שחר פאר חוגגת ניצחון בווימבלדון (צילום: רויטרס)
שחר פאר בתקופה שמחה יותר | צילום: רויטרס

בעוד שבוע יפתח טורניר הגראנד סלאם הראשון לשנת 2009 במלבורן, אוסטרליה, ולראשונה מזה כמה שנים, שחר פאר לא תהיה מדורגת בין 32 הטניסאיות הראשונות בטורניר. דירוג בטורניר גראנד סלאם משמעו אפשרות לסיבוב ראשון ושני קלים יותר יחסית בתחילת הדרך, ולזה זקוקה פאר כנראה נואשות כבר בפתיחת שנת 2009.

פאר החלה את השנה בטורניר אוקלנד עם שני ניצחונות קשים בשלוש מערכות על יריבות המדורגות בין המאה הראשונות בעולם, הפסד צפוי להלנה דמנטייבה המדורגת בעשירייה הראשונה בעולם ברבע הגמר, ואז בהפסד כבר בסיבוב הראשון בטורניר הובארט באוסטרליה לפלאביה פאנטה האיטלקייה, טורניר בו שאפה להגן על נקודות משלב רבע הגמר משנה שעברה.

פאר תגיע למלבורן בעוד שבוע בדירוג 40 בעולם, וכשהרבה לחץ על כתפיה כבר בשבועות הראשונים של העונה. העבודה הקשה לקראת העונה עם המאמן החדש ג'אקופלי טרם נראית לעין במשחקה של פאר וזה טבעי, שכן שינויים בטכניקה לוקחים המון זמן, בעיקר כשנעשים על הדרך ותוך כדי תחרויות ולחץ מתמשך.

במשחקה של פאר נגד דמטייבה ברבע הגמר באוקלנד, ראינו לראשונה את החוק החדש בטניס הנשי האומר כי למאמן כל אחת מהשחקניות מותר להיכנס למגרש פעם אחת בכל מערכה להעניק הוראות לשחקנית שלו (בתנאי שמחובר אליו מיקרופון לטובת צופי הטלוויזיה) נכנס לפעולה.

ג'אקופלי ירד מהמגרש אחרי הפסדה של פאר במערכה הראשונה וניסה לעודד אותה. כולם שמעו אותו אומר לפאר :"שחקי את הטניס שלך. תחשבי על העתיד, לא על המשחק הספציפי הזה". אבל שחר לא נראתה מרוצה. היא ניסתה לפתוח בוויכוח עם ג'אקופלי וכל שפת הגוף שלה זעקה לחץ.

העובדה שג'אקופלי צדק בכל מילה שאמר לפאר היא כרגע, לשחר של תחילת 2009 – כלל לא רלבנטית.

לפאר אין סבלנות. הדירוג מתדרדר. היא רוצה תוצאות עכשיו ומהר. אבל מה לעשות שזה לא עובד כך במציאות. הבדל גדול בהגשה לא הצלחנו לראות עדיין, והעובדה שניסתה לשחק קרוב יותר לקו הבסיס במשחקה מול דמטייבה היא בהחלט מעודדת ומצביעה על הכיוון הנכון, אבל נגד מדורגת בצמרת הגבוהה, עדיין לא מספיק ובעיקר קשה ליישום.

ג'אקופלי נמצא בתקופה מסוכנת. מסוכנת מכיוון שמספיק שפאר תקבל כלא מדורגת למשל את דמנטייבה שוב בסיבוב הראשון של אליפות אוסטרליה ותפסיד, הדירוג יתדרדר עוד קצת, הביטחון יאבד , אם לשפוט על פי ההיסטוריה – ג'אקופלי ישלם בראשו.

שחר פאר באה בטענות לשיפוט (צילום: אור גץ)
שחר פאר מתלוננת. תמונה שהופכת לאופיינית | צילום: אור גץ

אבל זו תהיה הטעות החמורה ביותר שפאר תוכל לעשות. מאמנה של שחר נראה כמי שמבין עניין. כל מי שאומר לה לחשוב על העתיד, להמשיך לעבוד על השינויים במשחקה עליהם החליטו גם על חשבון התוצאות – בהחלט יודע מה הוא עושה. ג'אקופלי צריך זמן, עבודה מסורה וסבלנות – לא רק מצד פאר עצמה כמובן אלא בעיקר מצד אלה שסביבה – מנהליה, וכן – גם התקשורת הנושפת בעורפה ללא הרף.

חוסר הצלחה באוסטרליה ופיטורי מאמן יכניסו את פאר למערבולת חדשה שתוביל אותה ישירות אל מחוץ לחמישים הראשונות בעולם אם לא גרוע מכך. משם הטיפוס חזרה למעלה יהיה כמעט בלתי אפשרי.