שחר פאר במלבורן (צילום: Clive Brunskill, GettyImages IL)
פאר. יכול להיות שהפתרון מונח מתחת לאף? | צילום: Clive Brunskill, GettyImages IL

אליפות אוסטרליה נכנסה לשבוע השני, ועל אף שאנדי רם עדיין בתמונת הזוגות המעורבים, גם זכייה בתואר יחד עם זוגתו הצרפתייה נטלי דשי לא תצליח למחוק לחלוטין גראנד סלאם די עלוב של הישראלים במלבורן.

הופעתו המוצלחת של דודי סלע בהחלט משפרת את התמונה, בעיקר בהתחשב בכך שהוא עשה את כל הדרך לסיבוב השלישי בדרך הקשה - דרך המקודמות. אבל אם אנחנו מסכמים את תמונת הישראלים בטורניר, אפשר בהחלט להגיד שכבר ראינו בעבר תוצר הרבה יותר מוצלח בטורנירי גראנד סלאם.

קשה ולא נכון יהיה לשים את כל נציגי ישראל בסל אחד ולהגיע למסקנה שזה לא זה. ציפי אובזילר על סף פרישה, אנדי רם ללא בן הזוג הקבוע שלו ארליך הפצוע ושחר פאר? אצלה המשבר כבר עמוק ומסובך בהרבה – או לפחות מסובך מדי להסביר רק בכמה מילים.

לכל אחד ואחת "החבילה" שלו, ובספורט אינדיבידואלי מובהק כמו טניס עליות וירידות הן דבר שבשגרה, אפילו אצל היציבים ביותר כדוגמת רוג'ר פדרר. השאלה היא לא כל כך למה זה קורה - כי הסיבות רבות ומשתנות וזה כאמור קורה לכולם - אלא יותר מה עושים הלאה?

כשלב ראשון באמת עוברים הלאה. בטניס בשבוע הבא תמיד יש עוד טורניר ולבכות על חלב שנשפך לא ממש פותר דבר. מסתבר שיש תמיד אבנים שנותרו בלתי הפוכות בניסיון למצוא פתרונות למשברים. רוצים דוגמא? בבקשה!

בין פיטורי מאמן אחד למשנהו, איבדה שחר פאר בעיקר את הביטחון והצעד המובן ביותר מאליו פרט לשיפור הטניס נטו, היה צריך להיות להחזיר לתמונה את פסיכולוג הספורט עמוס מיתר, שהיה ללא ספק אחד מאנשי המפתח להצלחתה לפני המשבר.

מיתר נעלם מהתמונה בשקט, כמעט במחתרת בימים הטובים ביותר של פאר לפני יותר משנה כמי שאמרו לו ששירותיו מיותרים כי הכול בסדר, ותמוהה שאיש לא ממש חשב עד היום שאולי הוא החוליה החסרה שיכולה לעשות את השינוי.

אנדי רם בהחלט בבעיה קשה. איש לא יכול להבטיח לו שארליך יהיה כשיר בזמן הקרוב, ובכל מקרה דובר על כך שלפני חודש מרץ הוא כנראה לא יוכל לחזור למגרשים. עם מירני הרוסי הדברים צולעים, אבל מצד שני גם "לקפוץ" מפרטנר אחד למשנהו לא ממש בריא.

ציפי אובזילר כאמור ממש לפני פרישה ומושכת עוד כמה חודשים בכדי להשוות או לשבור את השיא של אנה סמאשנובה בהופעות בנבחרת הפדרציה וגם להשלים את מכסת הטורנירים במהלך השנה שתבטיח לה קבלה מסודרת של פנסיה מאיגוד הטניס הנשי הבינלאומי.

דודי סלע חוגג באוסטרליה (צילום: רויטרס)
סלע חוגג מול ורדסקו. חייב לתכנן נכון את העונה | צילום: רויטרס

 

ודודי?

מכיוון שעוד כמה סנטימטרים גובה אי אפשר לקנות במכולת, דודי יצטרך להמשיך לעבוד קשה מאד ולנסות על ידי חוכמת משחק, חוצפה ישראלית חיובית והמון כישרון לפלס את דרכו בסבב הגברי.

סלע חייב לנסות לבנות את השנה הנוכחית בשילוב חכם בין הטורנירים הגדולים והחשובים עם קטנים יותר בהם הוא יכול לצבור ניצחונות וביטחון. אם יצטרך להתמודד עם הטסונגות של העולם הזה מדי שבוע, יהיה לו קשה לטפס בדירוג ולהתברג למיקום הריאלי ביותר שלו – בסביבות המקום הארבעים - חמישים בעולם.