיגור 0:40, אבל הצליח להציל 3 נק' שבירה ולחזור ל-40:40 והמשיך עם שתי נק' נוספות וצמצם ל-3:5. הפעם השוייצרי עלה להגיש כדי לזכות במערכה ולא התקשה להשלים את המשימה - 3:6 במערכה הראשונה.

מערכה שניה: 6:7 לדל פוטרו

דל פוטרו ניגש להגיש בפתיחת המערכה השניה ושוב משחקון ההגשה שלו לא הלך טוב. הארגנטיני נקלע לפיגור 40:0 בפעם השניה במשחקון הגשה שלו והפעם לא הצליח לנצל 3 נק' שבירה ונשבר בנקודה השניה - 0:1 לפדרר. השוייצרי עלה להגיש ולא התקשה בדרך ל-0:40. טעות כפולה לא אופיינית של השוייצרי סידרה לדל פוטרו נקודה, אבל פדרר הגיב בנקודה משלו ו-0:2.

דל פוטרו עלה ל-0:30 במשחקון הבא, פדרר השיג נקודה אבל דל פוטרו הגיב באייס ונקודה נוספת מהרשת והשיג את המשחקון הראשון שלו במערכה השניה. פדרר עלה להגיש ונקלע לפיגור 40:15 אבל הצליח להציל שתי נק' שבירה. השוייצרי עלה ליתרון אך דל פורטו לקח שתי נק' נוספות שהביאו אותו לנק' שבירה שלישית, אך גם אותה הוא לא הצליח לנצל ופדרר המשיך לניצחון במשחקון - 1:3.

הארגנטיני פתח את משחקון ההגשה הבא טוב ועלה ל-15:40 אבל פדרר הגיב ב-3 נק' רצופות והגיע לעוד נק' שבירה. דל פוטרו הצליח להציל אותה אבל טעות לא מחוייבת שלו הקנתה לשוויצרי נק' שבירה נוספת, אך גם אותה פדרר לא הצליח לנצל ודל פוטרו הצליח לבסוף לנצח את המשחקון הארוך - 2:3. ושוב, משחקון ההגשה של פדרר היה קצר בהרבה כשהשוייצרי עולה ל-15:40 וסוגר סיפור עם אייס, 2:4.

מהצד השני, עלה דל פוטרו ל-0:40, פדרר הצליח לחזור ל-30:40 אבל גם דל פוטרו סגר באייס והוריד ל-3:4. לאחר מנוחה קצרה ניגש פדרר להגיש ועלה ל-15:40, אבל הארגנטיני חזר ל-40:40. השוייצרי לא הצליח להשיג 2 נק' רצופות בפעמיים הבאות, אך לבסוף עשה זאת ועלה ל-3:5, מרחק משחקון מ-0:2 במערכות. המשחקון פדרר עלה להגיש למערכה ונקלע לפיגור 40:30 והפעם הארגנטיני הצליח להשיג את נק' השבירה - השבירה הראשונה שלו במשחק ולהשוות ל-5:5 עם שתי נק' ענקיות כדי לגמור את המשחקון.

פדרר בגמר המידו לנדס (צילום: רויטרס)
פדרר. יחפש גראנד סלאם מס' 16 במקום אחר | צילום: רויטרס

דל פוטרו, נישא על כנפי השבירה, עלה ל-0:40 במשחקון הבא ואחרי שפדרר הצליח להשיג נקודה סגר עם אייס כדי לעלות ל-5:6 כשהפעם הוא מרחק משחקון מניצחון במערכה. פדר פתח את המשחקון הבא עם טעות כפולה, אךחזר ל-15:15 עם נק' מצויינת. טעות לא מחוייבת העלתה את הארגנטיני ל-15:30 אבל השוייצרי עלה ל-30:40 והשלים ניצחון במשחקון - 6:6 ושובר שוויון.

דל פוטרו פתח את שובר השוויון עם נק' טובה, אבל פדרר הצליח לשמור על שתי ההגשות הבאות בשיניים . גם דל פוטרו לא נשבר בשתי ההגשות הבאות. פדרר שמר על ההגשה בדרך ל-3:3, אבל אז השיג של פוטרו את המיני ברייק המיוחל ועלה ל-3:4. הארגנטיני הצליח לשמור על שתי ההגשות הבאות שלו בדרך ל-3:6 ו-3 נק' מערכה. פדרר הצליח להציל את השתיים הראשונות אבל אז ניגש דל פוטרו להגיש למערכה ועשה את זה בגדול - 5:7 בשובר השוויון, 6:7 במערכה ו-1:1 במשחק.

