רוג'ר פדרר (צילום: רויטרס)
גם פיסטול פיט תומך בו. פדרר | צילום: רויטרס

טורניר ווימבלדון, הגראנד סלאם היוקרתי מכולם, ייפתח היום. פרישתו הדרמטית אך הלא בלתי צפויה של אלוף 2009, רפאל נדאל, משאירה את הזירה שהיתה אמורה להיות משולשת לשניים, רוג'ר פדרר ואנדי מארי. האחד נישא על גלי התהילה של הגראנד סלאם ה-14 והראשון בפאריס והשני נושא על כתפיו אומה בריטית שלמה שמחפשת זוכה בריטי ראשון בגראנד סלאם הביתי אחרי 73 שנה.

פדרר הגיע לראשונה למגרש המרכזי בווימבלדון, ביולי 2001 והפתיע את המדורג ראשון פיט סמפראס ברבע הגמר. "הייתי בוכה אחרי כל משחק שהפסדתי כשהייתי נער. היום אני יודע שהפסדים הם לא סוף העולם, אבל קשה לפעמים לשלוט בזה. בשלב מסוים התחלתי לבכות אחרי ניצחונות וזה קרה לי בפעם הראשונה בניצחון ההוא על סמפראס", מספר השני בעולם.

שמונה שנים מאוחר יותר, פדרר מגיע לווימבלדון ומחפש תואר שישי ו-15 בגראנד סלאם סך הכול, בדיוק שנה אחרי הפסד דרמטי בחמש מערכות לרפאל נדאל, שהסתיים ב-7:9 במערכה החמישית אחרי 4 שעות ו-48 דקות. ההפסד הזה רק גרם לפדרר לרצות לחזור לאותו מעמד ומהר.

"אני אומר לעצמי שאני יודע מה צריך בשביל זה, 'תתארגן, תתאפס, עשית את זה בעבר'. .אני כל-כך אוהב את המגרש הזה שלוקח לי רק כמה שעות כדי להרגיש שוב בבית", סיפר פדרר על המשטח החביב עליו.

אם פדרר ינצח, הוא ישווה את הישגו הנדיר של נדאל מהשנה שעברה, רולאן גארוס ו-ווימבלדון באותה עונה. הישג שלא נעשה מאז ביורן בורג ב-1980, עד השנה שעברה.

זכייה בווימבלדון וכעת גם פחות מזה, יחזירו את פדרר למקום הראשון בעולם. "אני יודע שיש לי את הניסיון והיכולת לזכות בווימבלדון גם בשנים הבאות, אבל אני רוצה את התואר הבא שלי כאן ועכשיו".

ביום הזכייה של פדרר ברולאן גארוס, אמר סמפראס, "התואר ה-15 של פדרר הוא רק עניין של מספר שבועות".

לא בטוח שאנדי מארי הבריטי מסכים עם התחזית של סמפראס. הבריטי בן ה-22 ניצח בטורניר ההכנה בקווינס, ושיבוצו המוקדם בחלק ההגרלה של נדאל שפרש, מסמן אותו כמועמד ודאי כמעט לגמר.

"השנה אני קרוב לתואר מתמיד. הגמר שהגעתי אליו באליפות ארצות הברית הפתוחה הוסיף לי המון, אבל אסור לשכוח שיעמוד בדרכי רוג'ר פדרר, אולי שחקן הדשא הטוב בעולם. אני כנראה אצטרך לנצח אותו כדי לזכות בתואר", התייחס מארי לסיכוייו בטורניר.

מארי לא שוכח כמובן שמלבד הפנומן השוייצרי יש גם שחקנים מעולים נוספים בדרך, : "יש שחקנים עם סרב ענק כמו איבו קרלוביץ' או ג'ו ווילפריד טסונגה. הרבה תלוי גם בדשא, אם השנה הוא יהיה מהיר או איטי. בנוסף יש את עניין מזג האוויר וההשפעה של סגירת הגג במקרה של גשם. זו הפעם הראשונה שהטורניר ישוחק עם גג. אני אהיה חייב לשים בצד את הלחץ ואת הציפיות ופשוט לשחק טניס".

