מרצדס EQA באולם המרכזי בהרצליה (צילום: כפיר כשריאן) (צילום: ספורט 5)
מרצדס EQA באולם המרכזי בהרצליה (צילום: כפיר כשריאן) | צילום: ספורט 5

כלמוביל מתניעה את הרבעון השני של 2021 עם הרחבה אסטרטגית של משפחת ה-EQ החשמלית, שעד כה נשענה על רכב בודד - EQC. השגריר הטרי שנחת בתוך גבולותינו הוא מסגמנט הג'יפונים הקומפקטיים ונקרא EQA, כאשר האות האחרונה בשם שלו מסגירה את הקרבה שלו ל-GLA עליו הוא כאמור מבוסס. עד שנת 2022 תשווק היבואנית של המותג לפחות 8 כלי רכב חשמליים מלאים בארץ, כולל הפרשנות החשמלית של ה-S קלאס ה-EQS, לה טווח נסיעה של למעלה מ-700 קילומטרים. לדברי גילי פריאנטה, מנכ"ל מרצדס ישראל הצגתה המקומית נקבעה לרבעון האחרון של 2021.

ה-EQA שומר על המידות והערכים של ה-GLA למעט ענייני עיצוב ומשקל. אורכו 4.4 מ', רוחבו 1.8 מ' ומשקל הרכב הוא 2 טון, כלומר תוספת של סביבות 400 קילוגרמים למשקל הבסיסי של ה-GLA. הוא מאבד קצת נפח בתא המטען בשל מיקום הסוללה והמערכות החשמליות ולכן מסתפק ב-320 ל' בלבד. ויזואלית הוא מובדל מה-GLA בעיקר באלמנטים של גופי תאורה, שבכה חסומה ונוסח חישוקים וגלגלים. 

מערכת ההנעה לא נראית עוצרת נשימה על הנייר, אבל ביחס לעודפי המשקל שלו מספקת ביצועים טובים. הוא נעזר במנוע חשמלי בודד המפיק 188 כ"ס ו-37 קג"מ המאיצים את הרכב מעמידה ל-100 קמ"ש ב-8.9 ש' ועד מהירות מרבית של 160 קמ"ש על בסיס הנעה קדמית. טווח הנסיעה של הסוללה (66 קווטש) נאמד ב-414 קילומטרים עד התרוקנות, עם טעינה של 80% בחצי שעה בעמדה מהירה חיצונית וטעינה שאורכת מספר שעות בקופסא ביתית (סביבות 6 שעות). בהמשך השנה יצטרפו חבילות נוספות בהספקים מוגדלים המניבים ביצועים משופרים משמעותית.

 

כלמוביל תשווק אותו ב-3 רמות אבזור: Electric, אלקטריק ART וכן אלקטריק ART AMG LINE. בציוד התקני שלו תאורת אווירה 64 גוונים, חישוקי סגסוגת 18 אינץ', חלונות אחוריים כהים, גימור פנימי אלומיניום, ריפודי עור מהודרים, תקרה פנורמית, חיישני תאורה וגשם, כניסה והנעה ללא מפתח, מצלמת נסיעה לאחור, מושבים חשמליים ועוד. כל הדגמים מצוידים במערכת מדיה MBUX עם צג 10.25 אינץ', אך דגמים בכירים יותר מוסיפים גם מערכת שמע משודרגת תוצרת ברומסטר, טעינה אלחוטית לנייד, בקרת אקלים דו-אזורית עם יציאות לשורה השנייה, מצלמות היקפיות 360 מעלות ועוד. כל הדגמים מצוידים בשלל מערכות בטיחות מקוריות כולל התרעה על יציאה מסוכנת מהמכונית (אזהרה מפני התנגשות).

המחירים בישראל יחלו ב-289 אלף שקל לתקופת ההשקה שמסתיימת בסוף חודש אפריל. לאחר מכן יתייצב המחיר על 299 אלף שקל לדגם הבסיסי. מעליו דגם אלקטריק ART תמורת 340 אלף שקל ובקצה העליון דגם ה-AMG LINE תמורת 380 אלף שקל.