מערכה שלישית: 4:6 לפדרר

פדרר פתח את המערכה השלישית עם משחקון חלק ו-0:1 מהיר אבל דל פוטרו מהצד השני פתח במשחקון מהיר משלו, סוף סוף שמר על משחקון ההגשה הראשון שלו והשווה ל-1:1. במשחקון הבא התקשה פדרר והארגנטיני הגיע לנק' שבירה, אך לא הצליח לנצל אותה כאשר פדרר הגיב ב-3 נק' רצופות ועלה ל-1:2. דל פוטרו חזר מחוזק לאחר מנוחה קצרה וניצח בלי קושי רב את המשחקון הבא - 2:2. מהצד השני גם פדרר לא התקשה לנצח את משחקון ההגשה שלו ולעלות ל-2:3 אבל דל פוטרו שוב ניצח משחקון על האפס - 3:3.

במערכה השלישית נראה שינוי - דווקא פדרר היה זה שהתקשה עם ההגשות שלו. השוייצרי עלה ל-0:30 במשחקון ההגשה הבא, אבל דל פוטרו השיג את 3 הנקודות הבאות כדי להגיע לנק' שבירה נוספת והפעם גם הצליח לשבור בדרך ליתרון 3:4 במערכה השלישית. המשחקון הבא היה קריטי ודל פוטרו התחיל אותו רע עם טעויות לא מחוייבות שעלו לו בפיגור 40:0 - 3 נק' שבירה לפדרר. השוייצרי לא הצליח לנצל את שתי הראשונות אבל השלישית היתה כולה שלו - 4:4.

פדרר הגיש טוב ל-0:30, אבל אז חזר הארגנטיני עם 3 נק' רצופות, האחרונה שבהן מדהימה והגיע לנק' שבירה, אך פדרר הצליח להציל אותה ושתי נק' נוספות העלו אותו ל-4:5. דל פוטרו ערער על הנקודה האחרונה מאוחר מדי והשופט אישר את הערעורף מה שהרתיח את השוייצרי, אך בכל אופן הכדור היה בחוץ ופדרר ב-4:5.

דל פוטרו עלה להגיש את המשחקון הבא כדי להישאר במערכה וטעות לא מחוייבת ממש על הרשת בנקודה הראשונה עלתה לו בפיגור 15:0 מוקדם שעלה ל-30:0 עם נקודה עמוסת מזל של השוייצרי. אבל הארגנטיני לא נשבר מנטלית וחזר ל-30:30. אך טעות כפולה שלו הקנתה לפדרר נק' מערכה וטעות כפולה נוספת (שתי היחידות שלו במערכה) העניקה לשוייצרי את הניצחון במשחקון ובמערכה.

מערכה רביעית: 6:7 לדל פוטרו

פדרר הגיש ראשון ודל פוטרט הצליח להחזיק אותו על 30:30, אבל אז פדרר נתן שתי נק' טובות ועלה ל-0:1. הארגנטיני עלה להגיש ונקלע לפיגור 40:15 ונראה היה שהוא שבור מנטלית, אך אז הוא נתן 4 נק' רצופות כשהאחרונה היא פור-הנד אדיר שנתן לו ניצחון במשחקון. אבל השוייצרי לא נבהל והגיב בניצחון קל משלו במשחקון הבא ו-1:2 במערכה הרביעית לפני שהשניים ירדו למנוחה קצרה.

במשחקון הבא טעות לא מחוייבת של דל פוטרו העניקה לפדרר יתרון 30:40 ונקודת שבירה, אך הארגנטיני הצליח להציל אותה (בפעם השניה ברצציפות במשחקון הגשה שלו) ועם שתי נק' רצופות נוספות השווה ל-2:2. במשחקון ההגשה הבא יצא פדרר מריכוז ונקלע לפיגור 40:0 - 3 נק' שבירה לארגנטיני, שניצל את הראשונה שבהן עם טעות לא מחוייבת של פדרר, שבר ועלה ל-2:3.

את המשחקון הבא פתח דל פוטרו עם מה שהיה אולי הנקודה היפה במשחק עד אותו רגע והמשיך ל-0:40. פדרר עוד השיג נקודה אבל זה לא מנע מהארגנטינאי לקחת את הנקודה הבאה בדרך ל-2:4. במשחקון ההגשה הבא עלה פדרר ל-0:40 אבל דל פוטרו הצליח לחזור ל-30:40, השוייצרי לא נבהל, לקח את הנקודה הבאה וצמצם ל-3:4.

במשחקון הבא עלה דל פוטרו ל-0:30, אבל פדרר הצליח לחזור ל-30:30, לקח גם את הנקודה הבאה ובעוד נקודה מצויינת הצליח לשבור את דל פוטרו ולחזור ל-4:4. השוייצרי עלה להגיש את המשחקון הבא ועלה ל-0:30 מהיר. דל פוטרו לקח נקודה אבל פדרר עם עוד שתי נק' מצויינות ניצח את המשחקון ועלה ל-4:5, מרחק משחקון מניצחון בטורניר, לפני שהשניים ירדו למנוחה קצרה.

