אנדי רם ויוני ארליך בקפיצה המסורתית שלהם (צילום: רויטרס, רויטרס1)
אנדי רם מחליף כיפים עם יוני ארליך. געגועים לימי "אנדיוני" | צילום: רויטרס, רויטרס1

אנדי רם עשה אמש היסטוריה כשהפך לספורטאי הישראלי הראשון שמשחק במדינה ערבית, שלא נמצאת ביחסים דיפלומטיים עם ישראל. היום (חמישי) נחת רם בארץ לאחת שהודח בסיבוב הראשון של טורניר הזוגות בדובאי.

רם ובן זוגו, קווין אולייט, לא יכלו למאראט סאפין ודוד פרר ונוצחו בשלוש מערכות - 6:2, 3:6 ו-10:8, הפסד שסיים את דרכם בטורניר מוקדם מהצפוי.

הישראלי זכה במהלך שהותו בנסיכות לאבטחה כבדה, שבאה לידי ביטוי גם במשחק עצמו. בשל הרגישות הרבה סביב המשחק, כל מי שנכנס למגרש נאלץ להשאיר את חפציו מחוצה לו. כ-100 איש בסה"כ צפו במשחק, ממגרש צדדי.

בתחילה התייחס רם לביקורת שהושמעה כלפיו מכיוונו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שאמר כי הדבר החכם והנכון מבחינתו של אנדי היה לא לנסוע לטורניר, זאת לאחר ששחר פאר לא קיבלה את אישור הכניסה למדינה.

"ראש הממשלה הוא איש יקר לי ויש לי אליו הרבה חיבה", אמר רם. "אני לא יכול להגיב לזה כי לא הייתי פה בארץ כשהדברים נאמרו. נסעתי למשחק תחרותי וזו היתה המטרה מלכתחילה".

"סירבו לשחר אבל אני מאוד שמח שאישרו לי. זו היתה חוויה מדהימה ואני לא אשכח אותה בחיים. מבחינתי בחרתי ללכת לספורט ולא לפוליטיקה ואני לא מערבב ביניהם. מבחינה מקצועית זו אחת התחרויות הגדולות בעולם והיה חשוב לי מאוד להיות שם".

"שומרי ראש ליוו אותי לכל מקום, הרגשתי כמו ראש ממשלה"
רם התייחס גם לאבטחה הגדולה שסבבה אותו במהלך שלושת הימים בדובאי ואמר: “מהרגע הראשון שנחתתי באו אלי ארבעה שומרי ראש שאמרו לי שהם מלווים אותי לכל מקום עד הרגע שאעזוב. פשוט לא להאמין, היתה שם שיירה של מכוניות, לקחו אותי בהן וממש הרגשתי כמו ראש ממשלה".

"חשוב להגיד שזאת מדינה מאוד מודרנית עם אנשים אירופאים. אנשים שם לא מבינים מילה בערבית, אני תירגמתי לשומרים שהיו איתי", הוסיף.

על כך שסיים את דרכו בתחרות כבר אחרי משחק אחד אמר: “אני מאוכזב בכל תחרות שאני מפסיד בה, בעיקר בסיבוב הראשון. היה לי בן זוג טוב והפסדנו מהר מידי".

"באנו עם כל הבאלגן שהיה מסביב, אמא שלי בכתה בלילות עד שהיא שמעה את הקול שלי וגם הבן זוג שלי היה מעט חלש בהתחלה, אבל אחר כך הוא השתפר וכן, ללא ספק ההפסד הזה קצת יותר כואב מהפסדים אחרים".

"לא הרגשתי לא רצוי, המקומיים מאוד רצו שנצליח"
רם גם התייחס השותף שלו בשנים האחרונות, יוני ארליך, שלא לקח עימו חלק בטורניר עקב פציעה ואמר: “אני ויוני ניסע ביחד בשנה הבאה לדובאי וגם נצליח. אתמול אומנם הפסדתי אבל הספורט הישראלי ניצח".

על העובדה שמנהלי הטורניר דאגו להצניע את היותו בתחרות אמר: “לא הרגשתי לא רצוי. מנהל התחרות וכל המקומיים מאוד רצו שנצליח, הם גם הראו לי את זה ואני יודע ומאמין שכל מה שהם עשו היה נטו בטיחותי".

בשבוע הבא תתחרה נבחרת הדיוייס של ישראל מול נבחרת שבדיה ומה שמקומם את אנדי רם יותר מכל היא העובדה שבשל אי יכולת לאבטח את המפגש, הוחלט לקיימו ללא קהל.

“זה מכעיס אותי ביותר", אמר. "אני חושב שזה פוגע בספורט ונותן לגיטימציה גם בעתיד למקומות אחרים להגיד שהם אינם מסוגלים לאבטח נבחרת ישראלית שזה כשלעצמו לא מקובל".

"זה מרגיז אותי ברמה האישית ואני מאוד מקווה שאולי יצליחו איכשהו לשנות את ההחלטה הזאת, אבל אנחנו נבוא לשם ונעשה את המקסימום בשביל לנצח".