הנין מודיעה על פרישה מטניס (צילום: רויטרס, רויטרס3)
הנין. לא היה דבר כזה | צילום: רויטרס, רויטרס3

דבר כזה לא זכור בהיסטוריה של הטניס העולמי. הטניסאית המדורגת ראשונה בעולם, מודיעה שהיא פורשת מיידית מפעילות. ג'סטין הנין הבלגית הפילה את הפצצה בשבוע שעבר והענף ואוהדיו עדיין מנסים להתאושש ולעכל.
המקביל של הנין בטניס הגברי רוג'ר פדרר, אמר שהוא מבין באיזשהו מקום את הסיבות לפרישה אך בהחלט לא מצליח להבין את הדרך.
חוסר מוטיבציה, עייפות מדרך החיים התובענית, הרצון לעשות דברים אחרים, ללמוד ולגלות ולנצל את החיים עד תום בהחלט מקובלים והגיוניים. הדרך כאמור – קצת פחות.
טניסאי צמרת נהגו במשך השנים להודיע על פרישה כשנה מראש, וכך זכו ל"מסיבות פרידה" בכל אחד מעשרות הטורנירים בהם נטלו חלק בשנה האחרונה לפעילותם. כך עשו אנדרה אגאסי, קים קלייסטרס, פיט סמפראס, מייקל צ'אנג ורבים וטובים אחרים.
אבל לא הנין. היא כינסה מסיבת עיתונאים, הודיעה על פרישה לאלתר ונעלמה אל תוך האלמוניות שמי יודע לאן תוביל אותה כשהיא רק אישה צעירה בת 26 שעד היום ידעה רק דבר אחד בחייה - טניס.
בניגוד להמון טניסאים וטניסאיות שפרשו בגיל זה או אחר והחליטו לחזור ולנסות שוב אחרי זמן מה, נראה שהנין תלך בדרך אחרת. הנין היא לא מסוג הטניסאיות שתעשה קאמבק מתוקשר בעוד כמה שנים, גם אם היא לא צריכה לעבוד עוד יום נוסף בחייה לפרנסתה וגם אם אחרי כמה חודשי פרישה תגלה שהיא משועממת למוות.


הטוטאליות והמסירות שאפיינו את הקריירה שלה מאז היותה ילדה ובעיקר אם הפיכתה למקצוענית באופן רשמי בשנת 1999, לא יאפשרו לה חזרה למשהו שהוא פחות מחזרה למקום הראשון בעולם – והיא יודעת שכל חודש וכול שנה שיעברו יהפכו את המשימה הזו לבלתי אפשרית בקצב שהטניס הנשי מתקדם ומתפתח היום.
הנין השיגה בקריירה שלה הכול. כמעט הכול. התואר הגדול היחיד שלא הצליחה להשיג היה התואר בווימבלדון ונראה שהיא השלימה עם העובדה שהוא יהיה תמיד קשה במיוחד להשגה. על הדשא המהיר היא לא הצליחה לסגור סופית את הפער בכל הקשור לעוצמות והכוח הפיזי העדיף של יריבותיה. היא אמנם העפילה שנה אחת עד לגמר וכמעט ונגעה בתהילה גם בלונדון, אבל כנראה שהרגישה שגם זה היה יותר משציפתה אי פעם להשיג שם.
ועם ההשלמה הזו ששמה לא ייחרט על הצלחת של ווימבלדון, אבל בכיסה 7 תארי גראנד סלאם אחרים ויותר מארבעים זכיות בטורנירים נוספים בקריירה היא החליטה לעזוב הכול ולצאת לדרך חדשה.
רק בשנתיים האחרונות הצליחה הנין להתחיל לשקם את חייה הפרטיים. היא חידשה קשר עם אביה ואחיה עמם לא דיברה שנים, הוציאה עצמה מנישואים לא מאושרים, השלימה עם מותה של אמה ממחלת הסרטן בהיותה ילדה וחזרה לחייך.
גיל 26 הוא גיל מוקדם לפרישה בטניס של היום אבל בהחלט הגיל המתאים לפתוח בחיים חדשים. מעטים אלה שיודעים ללכת עם הלב ולתת לעצמם אפשרות ליהנות מכול העולמות – הנין השכילה לעשות זאת.
עולם הטניס כבר מתגעגע לטניסאית שהוציאה מעצמה מאה וחמישים אחוזים מהפוטנציאל שהיה גלום בגוף הקטן והצנום שלה, והעניק עשור של הנאה לכל מי שצפה בה.