מארי מנסה להיות הבריטי הראשון שזוכה בתואר מאז 1938, ואולי היחיד בשנים האחרונות, שיש לו סיכוי ממשי לעשות את זה.

אבל חוץ מהשניים האלה, יהיו בווימבלדון גם אנדי רודיק שאוהב דשא ואת הסרב-אנד-וולי, נובאק ג'וקוביץ' שעף בשנה שעברה בסיבוב השני ומגיע השנה רעב מתמיד, רובין סודרלינג הכוכב התורן של הטניס העולמי, שעשוי לפגוש את פדרר בשמינית הגמר, ג'ו ווילפריד טסונגה הצרפתי בעל העוצמה, איבו קרלוביץ' ומרין צ'ליץ' הקרואטים שקשה מאוד לשבור להם את ההגשה, וכמובן אלוף העבר לייטון יואיט שעמד לפגוש את נדאל בסיבוב השני וכעת ההגרלה שלו פתוחה.

ברבע הראשון של ההגרלה, המדורגים הבכירים הם חואן מרטין דל פוטרו ואנדי רודיק. דל פוטרו שובץ במקום נדאל ויצטרך לעבור את לייטון יואיט ודויד פרר, אם ירצה לפגוש את אנדי רודיק ברבע הגמר.

אבל גם רודיק יצטרך להתאמץ מול ג'רמי שארדי, גרגורי דמיטרוב הבולגרי אלוף הנוער מ-2008 ובנג'מין בקר כדי להגיע לשלב 8 האחרונים.

ברבע השני נמצא אנדי מארי שלא יתקשה להגיע עד שמינית הגמר מול מראט סאפין שאוהב להתעלות בטורנירים הגדולים. בשנה שעברה הגיע הרוסי עד חצי הגמר, ובשנת הפרידה שלו הוא ירצה ללכת אפילו יותר רחוק.

ברבע הגמר יפגשו מארי או סאפין ככל הנראה איזשהו סוס שחור, שיפתיע את המדורגים פרננדו גונזאלס וז'יל סימון, אולי ניקולס קיפר הגרמני.

ג'יימס בלייק ונובאק ג'וקוביץ' הם השמות המרכזיים ברבע השלישי. מרדי פיש, ריינר שוטלר, חוויאר מאליס, טומי רוברדו ואולי גם דודי סלע ינסו להפריע לסרבי. טומי האס או מרין צ'יליץ' ידיחו בשלב מסוים את בלייק.

ברבע של פדרר, היריב המסוכן הוא פייניליסט הרולאן גארוס, רובין סודרלינג, אותו צפוי השוייצרי לפגוש בשמינית הגמר, למרות שמאזן ה-0:11 לפדרר ביניהם, אומר הכל. היריב של פדרר ברבע הגמר יהיה איבו קרלוביץ' הקרואטי או ג'ו ווילפריד טסונגה הצרפתי.

ההימור של ONE:

רבע גמר: יואיט - רודיק, מארי - קיפר, ג'וקוביץ' - האס, פדרר - קרלוביץ'.

האחיות וויליאמס (צילום: Mark Kolbe, GettyImages IL)
ייפגשו בגמר? האחיות וויליאמס | צילום: Mark Kolbe, GettyImages IL

חצי גמר: מארי ינצח את רודיק, פדרר את ג'וקוביץ'.

גמר: פדרר יניף גביע שישי בווימבלדון ו-15 בגראנד סלאם סך הכול.

טורניר הנשים בסימן ונוס

ונוס ווילאמס, עוד שנה בת 30. בגיל שבו רבות מהטניסאיות נמצאות בשלבי פרישה, מועמדת ונוס לזכות בווימבלדון בפעם השלישית ברציפות והשישית בקריירה שלה.

12 שנה אחרי ששיחקה בווימבלדון בפעם הראשונה, עם רגלי איילה ותסרוקת צמות מוזרה, היא עדיין מעוררת את אותו הרעש סביבה כשהיא מגיעה לטורניר הדשא הגדול בעולם.

