זקן עם כובע קש ליד דוכן נקניקיות בניו יורק (צילום: רויטרס)
אם תסתכלו היטב, תראו את פדרר אוכל נקניקייה | צילום: רויטרס

ביום שני הקרוב יצא לדרך טורניר הגראנד סלאם האחרון לשנת 2009, האליפות הפתוחה של ארה"ב. הטניסאים הגדולים בעולם ייקחו חלק במה שעומד להיות אחד האירועים המעניינים בעולם הטניס, ולנו לא נותר אלא לנתח את כל התרחישים האפשריים.

נתחיל עם הגברים. בעוד רוג'ר פדרר רשם השנה את מה שאולי יראה בעיניו כהישג הגדול ביותר בקריירה – זכייה ברולאן גארוס בפריז – כשעל הדרך הוא גם החזיר לעצמו את תואר ווימבלדון אותו איבד לרפאל נדאל ב- 2008 באחד מהמשחקים הטובים בהיסטוריה, הספרדי בוודאי ירצה לשכוח את השנה הנוכחית כמה שיותר מהר.

נדאל, שעבר שנה חלומית ב-2008, לא הצליח להתגבר על פציעות חוזרות ונשנות בברכיו, הפסיד את התואר בפריז, לא הגן על תארו בווימבלדון, ואחרי טיפולים ומנוחה של כחודשיים וחצי חזר להתחרות אבל רחוק מלהיות בכושר שיאפשר לו לסיים את השנה עם תואר גראנד סלאם בארה"ב.

אם טורניר סינסינטי האחרון בארה"ב שהסתיים ביום ראשון הוא אינדיקציה למשהו, הרי שהמועמד הבכיר לזכייה בפלאשינג מדו בניו יורק השנה הוא שוב רוג'ר פדרר. השוויצרי גבר על אנדי מארי בקלות יחסית בחצי הגמר של הטורניר, אחרי שהפסיד לו בארבעה מפגשים קודמים השנה, ואפשר בהחלט להגיד שהצליח לדרוס גם את נובאק ג'וקוביץ' הסרבי בגמר בדרך אל התואר.

מארי אמנם הפסיד לפדרר בגמר לפני שנה, אך הוא נחשב למסוכן ביותר היום על המשטח הזה. אנדי רודיק, שהפסיד במשחק צמוד לפדרר בגמר ווימבלדון וזכה פעם אחת בקריירה בטורניר, יהיה ללא ספק אהוב הקהל ויזכה לכל התמיכה האפשרית להגיע לשלבים הגבוהים של הטורניר.

צפויים אירועים בלתי צפויים

בין הנשים אין חדש. הכיסאות המוזיקאליים נמשכים בצמרת והתואר בארה"ב פתוח לכולן. הלנה דמנטייבה נראית טוב, מריה שראפובה חוזרת לכושר, לדינארה סאפינה הייתה חצי שנה ראשונה מצוינת אבל היא נחלשה בחודשים האחרונים, האחיות וויליאמס תמיד מועמדות במידה ויחליטו להגיע לטורניר מוכנות ונחושות ואנה איבנוביץ'? מי שזוכר מתי הטניסאית הזו עשתה משהו משמעותי בסבב – שיקום.

מריה שראפובה מגישה (צילום: Clive Brunskill, GettyImages IL)
שראפובה מתכוננת לטורניר | צילום: Clive Brunskill, GettyImages IL

הטורניר בארה"ב הוא הבלתי צפוי מכולם. מצד אחד שחקנים מריחים כבר את סוף השנה, חלקם עייפים, חלק אחר פצועים ושבעים. מצד שני, המשטח הקשה שמאופיין במהירות בינונית מתאים לכל הסגנונות: גם לשחקנים שאוהבים משחק מהיר וגם למבססים את משחקם על הקו האחורי ועל משחק ארוך יותר. מעניין מאוד יהיה לראות איך הוא יתפתח.

ניו יורק של היום היא לא ניו יורק של הלילה

במיוחד מפורסמים בניו יורק משחקי הלילה. מארגני הטורניר מציבים במגרש המרכזי את המשחקים האטרקטיביים ביותר של אותו יום בשעות הערב, ואלה נמשכים לעיתים עד השעות הקטנות של הלילה באווירה יוצאת דופן.

הדבר היחיד המעיב על החגיגה הוא החום והלחות בעונה הזו של השנה שלא מיטיבים עם הקהל וכמובן גם לא מקלים על השחקנים. אם אתם שואלים אותי, גם ריח הנקניקיות וההמבורגרים התמידי באוויר סביב המגרשים החיצוניים לא משאיר זיכרון נעים במיוחד, אבל כנראה שבאמריקה בלי זה אירוע ספורט הוא לא אירוע.

המנצח והמנצחת בטורניר יזכו בצ'ק שמן על סך 1.6 מיליון דולר, אבל כמו תמיד, הכסף הוא לא הסיפור כאן. לא פחות מ- 70 מיליון צופים מכל העולם צפו בטורניר לפני שנה בטלוויזיה, ועוד עשרות אלפים הגיעו למשחקים בתפוח הגדול במהלך שבועיים של טורניר. אין ספק שהשנה המספרים האלה רק יגדלו והטורניר ימשוך תשומת לב רבה אצל אוהדי הטניס בכל העולם. בכל זאת, מדובר באחד התארים היוקרתיים בסבב הטניס העולמי.