הפעם עלה דל פוטרו להגיש כדי להציל את המשחק ונקלע לפיגור 30:15, אבל לקח שתי נקודות רצופות, השניה שבהן באייס, עלה ל-30:40 והמשיך לניצחון במשחקון. במשחקון ההגשה הבא עלה פדרר ל-0:40 אבל דל פוטרו המצוין חזר ל-40:40 ואף השיג נק' שבירה אותה כמעט ניצל, אבל פדרר לקח כדור מדהים משום מקום וחזר ל-40:40. הארגנטיני השיג עוד נק' שבירה אבל גם אותה הצליח פדרר להציל והמשיך לזכיה במשחקון, מרחק משחקון מזכייה בטורניר כולו.

דל פוטרו עלה למשחקון הבא בידיעה שהוא חייב לשמור על עצמו במשחק ועמד במשימה עם משחקון חלק ששלח את השניים לשובר שוויון מכריע. פדרר פתח את שובר השוויון רע מאוד עם טעות כפולה בעוד דל פוטרו עשה את שלו עם שתי ההגשות הבאות ועלה ל-0:3. הפעם פדרר שמר על ההגשה הראשונה שלו ועם אייס בשניה צמצם ל-2:3, אבל דל פוטרו שמר על הראשונה שלו ועלה ל-2:4 לפני המנוחה הקצרה.

כשחזרו מהמנוחה חשב פדרר ששמע קריאת "אאוט", שכנראה הגיעה מהקהל ולא התאמץ להגיע לכדור של הארגנטיני. לבסוף פדרר ערער וזכה בערעוראבל לא הצליח להשיג את המיני ברייק המיוחל ודל פוטרו עלה ל-2:5. שתי הגשות מצויינות של פדרר החזירו אותו לפיגור מינימלי - 4:5, ודל פוטרו קיבל שתי הגשות כדי לנצח את המערכה, הצליח לקחת את הראשונהוגם את השניה - 4:7 בשובר השוויון ו-2:2 במערכות בדרך למערכה חמישית.

מערכה חמישית: 2:6 לדל פוטרו

דל פוטרו הגיש ראשון במערכה המכריעה ולקח את המשחקון הראשון בקלות יחסית. פדרר הגיש את המשחקון השני ונקלע לפיגור 40:15 - שתי נק' שבירה לארגנטיני. השוייצרי הצליח להציל את הראשונה אבל לא את השניה - 0:2 לדל פוטרו שלראשונה בחייו עמד 4 משחקונים מתואר גראנד סלאם.

הארגנטיני הגיש את המשחקון השלישי.ונקלע לפיגור 40:30 אך הצליח להציל את נקודת השבירה וזכה גם בשתי הנקודות הבאות כדי לעלות ל-0:3 במערכה המכרעת. השוייצרי עלה להגיש את המשחקון הבא לאחר הפסקה קצרה ועלה ל-0:15, אבל ביצע את הטעות הכפולה ה-9 שלו במשחק והחזיר את דל פוטרו ל-15:15, אך 3 הנקודות הבאות היו של השוייצרי, שלקח את המשחקון הראשון שלו במערכה האחרונה - 1:3 לדל פוטרו.

הארגנטיני הצליח לשמור על ההגשה שלו ולעלות ל-1:4, מרחק שני משחקונים מהתואר. פדרר עלה בפוקוס ושמר על ההגשה שלו במשחקון הבא ודל פוטרו עלה להגיש באחד המשחקונים החשובים בקריירה שלו ושמר על קור רוח בדרך ל-0:40 והוסיף עוד נקודה בדרך לניצחון חלק, מרחק משחקון אחד מתואר גראנד סלאם ראשון.

פדרר עלה להגיש את המשחקון הבא ושתי טעויות לא מחוייבות שלו העלו את דל פוטרו ל-0:30. השוייצרי הצליח לחזור ל-15:30, אבל עוד טעות לא מחוייבת העניקה לדל פוטרו 15:40 ושתי נקודות אליפות. את הראשונה, בתום ראלי מדהים, הוא לא הצליח לקחת וגם בפעם השניה הוא נכשל. פדרר לקח עוד נקודה אבל דל פוטרו חזר לשוויון ולקח עוד נקודה בדרך לנק' אליפות שלישית אותה הוא כבר הצליח לקחת. הארגנטיני נשכב על הרצפה בוכה מאושר כשהקהל מריע לו במחיאות כפיים סוערות. מגיע לו.