דודי סלע (צילום: Andrew Wong, GettyImages IL)
דודי סלע בתקווה ב-50 הראשונים | צילום: Andrew Wong, GettyImages IL

עונת הטניס הסתיימה והטניסאי הבכיר של ישראל, דודי סלע, מסיים אותה רק במקום ה-109 בעולם. אבל המיקום המאכזב לא גורע מההישג הגדול של העונה, השבוע הבלתי נשכח בבייג'ין, בו הגיע סלע עד לגמר והלהיב מדינה שלמה.

את סלע מלווה בשנה האחרונה, וילווה כמאמן באופן צמוד יותר בעונה הבאה, יואב שב, טניסאי כמעט אלמוני שכבר פרש ולזכותו אפשר לזקוף חלק גדול מההצלחות של סלע בשנתיים האחרונות.

כמה ימים לאחר סיום העונה ולפני מחנה אימון באוסטריה אליו יצאו שב וסלע, העניק המאמן ראיון מיוחד ל-ONE. שב התחיל ודיבר על כך שסלע סיים את העונה מחוץ ל-100 הגדולים: "אני לא הייתי מגדיר את העונה הזאת כאכזבה עבור דודי", אומר שב "אמנם הוא סיים את העונה מחוץ לטופ 100, אך אסור לשכוח שהיתה אפשרות גרועה יותר לפני מספר חודשים - שדודי יסיים בסביבות המקום ה-150 מכיוון שהוא היה צריך להגן על המון נקודות".

"הוא הגן על 280 נקודות וסיים קצת מחוץ למאה. למעט 2-3 תחרויות, דודי שיחק טוב מאוד בחודשים האחרונים ואני בטוח שעם תקופת הכנה טובה ל-2009 ושיפור כמה אלמנטים הוא יחזור מהר לטופ 100 ויותר גבוה מזה בהמשך".

מה שבלט בעונת 2008 יותר מכל היתה חוסר היציבות של סלע, שלפעמים נראה כמו טניסאי מה-20 הראשונים ולעיתים הפסיד לשחקנים אלמוניים בצ'לנג'רים נידחים. שב לא מתכחש לזה.

"הפערים הגדולים של דודי ביכולת במשך העונה זה דבר שאנחנו עובדים עליו בתקופה האחרונה והולכים לעבוד עליו חזק בפגרה, כדי לגרום לדודי לשחק טוב יותר לאורך תקופות ארוכות. אנחנו בהחלט מודעים לבעיה". שב המשיך ואמר: "יש הרבה דברים שיכולים להשפיע על יכולות של שחקן, החל מבחירת תחרויות, דרך עניינים אישיים ועד הדבר הכי חשוב בטניס - ביטחון".

"יכול להיות שפתיחת השנה הלא טובה של דודי, עם ההפסדים הרצופים, ביחד עם המעבר לשחק כמעט כל משחק נגד שחקנים שמדורגים גבוה ממנו גרמו לו לאבד ביטחון. ראינו לאחר מכן שגם קרה דבר הפוך. אחרי מספר נצחונות הוא קיבל ביטחון וניצח המון משחקים. אני חושב שהניסיון שנצבר ב-2008 ימנע מהתופעה לחזור גם בעונה הבאה".

סלע זכה העונה לכבוד מלכים לצידו של שב בבייג'ין. גם חודשיים אחרי ההצלחה הגדולה, שב לא נרגע ומסביר גם מה קרה דווקא שם. "אני חושב שדודי התאמן בצורה מעולה כשלושה שבועות לפניי הדייויס נגד פרו", מסביר שב, "היו אימונים מצוינים ביחד עם אייל רן ועם כל הצוות של הנבחרת, רונן מורלי, מאמן הכושר, יורם מנחם, שעושה עבודה מעולה".

"סלע הגיע לבייג'ין אחרי שקיבל ביטחון בדייויס, ופשוט כל הדברים האלה התחברו לו ביחד להצלחה הענקית. אכן זכינו לכבוד רב, היה שבוע חלומי, הטלפונים שלנו לא הפסיקו לצלצל, וקיבלנו המון פרגון ותמיכה".

