טסונגה מניף גביע בברסי (צילום: רויטרס)
טסונגה. מברוק | צילום: רויטרס

שמחה גדולה, הערב בפאריס. ג'ו וילפריד טסונגה, שפתח את השנה באופן מדהים כשהגיע לגמר אליפות אוסטרליה, זכה בטורניר המאסטרס האחרון של השנה. הניצחון הושג לעיני הקהל הביתי שלו, כשהוא מנצח את אלוף 2007, דוד נלבנדיאן, 3:6, 6:4 ו-4:6 , עם משחק הגשה מדהים שכלל 25 אייסים תוך שעתיים בדיוק.

טסונגה, 13 בעולם וחבר הטופ 10, ניצח בגמר המאסטרס הראשון שלו, הבטיח את המקום השמיני והאחרון בשנחאי כשהוא מצטרף לרפאל נדאל, רוג'ר פדרר, נובאק ג'וקוביץ' , אנדי מארי, ניקולאי דבידנקו, אנדי מארי וחואן מרטין דל פוטרו.

טסונגה ניצח בדרך לגמר שניים מן השמונה, נובאק ג'וקוביץ' ואנדי רודיק. נלבנדיאן, שחיפש תואר שני רצוף בפאריס, לראשונה, בהיסטוריה וכרטיס לשנחאי, נותר מאוכזב לאחר שעשה דרך מדהימה לגמר וניצח את אנדי מארי, חואן מרטין דל פוטרו וניקולאי דבידנקו.

טסונגה הוא הצרפתי הראשון מאז סבסטיאן גרוז'אן ב-2001, שזוכה בטורניר היוקרתי, המסיים את העונה. טסונגה שעלה עם קהל המאפיין משחקי דיוויס, פתח בעוצמה ושבר ל-0:2 את הארגנטיני, שלמרות נסיונו הרב, היה פגיע בעיקר בגלל הקהל.

משחקוני ההגשה הבאים הלכו בקלות בד"כ לזכות המגיש עד לתוצאה של 3:6 לטסונגה בתום 32 דקות. במערכה השניה, טסונגה היה במצב פחות נוח, מאחר ונלבנדיאן הגיש ראשון והוא היה צריך לרדוף אחריו.

במצב של 3:4 לארגנטיני, הגיעו כמה שגיאות מצד הצרפתי ונלבנדיאן עלה ל-40:0. טסונגה, בגיוס הקהל, נלחם כמו אריה והישווה ל-4:4, כולל שני אייסים. כל זה לא עזר, הצרפתי נשבר כשהגיש והמערכה השנייה הסתיימה בתוצאה של 4:6 לטובת נלבנדיאן.

במערכה השלישית, הצליח טסונגה לשבור על האפס בדרך ל-1:2 ושמר על היתרון עד 4:5. אז כשהגיש לניצחון במשחק, נקלע לפיגור 40:0, אך שוב עם כוח מנטלי אדיר זכה בחמש נקודות רצופות וחגג בסיום, כאילו זכה בגראנד סלאם. המארגנים הצרפתיים הוסיפו לטקס הגביעים, מופע תופים מרהיב, שהעניק לטסונגה, הצרפתי מספר אחת השנה, כבוד עצום והתרגשות רבה.

הגרלת מאסטרס הנשים : הבית הלבן - סרבי , הבית החום – שתי האחיות וויליאמס

ונוס וויליאמס (צילום: רויטרס)
ונוס. תפגוש את האחות הקטנה | צילום: רויטרס

הגרלה מעניינת ביותר, נקבעה הערב במאסטרס הנשים , שיחל ביום שלישי בדוחא, קטאר. ההגרלה הועידה לבית אחד את שתי הסרביות, ילנה ינקוביץ', הראשונה בעולם ואנה איבנוביץ', הרביעית, זו מול זו כבר בשלב המוקדם לשל הטורניר. בבית השני, ישחקו שתי האחיות ויליאמס, סרינה (3) וונוס (8). מן הסתם, כל הארבע מועמדות לעלות לחצי הגמר.

את כל אחד מהבתים משלימות שתי נציגות רוסיות. בבית של הסרביות יהיו סווטלנה קוזנצובה (6) וורה זבונרבה (9) ובבית של הווליאמסיות, יהיו אלה השניה בעולם, דינארה סאפינה והחמישית בעולם, אלנה דמנטייבה. סדר המשחקים טרם נקבע.

שתי המנצחות מכל בית, יעלו לחצי הגמר כאשר הראשונה מכל בית תתמודד מול השנייה מהבית השני בחצי הגמר. אלופת הטורניר ב-2007, ג'סטין הנין, פרשה והפינליסטית, מריה שארפובה, פצועה זה זמן רב.

אנג'ליקה אלייב (1111) בת ה-18, נוצחה היום בגמר טורניר ה-ITF ברמלה ע"י הסלובקית פטרישיה ורסובה, המדורגת 3 בטורניר ו-662 בעולם, 2:6, 7:6 (3) ו-3:6. עלייב תצבור, בזכות הגמר הראשון שלה בקריירה, 4 נקודות ותעלה כ-300 מקומות בדרוג בעולמי לנשים.