עם 22 מיליון דולר בחשבון הבנק ו-41 תארים, וויליאמס כבר לא צריכה לרדוף אחרי הדירוג והנקודות. ונוס, כמו אחותה סרינה מתמקדת כעת רק בדבר אחד, לזכות בכמה שיותר גראנד סלאמים ולהטביע חותם כמה שיותר עמוק על דפי ההיסטוריה. מצבו העגום של טניס הנשים, בשנה האחרונה, כשאף אחת בסבב, לא מצליחה לשמור על יציבות, רק עוזר לה במשימה הזו.

בשנה שעברה, ונוס זכתה בווימבלדון בפעם החמישית, עם ניצחון 4:6 ו-5:7 על סרינה בגמר איכותי. כדי לזכות בפעם השישית ולהשוות בכך את שיאה של בילי ג'ין קינג האגדית, ולהיות שניה במספר התארים למרטינה נוורטילובה, רוב הסיכויים שוונוס תצטרך לנצח שוב את אחותה בגמר.

סרינה, השנייה בעולם, לא נראתה טוב בפאריס. הווינריות שלה נפגמה, והיא התקשתה לסיים משחקים. אבל כמו תמיד הדשא עם הנקודות המהירות מיטיב עמה ואם וונוס תמעד, רבים הסיכויים שסרינה תניף גביע בלונדון בפעם השלישית.

אגב בעשר השנים האחרונות, התואר הגיע שבע פעמים לבית משפחת וויליאמס. ב-2000 ו-2001 זכתה ונוס, ב-2002 ו-2003 זכתה סרינה. אחרי שנת הפסקה (סרינה הפסידה לשראפובה בגמר 2004), התואר חזר לוונוס ב-2005 ואחרי עוד שנת הפסקה (ב-2006 זכתה אמלי מאורסמו), השלימה וונוס זכיות ב-2007 ו-2008.

"אני יכולה להמר רק על שתיהן ואולי גם על סווטלנה קוזנצובה שעלתה מדרגה אחרי הזכייה ברולאן גארוס", אמרה נברטילובה האגדית, "אני לא רואה מועמדת אחרת כרגע".

קוזנצובה אולי במומנטום, אבל היא מעולם לא עברה את שלב רבע הגמר בווימבלדון. דינארה סאפינה, למרות הכול עדיין הראשונה בעולם ובטורניר, אבל שני הפסדיה הקלילים בגמר אוסטרליה לסרינה ובגמר הרולאן גארוס לקוזנצובה והעובדה שהדשא הוא המשטח החלש שלה, מורידים אותה נכון לעכשיו מרשימת הפייבוריטיות.

מי שבדרך-כלל מגיעה לווימבלדון עם סיכויים לזכות היא מריה שראפובה. אלא שהפעם שראפובה עדיין בשלבי חזרה לצמרת ולא ברור אם תוכל מבחינת כושר לנצח שבעה משחקים, וללכת עד הסוף.

בכל מקרה המדורגת 59 בעולם, הוקפצה למקום ה-24 בדירוג הטורניר, וכשהמדורגות הבכירות ברבע שלה הן ויקי אזרנקה ונדיה פטרובה, יש לה סיכוי מצוין להגיע עד לרבע הגמר מול סרינה אלופת 2004, היא מהבודדות בסבב שלא נרתעות מהאחיות וויליאמס אבל בשנה שעברה כשהגיעה ללא כושר לטורניר, היא הודחה כבר בסיבוב השני.

אלנה דמנטייבה, המדורגת 4, יכולה אף היא ללכת רחוק בטורניר, מה שלא יאמר הפעם על צמד הסרביות, ילנה ינקוביץ' ואנה איבנוביץ' שהוליכו ב-2008 את הדירוג העולמי ואף הגיעו מדורגות ראשונות לווימבלדון בשנה שעברה, אך נמצאות כיום במורד תלול בכושרן.