בשנתיים האחרונות, הדייויס היה אמנם פקטור רציני שהשפיע על סלע, אבל גם לטוב וגם ולרע. "דודי הוא בנאדם שמאוד אוהב את המדינה, ולכן לדייויס יש השפעה גדולה עליו, אומר שב, "דודי אוהב מאוד לשחק בדייויס ונותן את כולו, הוא מאוד אוהב את את הנבחרת וחבריה, מאמנים ושחקנים".

"זה נכון שהוא לוקח קשה הפסד של הנבחרת ושמח מאוד בניצחון של הנבחרת. אני חושב שלדייויס תמיד תהיה השפעה גדולה עליו, אני מקווה שאם יהיה הפסד ההשפעה תהיה קטנה יותר".

אישית, ויתר שב על לימודים בקולג' עם מילגת טניס בשנה הבאה, כדי לעבוד עם דודי בשנה הבאה. "ההחלטה הייתה לא קלה. חשבתי על זה בערך כחודש ומכיוון שרציתי שאני אהיה שלם עם ההחלטה שלי, בקושי התייעצתי עם אנשים מאחר ורציתי שההחלטה תבוא ממני כדי שארגיש שלם איתה. כמובן שלא כל יום מקבלים מלגת לימודים, אבל אני יודע שיש לי עוד הרבה מה לתרום לדודי ואני שלם עם ההקרבה".

דודי סלע עם דגל ישראל על הראש (צילום: רויטרס)
דודי סלע חוגג בדיוויס | צילום: רויטרס

למרות הההצלחות המשותפות, יש המרימים גבה לגבי המינוי. האם שב מספיק מנוסה כדי ללוות שחקן טופ 100 בטורנירי ה-ATP? "ביקורת היא חלק מעולם הספורט וצריך לדעת לקבל אותה, גם אם לפעמים היא לא ביקורת בונה", עונה שב למבקרים ומוסיף: "בקשר לשאלת הניסיון, אני חושב שמבחן התוצאה הוא הקובע וכל עוד שאני מספק את צורכי השחקן והשחקן עומד במטרות שהצבנו, מבחינתי זה הדבר החשוב. השנה האחרונה הוסיפה לי לא מעט ניסיון".

לפני העונה שעברה, כשדודי דורג 64 בעולם, המטרה היתה להיכנס ל-50 הראשונים. על המטרות ל-2009 אמר שב: "אני מעולם לא אמרתי שהמטרה היתה להיכנס לטופ 50. בשנה שעברה אמרתי שאני אשמח עם דודי יסיים באותו דירוג נכון לאותו רגע (64) אך המטרה העיקרית היתה להישאר בטופ 100. המטרה העיקרית לשנת 2009 מבחינת דירוג זה לסיים בין המקומות 50-70 ולתקוע יתד בטופ 100".

סלע ושב ייצאו בעוד מספר ימים למחנה אימון באוסטריה עם המאמן גונתר ברזניק, שבמשך השנה יהווה יועץ מקצועי לסלע ושב ויכוון אותם גם במהלך העונה לפי הצורך. סלע יתאמן עם סטפן קובק, דומיניק הרבאטי, המוכרים לקהל חובבי הטניס ועוד מספר שחקנים פחות מוכרים מהמאיה השניה בעולם.

"הנקודה שאנחנו הולכים לעבוד עליה הכי הרבה היא הסרב של דודי. חוץ מהסרב, גם על הכף יד של דודי נמשיך לעבוד וכמובן שהוא יעשה המון כושר גופני בשביל להתחזק. אני חושב שאם השיפור בדברים האלה, אתם תראו שחקן הרבה יותר יציב בעונה הבאה".

ולסיום, פרט פיקנטי - סלע ושב ישתפו פעולה באליפות ישראל בטורניר הזוגות בסוף דצמבר. "האמת, תכננו לשחק זוגות כבר בשנה שעברה, אבל אז סלע נסע לתחרות ראווה באוסטריה. אני בטוח שנהנה ומקווה שנעשה גם תוצאה טובה", סיים ואמר שב.