שחר פאר חובטת (צילום: מערכת ONE)
פאר. ספק אם תעבור את הסיבוב השני | צילום: מערכת ONE

ומי יכולות להגיח מאחור ולהפתיע? קרולין ווזניאקי מדנמרק שמטפסת אט אט בתוך הטופ10, אמלי מאורסמו, אלופת 2006, שמדורגת 17, סמנתה סטוסר האוסטרלית בעלת נתוני משחק מתאימים לדשא והמון בטחון עצמי אחרי חצי הגמר באוסטרליה, ילנה דוקיץ' בת ארצה המתקמבקת ואולי גם מגדלנה רבירקובה הסלובקית הצעירה שניצחה בבירמנגהאם.

הרבע הראשון בהגרלה שייך לדינארה סאפינה וסווטלנה קוזנצובה שאם הכל ילך להן חלק הן ישחזרו ברבע הגמר את הגמר בפאריס. אלא שבדרכה של סאפינה יעמדו אגנס סבאי ההונגריה ואמלי מאורסמו. ואילו בדרכה של קוזנצובה תעמוד המדורגת 9, קרולין ווזניאקי.

את הרבע השני אמורה לצלוח ללא בעיות, ונוס וויליאמס. המכשול הראשון צפוי לה בשמינית הגמר שם תפגוש בסטוסר או דוקיץ' או אולי אולי אנה איבנוביץ' אם זו תתעלה. ברבע הגמר צפויה ונוס להתעמת עם הפולניה אגה רדוואנסקה או ילנה ינקוביץ'.

הרבע השלישי פתוח. אלנה דמנטייבה לא יציבה, ורה זבונרבה חוזרת מפציעה ולא מחבבת את המשטח הירוק. וירג'יני רוזאנו מצרפת, יאנינה ויקמאיר מבלגיה, אלכסנדרה ווזניאק מקנדה ואולי אפילו קרולינה ספרם הקרואטית, כל אחת מהן יכולה למצוא עצמה ברבע הגמר.

הרבע הרביעי שייך לסרינה וויליאמס ומריה שראפובה. מגדלנה רבירקובה , טמרין טנסוגרן ואולי ילדת הפלא הבריטית, לאורה רובסון ינסו להפתיע. גם שחר פאר, אגב ברבע הזה.

התחזית של ONE:

רבע גמר: סאפינה - ווזניאקי, ונוס וויליאמס - ינקוביץ', דמנטייבה – ספרם, סרינה וויליאמס - מריה שראפובה.

חצי גמר: ונוס תנצח את ווזניאקי, סרינה את דמנטייבה.

גמר: ונוס תניף גביע שישי. (גם בגלל שסרינה תוותר לה למען ההיסטוריה ואבא ריצ'רד).

ישראלים: הגרלות נוחות לדודי סלע ושחר פאר

דודי סלע, שהגיע לרבע הגמר בטורניר הדשא בדן בוש, הוכיח שהוא יכול להצליח גם על דשא .סלע פייבוריט לנצח בסיבוב הראשון את סנטיאגו המקסיקני שעלה מהמוקדמות. היריבים הבאים קשים אך אפשריים, את ריינר שוטלר ניצח סלע פעמיים גם בבייג'ין וגם באוסטרליה. את טומי רוברדו ניצח בבייג'ין.

האופטימיים יכולים לדמיין את סלע בשמינית הגמר מול ג'וקוביץ. הפסימיים יסתפקו בניצחון ראשון בטורניר בו סלע לא עבר סיבוב מעולם.

שחר פאר מגיעה לווימבלדון אחרי פציעה ולמזלה קיבלה יריבה נוחה מאוד בסיבוב הראשון, קמרין האיטלקיה ששנותיה הטובות בסבב כבר מאחוריה. פאר שניצחה בשנה שעברה את סאפינה והגיעה עד שמינית הגמר, תיעצר ככל הנראה על-ידי נדיה פטרובה בסיבוב השני.

סלע ופאר ישחקו גם בטורנירי הזוגות לצידם של אנדי רם ויוני ארליך. רם ישחק עם שותפו הבלארוסי מקס מירני, ארליך יזכה לעידוד מהקהל הבריטי כשישתף פעולה עם ג'יימי מארי. רם ומירני לא ממש מספקים את הסחורה בחודשיים האחרונים, וארליך המתאושש מחודשי הפציעה ומארי זכו להגרלה קשה כבר בסיבוב הראשון.